Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Започна Ханами - нежният триумф на цъфналата вишна

ХАРМОНИЯ И ПРОСВЕТЛЕНИЕ

Започна Ханами - нежният триумф на цъфналата вишна

Сакура е символ, философия и поезия в Страната на изгряващото слънце

Снимка: AP/БТА

Всяка година, след като мрачните зимни небеса изчезнат, десетки милиони японци се стичат в парковете и храмовите градини за Ханами, или любуване на цъфтящите вишни - сакура.

Ханами, в превод "гледане на цветовете", който се свързва със сакура, е древен японски обичай, чието начало се поставя през VIII в, когато хората от висшата класа са се наслаждавали на цъфтежа на вишните и са пишели стихове, въодушевени от красотата и изяществото на дърветата...

Названието Ханами се използва за пръв път в романа "Приказка за Генджи". Обичаят има няколковековна история. Смята се, че за пръв път започва да се чества през периода Нара, когато Япония е силно повлияна от Китай, който по това време е управляван от императорите от династията Тан.

Обичаят на съзерцаване на цъфналите вишневи дръвчета идва от Китайския императорски двор, макар че тогава хората отдавали почест на цъфналите японски кайсии. В началото на периода Хейан вишневите дръвчета започват по-силно да привличат вниманието на хората. От тогава насетне в танка и хайку под "цъфнал"вече се разбира цъфтежа на сакура. По това време тържествата били част от ритуал на плодородието, като по това до колко са отрупани с цвят вишните, се съдело колко богата ще е оризовата реколта.

Цъфтежът на вишневите дръвчета вдъхновявал много поети, бивайки символ на преходността на човешкия живот.

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Сакура - японската цъфтяща вишна не е като останалите вишневи или черешови дръвчета - тя не дава плод. Нейната мисия е единствено и само да цъфти и да предизвиква възхищение. Японците приемат този цвят за свое национално цвете, защото голяма част от културата й е изпълнена с неговата символика.

Самураите първи обвързват мисията си в живота с цъфтящата вишна. Те намират достойнство в нещо, което се е родило само, за да е красиво и да умре. Подобно на тяхната собствена съдба - пряко подчинение на господаря и непредвидима съдба, единственото сигурно в която е смъртта.

На Ханами освен, че хората излизат в отпуск или работодателите доброволно ги освобождават, има специален отдел в метеорологичната служба, която следи сакура зенсен, т.е. фронта на цъфтежа.

Подобно на графиките за движението на въздушните маси, така и тук на монитори се следи разцъфването на сакура. Този мониторинг се излъчва в метростанции, летища и по други информационни източници, с цел хората да се ориентират в каква посока да пътуват, така че да хванат цъфтежа.

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

Снимка: AP/БТА

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

"Неизгарящата къпина" - иконопис от Татяна Недялкова

Изложбата може да бъде разгледана от 22 април до 4 май 2024 г. в Галерия "Париж" и онлайн

"60 от сърце": Кампания за насърчаване на деца в неравностойно положение да ходят на театър

Младата продуцентска компания, стартира благотворителната си инициатива

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов