Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Тракийски храм без аналог може да превърне 10 декара в район "Южен" в Пловдив в археологически парк

ТРАКИЙСКАТА КУЛТУРА

Тракийски храм без аналог може да превърне 10 декара в район "Южен" в Пловдив в археологически парк

"Унаследяването на културно-религиозно място е уникално за страната", каза археологът доц. д-р Костадин Кисьов

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Тракийски храм от III век пр. Хр., без аналог у нас, може да превърне 10 декара в район "Южен" в Пловдив в археологически парк.

Той е открит под Голямата могила, която се проучва за трета година от екип на Регионалния археологически музей в Пловдив.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Обектът бе посетен от кмета на Пловдив Костадин Димитров и заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов, които обсъдиха с директора на музея доц. д-р Костадин Кисьов възможността храмът да стане туристически обект, съобщава БТА.

Още Уникални златни предмети са открити в гроба на тракийски конник край село Капитан Петко войвода

Уникални златни предмети са открити в гроба на тракийски конник край село Капитан Петко войвода

Голямата могила е с диаметър 90 метра и височина 12 метра. В основата й е открит първия в региона на Пловдив тракийски храм. Цялата постройка е дълга 10 метра и има две помещения. Източното е с размери 4 на 4 метра, а западното с дължина 6 метра и широчина 2 метра.

Между тях има изграден триъгълен фронтон и каменна входна рамка. В източното помещение, където са се извършвали обредите, са открити много останки от глинени съдове и животински кости от седем вида животни, сред които и на елен.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Кметът на Пловдив Костадин Димитров (вляво) и заместник-кметът по култура, археология и туризъм са на посещение е археологическия обект Голямата могила в район Южен. На място те бяха посрещнати от доц. д-р Костадин Кисьов (втори отляво) - директор на Археологическия музей и екипа му, които разказаха за финала на археологическите проучвания. Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Още Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители

Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители

Техниката на строителството на храма е абсолютно характерна само за региона и то по времето на племената на бесите, одрисите и сапеите, разказа доц. Кисьов. Това е периодът на Филипопол и Пулпудева. Като архитектура сградата е добре запазена, а археолозите полагат усилия да опазят максимално автентичната конструкция.

Наличен е целият строителен материал и може да се направи пълно възстановяване на храмовата постройка, посочи археологът. Покривът на храма е двускатен. Запазени са квадрите, които са го държали.

Кметът на Пловдив и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов (трети отляво) са на посещение е археологическия обект Голямата могила в район Южен. На място те бяха посрещнати от доц. д-р Костадин Кисьов (в средата) - директор на Археологическия музей и екипа му, които разказаха за финала на археологическите проучвания. На снимката: заместник-кметът по строителство на Община Пловдив инж. Тошо Пашов (вляво). Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Още Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Храмовата постройка е уникална за региона и за тракийската култура в цялата страна, смята доцентът. Строежът е правен на сухи сглобки, зидано е с глинесто-песъчлив разтвор. Материалът е преизползван от стара сграда. Изследване на специалисти от Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски", показва, че каловата спойка, направена в съотношение две части пясък към една част глина, е по-здрава от бетон.

Старите строители са имали познания, получавани от предците им, отбеляза археологът. Той отбеляза, че проучването е било тежко, защото покривът на съоръжението е бил паднал вътре. Предстоят да бъдат проучени още 30 сантиметра в дълбочина.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Кметът на Пловдив и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов (в средата) са на посещение е археологическия обект Голямата могила в район Южен. На място те бяха посрещнати от доц. д-р Костадин Кисьов (вляво) - директор на Археологическия музей и екипа му, които разказаха за финала на археологическите проучвания. Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

През първата година от разкопките е открита средновековна църква от 12-13-и век на върха на могилата, което се среща за първи път в България. Тя беше недобре запазена и към нея имаше гробищен некропол, каза доц. Кисьов. Тази година е открит път с настилка, който е обслужвал църквата. Самата могила е издигната заради тракийския храм.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Унаследяването на културно-религиозно място е уникално за страната, посочи археологът. По думите му църквата е разположена на върха на могилата, защото се е знаело, че на това място е имало езически храм, който е бил култово, свещено място за тогавашното население.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Още Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

На храма е направено подробно заснемане и може да бъде възстановен във вида, в който е бил, без измислици и фалшификации, каза доц. Кисьов. Теренът е държавна собственост. Ако се превърне в археологически парк, в него може да се експонира не само тракийският храм, но и експозиция от артефакти на музея. Може да бъдат направени детски атракции и залесяване.

Мястото има перспектива предвид бъдещия път, който ще свързва районите "Южен" и "Тракия", отбеляза зам.-кметът по археология, култура и туризъм Пламен Панов.

Кметът на Пловдив Костадин Димитров (вдясно) и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов (в средата) са на посещение е археологическия обект Голямата могила в район Южен. На място те бяха посрещнати от доц. д-р Костадин Кисьов (вляво) - директор на Археологическия музей и екипа му, които разказаха за финала на археологическите проучвания. Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Още Продължава работата по тракийската гробница край хасковското село Текето

Продължава работата по тракийската гробница край хасковското село Текето

Трасето е с дължина 1200 метра и започва от бул. "Кукленско шосе" и завършва в бул. "Асеновградско шосе". То е с готов проект, който има нужда от изменение по отношение на включването му към бул. "Асеновградско шосе". Отчуждителните процедури са направени и в най-скоро време може да започнат процедури за избор на изпълнител и търсене на финансиране, допълни зам.-кметът по строителството инж. Тошо Пашов.

Голямата могила в район "Южен" е най-голямата в България. Тази е последната оцеляла в района могила, вероятно и защото е най-голямата. Повечето, около 100 на брой, са разрушени през различни периоди при прокарване на Кукленско шосе и построяването на заводите.

Археологическият обект Голямата могила в район "Южен" в Пловдив (Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев)

Голямата могила е отделен могилен некропол, доста по на юг от града. Регистриран е от началото на миналия век от археолога Борис Дякович, по-късно и от Димитър Цончев. Счита се, че е свързан с прилежащо на града селище или с вилно имение, принадлежало на местната тракийска аристокрация. Ръководител на разкопките е археологът Любомир Мерджанов от РАМ -Пловдив.

Още Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Още "Доспехите на тракийските владетели" постави символично начало на Празниците в Долината на тракийските царе

"Доспехите на тракийските владетели" постави символично начало на Празниците в Долината на тракийските царе

Още Значима археологическа находка на могила Оструша край Казанлък

Значима археологическа находка на могила Оструша край Казанлък

Още Още десет години община Казанлък ще управлява могилите Шушманец, Хелвеция и Грифони

Още десет години община Казанлък ще управлява могилите Шушманец, Хелвеция и Грифони

Още Откриха над 500 монети при спасителни разкопки в подножието на Стария град в Пловдив

Откриха над 500 монети при спасителни разкопки в подножието на Стария град в Пловдив

Още Забележителна, но тънеща в разруха, Източната могила край Караново трябва да се превърне в музей

Забележителна, но тънеща в разруха, Източната могила край Караново трябва да се превърне в музей

Коментирай2

Календар

Препоръчваме ви

Два гроба на бебета, вероятно починали при епидемия, откриха в крепостта Русокастро

Приключиха археологическите разкопки в средновековния град Русокастро за 2024 г.

Демонстрация на олтар за кървави жертвоприношения на Перперикон направи проф. Николай Овчаров

По думите на археолога най-вероятно това е бил олтар за подземните богове

Проф. Овчаров ще представи на Перперикон новооткрити тракийски олтари за кървави жертвоприношения и гадателства

"Най-ранните жертвоприношения са правени преди 3000-3200 години, още в края на бронзовата и началото на желязната епоха, функционирали са много дълго време", обяснява професорът

27 сребърни древноримски монети са открити на отдалечен остров в Средиземно море

Археологът Шафер предполага, че съкровището от монетите е било скрито при пиратско нападение

Над 1000 музиканти на алпийски рог поставиха световен рекорд в Швейцария

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина

Рядък каменен печат на 2700 години е открит близо до Храмовия хълм в Йерусалим

Израелският министър на културното наследство, равин Амихай Елияху, нарече находката "впечатляваща"