КУЛТУРНО И ПРИРОДНО НАСЛЕДСТВО
Неизмеримата ендемична стойност на пещерата "Ветреница" вече е под закрилата на ЮНЕСКО
"Ветреница" в Динарските планини е една от най-важните точки на биоразнообразието в света за пещерна фауна, особено подземна водна фауна
Редактор : / 4280 Прочита 0 Коментара

Пещерата "Ветреница" в Босна и Херцеговина вече е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде за БТА босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.
Пещерата "Ветреница" беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство.

Манастирът "Свети Иларион" в ивицата Газа влезе в Списъка на застрашеното световно наследство на ЮНЕСКО
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.
Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Комитетът за световно наследство заседава веднъж годишно на редовна сесия.
Пещерата "Ветреница" се намира в Динарската планинска верига и се откроява със своето забележително пещерно биоразнообразие и ендемичност. Тя е известна още от древността и е с добре запазена карстовата топография. "Ветреница" е една от най-важните точки на биоразнообразието в света за пещерна фауна, особено подземна водна фауна.
Пещерата е дом на редица световно застрашени видове гръбначни животни и на единственият подземен тръбен червей в света, както и на разнообразие от растителни видове, ендемични за Балканите.
Освен това, няколко от видовете, открити в пещерата "Ветреница", са третични и предтретични реликтни видове, което означава, че много от тях могат да се считат за живите наследници на вкаменелости, изчезнали преди много време.

Украйна ще се нуждае от близо девет милиарда щатски долара, за да възстанови културните си обекти и туризма според ЮНЕСКО

Трансхуманно пастирство в Албания влезе в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство

Римската баня "Саръкая", построена преди близо 2000 години, е включена в Предварителния списък на ЮНЕСКО

Куба приветства решението на ЮНЕСКО да признае музикалния жанр болеро за обект на световното наследство