КИНЕМАТОГРАФИЧНИ ХОРИЗОНТИ
Руският човек според Андрей Кончаловски: Той не слуша, а мисли какво да отговори
Един от най-големите руски режисьори участва в 42-то издание на Международния филмов фестивал в Москва със своя нов документален филм "Веселият човек"
Редактор : Юлия Владимирова / 6864 Прочита 10 Коментара

Няколко документални филма участваха в конкурса на 42-ия Международен филмов фестивал в Москва.
Гилдията на документалистите в киното и телевизията награди филма на германския режисьор Марк Вайс "Не се отказваме". В центъра на сюжета е журналистката Мария Реса, която предизвика президента на Филипините Родриго Дутерте.
Документалният проект "Веселият човек" на Андрей Кончаловски също беше представен в програмата и той е интересен, защото се смята за документално свидетелство, че 89% от руснаците се чувстват щастливи от живота си.
Кадър от документалния филм на Андрей Кончаловски "Веселият човек" (konchalovsky.ru)
Един от най-продуктивните съвременни руски режисьори Андрей Кончаловски, участвал наскоро и на кинофестивала във Венеция с филма "Скъпи другари!", е работил с непрофесионални актьори в най-новия си документален филм. Един от героите му е същият като от "Белите нощи на пощальона Алексей Тряпицин". Не всички го разпознават. Алексей Тряпицин става главен командир на пожарната в селото си и на въпроса защо обича Русия, той отговоря: "Заради всичко!"
На всички участващи във филма им се задават едни и същи въпроси. Например "Кое е основното в руския характер?"
Най-често срещаният отговор е търпението. Какъв е смисълът на живота, никой не отговаря.
Кадър от документалния филм на Андрей Кончаловски "Веселият човек" (konchalovsky.ru)
Режисьорът, който донякъде има контрол над своите герои, е съгласен с мълчанието им.
"Всеки филм е изкривяване на реалността. Всяко изкуство е лъжа. Голямото изкуство обаче е лъжа, която помага да се разбере истината на живота ", смята той.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50Източна лечебна гимнастика12,00 лв.Интервенции в груповата анализа19,00 лв.Руски приказки15,00 лв.Методика за психоенергийна диагностика15,00 лв.Мисълта определя настроението25,00 лв.Отсъстващи бащи, изгубени синове15,00 лв.Технология на унищожението16,90 лв.Принцът на небесата. Бутиково издание26,00 лв.Неспокойните5,00 лв.Маслени бои и мрамор35,00 лв.За скръбта и скърбенето19,00 лв.Отприщен гроб40,00 лв.Антирак25,00 лв.Емоции и шизофрения14,00 лв.Коприва и кости20,00 лв.В служба на злото22,00 лв.Егото и защитните механизми16,00 лв.Сънят. Здрав сън без лекарства17,00 лв.Любимите приказки за Братко Зайко,16,90 лв.Смъртоносно бяло28,00 лв.Малка медицинска енциклопедия за всеки25,00 лв.Спортна медицина15,00 лв.Презареждане на мозъка19,00 лв.Не казвайте, че нямаме нищо25,00 лв.Емоционалната интелигентност32,00 лв.Езикът на тайдзицюен16,00 лв.Истинският Антъни Фаучи39,90 лв.Остани20,00 лв.Коучинг с НЛП18,00 лв.Дяволът и Том Уокър15,00 лв.Коледни целувки,16,90 лв.Здравословно гладуване25,00 лв.Носорог. Плешивата певица и други пиеси28,00 лв.Затворникът на Рая14,00 лв.Философиите на Азия14,00 лв.
Както се казва, къде е Кончаловски, къде е руският народ.
Но самият той е на друго мнение:
"Винаги съм се чувствал по-близо до хората, които не миришат на пот. Когато човек работи на полето, той не мирише на пот. Мирише в метрото."
За да разбере самата същност на нацията, той разговаря с десетки обикновени хора. Според Кончаловски основните свойства на руския човек са:
"Той не слуша, а мисли какво да отговори."
Кадър от документалния филм на Андрей Кончаловски "Веселият човек" (konchalovsky.ru)
Според него няма скучни хора.
"Търсих жизнерадостните. Във всяка ситуация човек може да намери опора, имайки цел. Навсякъде има нещастни хора. Географията, климатът и религията са основните компоненти във формирането на руското съзнание. Руските хора все още са селски хора. Никога не e имало буржоазия. В Русия капиталът зависи от правителството. И в Кремъл съзнанието е селско, и в Думата."
Героите живеят в различни части на страната - от Байкал до Краснодарския край. Има герой, който е млад учител по химия, дошъл в селото; представителка на "народната журналистика", осигуряваща телевизионно и радио излъчване в село в Краснодарския край; фелдшер от остров Олхон, кърмеща бебето си жена по време на почивките; голямо семейство сибирци, където децата се отглеждат само от баща-свещеник; фермер, който не доживя до премиерата на филма. Той казва, че няма смисъл в живота. Просто има живот."
Филмът "Блокаден дневник" на режисьора Андрей Зайцев беше удостоен с голямата награда "Златен Свети Георги" на завършилия преди няколко дни Московски международен кинофестивал. Във филма се разказва за първата блокадна зима на Ленинград по време на Втората световна война. Млада жена, която неотдавна е погрeбала мъжа си, тръгва пеша през целия град, за да се види с баща си за последен път и да му поиска прошка. Главните роли се изпълняват от Олга Озоллапиня и Сергей Дрейден.
Специалната награда на Московския кинофест бе връчена на турския режисьор Ердем Тепегьоз за филма му "В сянката". "Искам да благодаря на журито, на продуцентите и на екипа.
Посвещавам тази награда на своя баща, който изгубих преди месец след нещастен случай", заяви при награждаването турският кинодеец.
С приза за най-добра актриса беше удостоена британката Меган Първис за ролята си в лентата "Хилда". За най-добър актьор беше определен Гур Бентвич от Израел за филма "Като сирене в масло".
Четиридесет и вторият Международен кинофестивал се проведе в руската столица от 1 до 8 октомври.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.