Дискусия
Скандал с филм извън конкурсната програма на "Берлинале" 2017
На прожекцията на "Процес" издигнаха лозунги за освобождаването на осъдения от руски съд украински режисьор Олег Сенцов
Редактор : Еми Мариянска / 2220 Прочита 0 Коментара

Прожекцията на документалния филм "Процес" на 67-ото издание на кинофестивала в Берлин - "Берлинале" 2017, в извънконкурсната програма, бе съпроводена с политически скандал. В залата бяха издигнати плакати в защита на осъдения от руския съд украински режисьор Олег Сенцов.
Режисьорът на "Процес" - Асколд Куров заяви, че идеята за филма му хрумнала, когато присъствал в съда, за да подкрепи колегата си. Заглавието на филма е взаимствано от едноименния роман на Кафка, в който героят Йозеф К. става жертва на съдебната система, без да е извършил никакво престъпление. Във филма на Куров е заснета речта на Сенцов пред съда, в която той не признава руската анексия на Крим и заявява, че 20-те години на които е осъден не го плашат. Сред зрителите на прожекцията в рамките на "Берлинале" 2017 са не само членовете на журито, оглавявано от холандския режисьор Пол Верховен, но и депутати от Бундестага и много дипломати.
Привърженици на Сенцов след прожекцията филма "Процес"
За първи път в историята на авторитетния кинофестивал, се случва подобен политически скандал, съпроводен с тражирането на становище на посланика на Украйна в Германия - Андрей Мелник. Каква е историята: През август 2015 г. Сенцов бе осъден от Руския Северокавказки окръжен съд на 20-години изтърпяване на наказание при строг режим в колония, като виновен за организирането на терористична група, съвместно с левия активист Александър Колченко, с когото са организирали пожари в офиси на организациите "Русская община Крыма" и "Единой России" в Симферопол. Сенцов бе обвинен и за подготовка на взривяване на паметника на Ленин в кримската столица през май 2014 г.
Режисьорът от своя страна твърди, че обвиненията срещу него са изфабрикувани, а самопризнанията му по делото са били изтръгнати чрез насилие на следствието. Веднага след присъдата от август 2015 г., в защита на Сенцов застанаха известни европейски режисьори като Анджей Вайда, Кшищоф Зануси и Педро Алмодовар. Те призоваха руските власти да освободят младия режисьор. Самият Сенцов не се оплаква от условията в колонията и по думите на адвоката му този период бил продуктивен за творчеството му - за година и половина от престоя си там, бил написал 5 сценария за филми и огромно количество повести. Прожекцията на "Процес" на "Берлинале" 2017 г. обаче внесе смут сред участниците на фестивала. Въпросът с взимането на политическа позиция по отношение на филм извън конкурсната програма, според мнозина е доста деликатен. Особено на фона на международните събития и актуалната за момента идея за общи действия на Русия и САЩ срещу тероризма. Иначе в "Берлинале" 2017 г. участват 20 силни документални творби, интересът към които на практика бе скандално изместен от филм извън конкурсната програма. Кинофестивалът в Берлин ще раздаде наградите си на 18-и този месец, но дотогава очевидно най-коментираната тема в кулоарите на "Берлинале" ще бъде кой чия страна взима по повод "Процес" и Сенцов.
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.