ФИЛМИ И КЛАСИКИ
В Лондон почитатели на филмовото изкуство съживяват шедьоврите на нямото кино
Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика
Редактор : / 117 Прочита 0 Коментара
Един от показаните филми в музея е от британската поредица Three-Fingered Kate, излъчвана между 1910 и 1912 година (Източник: Музей на киното в Лондон)В музея на киното в Лондон почитатели на седмото изкуство съживяват шедьоврите на немите филми, предаде АФП, цитирана от БТА.
Почти век след края на немите филми ентусиастите на киното се събират редовно в британската столица, за да открият забравени емблематични творби от началото на ХХ век и да ги гледат заедно. На всеки три седмици в музея се организират прожекции.
Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика. Това е така, защото в киносалоните, където са били прожектирани филмите без звук, обикновено е имало музикален съпровод на пиано. Необходимите пояснения за зрителите са се изобразявали с надписи.
Един от показаните филми в музея е от британската поредица Three-Fingered Kate, излъчвана между 1910 и 1912 година. В нея се разказва за Кейт, на която й липсват последните два пръста на дясната ръка. Тя е начело на престъпна банда, в която участва и сестра й Мери. Заедно те извършват поредица от дръзки обири и винаги успяват да надхитрят съперника си, детектива от "Бейкър Стрийт" Шийрък Финч.
Музеят на киното в Лондон някога е бил хоспис. В началото на миналия век младият Чарли Чаплин, легендата на нямото кино, е изпратен като дете там, за да помага на нуждаещите се. Сградата е пълна с реликви от над стогодишната история на киното - от прожекционни апарати до стари плакати.
Във Великобритания филмите, издадени между 1906 г. и началото на 20-те години на миналия век, са особено трудни за намиране, което прави работата на музея и почитателите на седмото изкуство от огромно значение.