Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Златни монети от времето на Юстиниан са открити в с. Дебнево

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ СЪКРОВИЩА

Златни монети от времето на Юстиниан са открити в с. Дебнево

"През тази година най-интересната археологическа ситуация е едно ранносредновековно жилище, което е опожарено. В други случаи подобни жилища се откриват без останки от вътрешната конструкция, докато тук имаме рядката възможност да видим дървената облицовка на жилището" разказа доц. Иванов

Снимка: БТА/ Преслава Иванова

Пет златни монети от времето на Юстиниан Велики са открити при археологически разкопки в троянското село Дебнево. Монетите са били разпилени по пода на опожарено жилище от по-късен период.

Това съобщи за БТА доц. д-р Стилиян Иванов от Националния исторически институт с музей към Българска академия на науките, който ръководи археологическата експедиция, проучваща крепостта "Калето" над селото.

Още Египетски археолози откриха астрономическа обсерватория отпреди повече от 2500 години

Египетски археолози откриха астрономическа обсерватория отпреди повече от 2500 години

За шеста поредна година доц. Иванов и помощниците му Доротея Иванова и специалистът от Чипровския музей Мирослав Марков правят разкопки на археологическия обект "Калето" над село Дебнево.

Част от екипа са и млади археолози от Великотърновския университет.

"През тази година най-интересната археологическа ситуация е едно ранносредновековно жилище, което е опожарено. В други случаи подобни жилища се откриват без останки от вътрешната конструкция, докато тук имаме рядката възможност да видим дървената облицовка на жилището, която, макар и в овъглен вид, е ясно различима. То трябва да се отнесе някъде към 10-и век, към времето на управление на българските царе Симеон и Петър", разказа доцентът.

Снимка: БТА/ Преслава Иванова

Собствениците са изоставили целия инвентар в жилището - два железни сърпа, железни инструменти, тока за колан, три бронзови пръстена, различни по размер керамични съдове, от които може да се съди, че са се занимавали със земеделие, добави той.

"Най-интересната находка от жилището е откриването на пет разпилени по пода златни монети. Две от тях са силно пострадали от пожар. Интересното при тях е, че те са доста по-ранни от съществуването на това ранносредновековно жилище. Те са от 6-и век, от времето на император Юстиниан I. Най-вероятно са открити от тези, които са изграждали жилището и които в последствие са ги съхранили. Макар че не са били в обръщение, тези монети са били достатъчно ценни, поради това че са от злато - материал, който е доста ценен и през Средновековието", разказа археологът.

Още Уникални златни предмети са открити в гроба на тракийски конник край село Капитан Петко войвода

Уникални златни предмети са открити в гроба на тракийски конник край село Капитан Петко войвода

Проучванията на крепостта "Калето" над Дебнево започват през далечната 1974 г. и след няколко археологически сезона са преустановени за десетилетия. През 2019 г. са възстановени отново благодарение на финансиране от Министерство на културата и Община Троян.

Според доц. Иванов площта на крепостта е 18 декара, като част от крепостните стени са добре запазени, а друга са пострадали, тъй като материал от тях е използван при строежа на близкото селище.

Крепостта се намира на естествено укрепен хълм, близо до реката и до обработваеми земи. Това са предпоставки тя да бъде населявана през различни исторически периоди. Има няколко укрепления едно върху друго и жилища от близо десет археологически хоризонта, насложени един върху друг, обясни доцентът.

Още Тракийски храм без аналог може да превърне 10 декара в район "Южен" в Пловдив в археологически парк

Тракийски храм без аналог може да превърне 10 декара в район "Южен" в Пловдив в археологически парк

Той разказа, че са открити следи от голямо тракийско селище от 4-3-ти век пр. Хр., три фази на обитаване от късната Античност (4 - 6-и век), Първото българско царство, некропол от Второто българско царство и Османския период. Според работни хипотези хълмът активно е бил обитаван и през 18-и век заради кърджалийските вълнения по това време.

Проучванията ще продължат до края на месец август, след което ще се предприемат действия по теренна консервация на разкритите през сезона археологически структури.

Още Студент по археология откри в град Орхус седем зашеметяващи викингски сребърни гривни

Студент по археология откри в град Орхус седем зашеметяващи викингски сребърни гривни

Още "Доспехите на тракийските владетели" постави символично начало на Празниците в Долината на тракийските царе

"Доспехите на тракийските владетели" постави символично начало на Празниците в Долината на тракийските царе

Още Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Клинописни плочки разкриват менюто на древна Месопотамия - основно супи и яхнии

Още Найден Тодоров: Ще предложим нови български обекти за списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

Найден Тодоров: Ще предложим нови български обекти за списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Египетски археолог поде кампания за връщане на бюста на царица Нефертити от музей в Берлин

В петицията си Захи Хауас иска връщането на бюста, като твърди, че той е бил изнесен от Египет незаконно след откриването му

Екопротест остави затворен "Райксмузеум" в Амстердам

"Неразбираемо е, че "Райксмузеум" си позволява да бъде спонсориран от Ай Ен Джи - най-големия финансов двигател на климатичната криза", заявиха организаторите на протеста - климатичното движение "Бунт срещу унищожението"

Бронзов меч на Рамзес Велики е намерен в древноегипетска казарма

Крепостта, която днес се намира в египетската област Бухейра, е била част от защитната линия на северозападната граница на Древноегипетската империя

Демонстрация на олтар за кървави жертвоприношения на Перперикон направи проф. Николай Овчаров

По думите на археолога най-вероятно това е бил олтар за подземните богове

Проф. Овчаров ще представи на Перперикон новооткрити тракийски олтари за кървави жертвоприношения и гадателства

"Най-ранните жертвоприношения са правени преди 3000-3200 години, още в края на бронзовата и началото на желязната епоха, функционирали са много дълго време", обяснява професорът

27 сребърни древноримски монети са открити на отдалечен остров в Средиземно море

Археологът Шафер предполага, че съкровището от монетите е било скрито при пиратско нападение