ФЕСТИВАЛИ
Във Варна започна кинофестивалът "Златна роза"
Тридесет и едно заглавия, от които 15 пълнометражни и 16 късометражни, спорят за наградите
Редактор : / 809 Прочита 0 Коментара

Във Варна започна 40-ото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза". Тридесет и едно заглавия, от които 15 пълнометражни и 16 късометражни, спорят за наградите.
Националният филмов център обръща особено внимание на младите в киното не само като създатели на филми, но и като аудитория, защото 2022-а е Европейската година на младежта, каза на церемонията по откриването директорът на фестивала и изпълнителен директор на Националния филмов център (НФЦ) Петър Тодоров. Той припомни, че тази година НФЦ организира извънредна сесия, съвместно с министъра на културата, за финансиране на филми с младежка тематика. Новата цветна визия на фестивала също е опит за привличане на млади зрители.

Новият български филм "Чудовища" ще бъде показан в "Открити хоризонти" на фестивала "Златна роза"
"Пътищата към тях са много, но най-верните са да говорим на един език, да ги приемаме за важни и равни", подчерта Тодоров.
Фестивалът започна с музика, изпълнена от ученическия "Джуниър бенд" от Велико Търново, който откри и Празниците на изкуствата "Аполония" тази година. Организаторите пожелаха истински празник, на който всички да могат да се вълнуват с хубавото българско кино. "В тежкия следпандемичен период фестивалите се превърнаха в изключително важна част от живота на един филм и са най-бързият начин за възстановяване на киноиндустрията на нивата отпреди COVID-19. Там се случва истинският диалог на киното", подчерта директорът на "Златна роза".
За влиянието на СOVID-19 върху киното говори и председателят на журито за пълнометражно кино Александър Донев. Той изтъкна, че всички филми в тазгодишното издание на фестивала са правени в ситуацията на пандемия, което е уникално. "Златна роза" е най-важният фестивал за българското кино, който се случва в най-хубавия град на българското море", заяви Донев.
Журито за късометражно кино е предвождано от критика Ингеборг Братоева, която сподели, че помни как като момиче във Варна е била водена на кино и е била посветена в това изкуство. 40-ият фестивал "Златна роза" ще има още младежко жури, излъчено от варненското студио "Артин вижън" и школа "Люмиер". Награда ще определи и публиката, като за нея може да гласува всеки зрител.
Най-дългоочакваното филмово събитие нарече фестивала "Златна роза" кметът на Варна Иван Портних и пожела да гледаме, ценим и подкрепяме българското кино. Той благодари на всички, които са развивали форума през годините, защото той е бил винаги важна част от културния календар на града.
Фестивалът започна с премиера на филма "Как се научих да летя" на сръбския режисьор Радивое Андрич, копродукция на Сърбия, Хърватия, България и Словакия, екранизация по награждавания роман на известната детска писателка Ясминка Петрович. Българската публика помни филмите "Светкавици" и "Когато порасна, ще стана кенгуру" на режисьора, припомни копродуцента от българска страна Стефан Китанов, който бе гост на прожекцията и сподели, че в момента Андрич не е във Варна, тъй като снима продължение на "Светкавици".
Освен прожекции на конкурсни филми, фестивалът "Златна роза" ще покаже още програма "Открити хоризонти" с премиери на копродукции с участието на България. Предвидени са премиери на книги и дискусии по актуални теми от света на киното. В събота от 11:00 ч. ще бъде представено специалното издание на Списание ЛИК на Българската телеграфна агенция, която е медиен партньор на фестивала.

40-то юбилейно издание на фестивала "Златна роза" Варна със силна селекция и чисто нова атрактивна визия