Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кристен Стюарт: Живеем в най-емоционално разтърсващото време

КИНО И ПОЗИЦИИ

Кристен Стюарт: Живеем в най-емоционално разтърсващото време

Американската актриса е председателка на журито на 73-ото издание на кинофестивала Берлинале

Кристен Стюарт е председателка на журито на Берлинале тази година (Източник: Берлинале)

Американската актриса Кристен Стюарт каза, че "живеем в най-реактивното и емоционално разтърсващо време" - тя каза това на пресконференцията на журито на 73-ия Международен филмов фестивал в Берлин, на който тя е председателка тази година. 

В отговор на въпрос дали репутацията на фестивала за политически изявления е повлияла на решението й да поеме ролята на ръководител на журито, Стюарт каза:

"Това е толкова рядко удоволствие да можеш да говориш за нещо, от което си обсебен, което в моя случай са филмите.

"Не беше мое решение да бъда тук, бях шокирана, че ми се обадиха; това е огромна възможност да имате пръст в това да подчертаете красивите неща във време, когато това е трудно.

"Работата на артиста е да вземе едно отвратително и грозно нещо и да го трансформира, да го прекара през тялото ви и да извади нещо по-красиво и по-полезно", продължи Стюарт.

Още Зеленски на Берлинале: В тези времена, изкуството не може да бъде неутрално

Зеленски на Берлинале: В тези времена, изкуството не може да бъде неутрално

"Живеем в най-реактивното, емоционално разтърсващо време. Да седна тук и да се насладя на момента, в който да видя какво хората са произвели от собствените си тела - това беше възможност, на която не можех да откажа."

На откриващата пресконференция към Стюарт се присъединиха нейните колеги от журито, актрисата Голшифтех Фарахани, кастинг режисьорът Франсин Мейслер и режисьорките Валеска Гризебах, Раду Джуд, Карла Симон и Джони То.

Иранско-френската актриса Фарахани говори за символиката да бъдеш в Берлин, когато в световен мащаб се провеждат протести за свободата на иранските жени след смъртта в ареста на 22-годишната Махса Амини през септември миналата година.

"Много е символично да бъда в Берлин, град, който счупи стената към равенството, свободата и събра толкова много хора. Тази година с Украйна, Иран и земетресението има чувството, че целият свят се разпада - особено сега с Иран", каза Фарахани.

Още Берлинале: Филмите, на които трябва да обърнете внимание

Берлинале: Филмите, на които трябва да обърнете внимание

"В страна като Иран, в която има диктатура, изкуството не е само интелектуално, философско нещо - то е съществено, то е като кислорода. Съществуването ни като артисти, е поставено в опасност. Ето защо е толкова невероятно да съм тук тази година. Изкуството и културата са огън - всички можем да се съберем и да се стоплим от тях. Наистина съм щастлива да бъда тук, за да се боря за свободата в Иран и по света", каза актрисата под аплодисментите на пресата.

Берлинале ще бъде домакин на проява на солидарност с Иран в събота, 18 февруари, от 14.55 ч. на червения килим в Berlinale Palast.

Още Берлинале ще подкрепи народите на Украйна и Иран

Берлинале ще подкрепи народите на Украйна и Иран

Още "Сенека" с Джон Малкович ще бъде представен на Берлинале

"Сенека" с Джон Малкович ще бъде представен на Берлинале

Още Комедия ще открие 73-ият кинофестивал Берлинале

Комедия ще открие 73-ият кинофестивал Берлинале

Още На Берлинале се представят 15 световни филмови премиери

На Берлинале се представят 15 световни филмови премиери

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Отговорите на всички въпроси от Димитър Коцев-Шошо

Състоя се официалната премиера на филма на режисьора "Отговор на всички въпроси", който тръгна по кината

Мохамад Расулоф, който избяга от Иран, ще представи Германия на "Оскарите"

Трилърът на режисьора "Семената на дивата смокиня", заснет тайно в Иран, спечели специалната награда на журито на кинофестивала в Кан

Британските пионери на инвитро оплождането са вдъхновили нов филм на "Нетфликс"

Филмът "Джой" (Joy), който от днес е на стрийминг платформата Нетфликс, разказва за яростното противопоставяне на работата на специалистите, разработили през 60-те и 70-те години на миналия век тази техника, довела до раждането през 1978 г. на Луиз Джой Браун - първото "бебе в епруветка"

В Лондон почитатели на филмовото изкуство съживяват шедьоврите на нямото кино

Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика

"Цветето на солта" на Надежда Косева с награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас

Филмът разказва историята на aрогантната и отчуждена от семейството си Нина, която след тежка катастрофа е принудена да започне рехабилитация, където среща Ирини, събирач на цветето на солта и самоук лечител, със съмнителна дарба, която вярва, че тялото не може да се излекува отделно от душата

Скандинавското кино в програмата на Киномания

Наред с шведското и датското предложение за международен Оскар, гледаме и други скандинавски продукции, забелязани в Берлин и Венеция