МЕЖДУНАРОДНИ КИНОФЕСТИВАЛИ
Министърът на културата: "София филм фест" не живее в клопката на миналото
28-ият "София филм фест" започна с "Клопка" на режисьорката Надежда Косева
Редактор : / 535 Прочита 0 Коментара
Министърът на културата Кръстю Кръстев (вдясно) поздравява Стефан Китанов - директор на София Филм Фест (Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)"София филм фест" не живее в клопката на миналото, а с широко отворени очи гледа в бъдещето. Фестивал, за който интересното, красивото и възвишеното не са придобили антикварна стойност. И фестивал, който прави София световна столица на киното.
Всичко това - благодарение на Стефан Китанов и неговия екип. Това министърът на културата Кръстю Кръстев каза на откриването на 28-ото издание на фестивала вчера вечерта в зала 1 на НДК.
Министърът на културата Крюстю Кръстев (Снимка: Христо Касабов/БТА)
"Фестивал, който ни доказва с всяко свое издание, че киното не е тук само, за да накара хората да мечтаят. То е тук, за да ни променя и да ни кара да мислим. И най-вече, киното трябва да ви накара да забравите, че седите в зала. Ето затова "София филм фест" е любим фестивал, открил за себе си невероятната формула за успех - да представя шедьоври на световното кино - и в приятни, и в предизвикателни времена", каза още министърът, цитиран от БТА.
"Позволете ми скромно да изразя радостта и удоволствието си, че Министерството на културата и Националният филмов център също оказват подкрепа на "София филм фест", без който вече не можем да си представим културния календар на България", добави той.
Фестивалът бе открит с филма "Клопка" на режисьорката Надежда Косева.
Директорът на София Филм Фест - Стефан Китанов (Снимка: Христо Касабов/БТА)
"Да отворим нашите врати към света и да приемем през нашите отворени врати светът тук, у нас", каза Стефан Китанов, директор на фестивала. "Отворете вратите към световното кино!" е мотото на "София филм фест" тази година.
"И тази година фестивалът има ясната и категорична позиция на солидарност с народа на Украйна", заяви Китанов.
Стефан Китанов(Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)
Той припомни, че програмата съдържа около 160 филма от 54 държави, от шест континента, над 300 са международните гости. Обясни, че се появява на церемонията с ритуален шал на тибетския будизъм, наречен хадак. "Хадак" се казва първият филм на дамата, която ще приеме специалната награда на "София филм фест".
Тя е за Джесика Удуърт и Петер Бросенс.
(Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)
"Без думи съм, но имам слово, което ще ви прочета", каза Джесика Удуърт.
"Надеждата е това, което ме води, което ме направлява, и ми дава сили във всички филми, които правя, съвместно с Питър Бросенс. И надеждата се основава в защитата на киното като основна част на нашия обществен живот", добави тя.
Стефан Китанов-Кита и Джесика Удуърт (Снимка: Христо Касабов/БТА)
Джесика Удуърт получи специалната награда на София Филм Фест (Снимка: Христо Касабов/БТА)
Директорът на бюро "Творческа Европа България", офис Медия - Камен Балкански, припомни, че "София филм фест" е подкрепен от програмата вече за 21-ва година и е част от европейското филмово фестивално семейство. "Изключително щастливи сме, че Европа подкрепя този фестивал", каза той.
Стефан Китанов (вляво) и Камен Балкански (Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)
Стефан Китанов (вляво) и Камен Балкански (Снимка: Христо Касабов/БТА)
Изпълнителният директор на Националния филмов центъра - Петър Тодоров, посочи: "Следващите 20 дни София, и не само, ще бъдат кино". Той поздрави специално режисьорите Надежда Косева и Яна Лекарска за това, че техните филми са попаднали в международния конкурс на фестивала.
Стефан Китанов (вляво) и Петър Тодоров (Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)
Изпълнителният директор на Националния филмов центъра – Петър Тодоров (Снимка: Христо Касабов/БТА)
"Развълнувана съм, че за 28-и път нашият град ще срещне творци от световна величина. Ще бъдем публика на истински впечатляваща селекция от игрални, документални и късометражни филми на български и европейски режисьори", коментира заместник-кметът на столицата Биляна Генова.
Тя припомни, че тази година Столичната община дава "Наградата на София" на трима изключителни творци. На двама от тях призът бе връчен на откриването.
(Снимка: Стефан С. Марков/BulFoto)
Георги Тодоров-Жози благодари на всички режисьори и екипи, с които е работил, и които са останали като "дълбок вълнуващ спомен в паметта ми". Маргарете фон Трота също благодари за наградата и за оказаната чест.
Режисьорът Георги Дюлгеров и художникът Георги Тодоров-Жози (Снимка: Христо Касабов/БТА)
Пълната програма на София Филм Фест можете да следите - ТУК