ЛИТЕРАТУРА И КИНО
Синелибри 2024 ще се състои под мотото "Поезия безкрай"
"Тази година, в контекста на един все по-безутешен свят, търсим упование в поезията", казват организаторите на фестивала
Редактор : Impressio / 335 Прочита 0 Коментара

На хоризонта е десетото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който тази година ще се състои в интервала 10 октомври - 3 ноември под мотото "Поезия безкрай".
Амбициран да покаже най-новите кинематографични шедьоври, окрилени от необозримия свят на литературата, този единствен по рода си филмов форум, който вече има предана публика от всички възрасти, ще се проведе паралелно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
Имаме удоволствието да представим официалната визия на Синелибри 2024, вдъхновена от богатия идейно-тематичен и художествен заряд на програмата. С мотото "Поезия безкрай" фестивалът отдава почит на корифеите на поетическото изкуство, на които дължим незабравими трепети и полети на духа.
Достатъчно е да споменем най-великия френски поет от епохата на Ренесанса - Пиер дьо Ронсар, роден преди 500 години и провъзгласен от съвременниците си за "Принц на поетите"; прочутия чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години; безсмъртния мексикански поет, есеист и Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години; гениалния ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години; екстравагантния Джордж Байрон, отлетял преждевременно от този свят преди две столетия...
През 2024 г. отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев - творец ерудит, неподатлив на конюнктурни влияния.
Тази година, в контекста на един все по-безутешен свят, търсим упование в поезията. В поезията, тъждествена с пияния кораб на Артюр Рембо, комуто се привиждат щастливи и вглъбени удавници, но и в поезията като съпротива срещу еднообразието и крехкостта на живота, като "отдих за окованата фантазия". Най-вече в поезията като необятност и свобода, за която толкова жадуваше Пол Верлен, поетът "невинен като птиците" (както го виждаше Борхес), от чието рождение тази година се навършват 180 години.
Синелибри 2024 празнува пропускливостта между поезията и съня, изкуството и живота, духовното и материалното, надеждата и отчаянието. Затова и фигурата в центъра на изображението, своеобразно сърце от протегнати ръце и длани, прилично на разлистена книга, символизира неизтощимия човешки порив.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Коледни целувки,16,90 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Стаята на Джейкъб20,00 лв.Оценка на личностови разстройства14,00 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Изящното изкуство на критиката5,00 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.Киселината диригент29,90 лв.Нощ и ден22,00 лв.Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Клинична хомеопатия17,00 лв.Неспокойните5,00 лв.За скръбта и скърбенето19,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.История на моя живот20,00 лв.Прозрачни неща10,00 лв.Изживей я наистина!13,00 лв.Нови разследвания18,00 лв.Изкуството да живеем просто15,00 лв.Паметта на тялото20,00 лв.Драматургия. Театрална естетика35,00 лв.Зигмунд Фройд. Изцеление чрез духа14,00 лв.Когнитивно-поведенческа терапия29,00 лв.Рафаело, художник в Рим29,99 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Живейте без тревоги16,00 лв.Храната като „майка“, тялото като „дете“30,00 лв.Остани20,00 лв.Израстването на личността22,00 лв.Книга на мъртвите39,90 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Бостънци22,00 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Руски приказки15,00 лв.Смъртоносно бяло28,00 лв.Сложи граници, открий вътрешен мир19,99 лв.Книга за табуто да узнаеш кой си16,00 лв.Психоенергийна терапия19,90 лв.
Чувството за общност и споделеност окриляват надеждата за едно по-хармонично бъдеще. Тук е кодирано убеждението, че единството извира от многообразието, от примиряването на различията помежду ни. Че пламъчето на живота, любовта, мирът са невъзможни без приемане на другостта, в която се съдържа толкова много красота, стига да имаш очи за нея.
Поезията няма граници, защото човешките пориви и въжделения са безкрайни, а те намират своя синтез в изкуството.
Мотото "Поезия безкрай" е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски, същински киночародей, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието".
Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и възможно най-поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други.
И тъй като в настоящия исторически момент по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, няма как да не отбележим 100-годишния юбилей на Труман Капоти, който твърди, че "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".
Приложената визия, генерирана с помощта на AI, е продукт на оригиналната дизайнерска дарба и свежите идеи на Радослава Боор, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на ИА "Национален филмов център", Столична община, Община Пловдив, Фонд "Култура" на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека "Захарий Княжески", Община Стара Загора. Проектът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява в сътрудничество с множество партньори и съмишленици, които предстои да обявим.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.