НОВИ КИНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Руският режисьор-експериментатор Иля Хржановски лично ще представи в София "ДАУ. Наташа"
Мултимедийният проект, посветен на живота на съветския физик и лауреат на Нобелова награда Лев Ландау, придобива почти митичен статут като едно от най-амбициозните начинания в съвременната киноистория
Редактор : / 1448 Прочита 0 Коментара
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)Иля Хржановски е роден на 11 август 1975 година в Москва. Завършва режисура във ВГИК. Първият му сериозен успех идва с филма "4" през 2005 година.
Бунтарски и иновативен за руското кино, той му носи международно признание и отличия от фестивалите в Ротердам (голямата награда "Тигър"), Анталия, Атина, Буенос Айрес, Сочи, Трансилвания и др., както и номинация за Европейските филмови награди.
Режисьорът Иля Хржановски (Снимка: София Филм Фест)
Проектът "ДАУ" (13 филма) на Иля Хржановски беше представен на втория София Мийтингс през 2005. В началото на 2019 година в две парижки кина се реализира част от интерактивното преживяване, конструирано от пълнометражни филми, визуални проекти и арт инсталации, за което зрителите са получавали персонални "визи", придружени със специален смартфон-"водач" на зрителя в това предизвикателство.
Филмът "ДАУ. Наташа" бе селектиран в основния конкурс на Берлинале 2020 и отличен със "Сребърна мечка" за операторското майсторство на Юрген Юргес (работил с Фасбиндер и Вим Вендерс).
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)
Целият проект е посветен на живота на съветския физик и лауреат на Нобелова награда Лев Ландау (1908-1968).
Проектът придобива почти митичен статут като едно от най-амбициозни начинания в съвременната киноистория. Идеята е да се представи в достоверна художествена форма тоталитарния режим в Съветския Съюз през Сталинските години и след тях.
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)
"ДАУ" е семантичен код за тогава свръхсекретния научен институт на проф. Ландау. Мултимедийният проект, сниман в продължение на повече от 10 години, променя начина, по който се създава кино като цяло. Снимките са без прекъсване, 24 часа в денонощието, в сграда в Харков, наречена "Институтът", изцяло преобразена в духа на епохата, в нещо като паралелна реалност.
Стотици участници решават да изоставят познатото ежедневие и се съгласяват да се включат в този своеобразен научен и философски експеримент, като всеки детайл от живота им подлежи на заснемане.
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)
Сред участниците са били Марина Абрамович, оперният и театрален режисьор Питър Селърс, перуанският шаман Гийермо Аривало Валера и още много други.
Филмите са реализирани с радикален киноезик на ръба между игралното и документалното кино, почти без професионални актьори, като за част от ролите са ангажирани действителни учени - професори и дори един бивш следовател от КГБ, който играе себе си.
Заснети са повече от 700 часа материал на 35 мм лента.
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)
Фокусът на "ДАУ. Наташа" е само върху част от материала на проекта - филмът ще бъде представен в програмата на есенното издание на 25-ия СФФ лично от неговия автор Иля Хржановски, който беше член на Международното жури на фестивала. Срещата с него предстои на 16 септември 2021 г.
Кадър от филма на Иля Хржановски и Екатерина Оертел - "ДАУ. Наташа" (Снимка: София Филм Фест)
София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на София.
Основни съорганизатори и партньори са Министерството на културата, ИА "Национален филмов център" и Програма "Творческа Европа МЕДИА" на Европейския съюз.