КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
Трансхуманно пастирство в Албания влезе в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство
Албания и още шест държави се присъединиха към страните с, в които това явление също се среща
Редактор : / 11478 Прочита 10 Коментара
Трансхуманното пастирство е сезонно преместване на добитъка: през лятото - в планините, а през зимата - в равнините. Снимка: iStock by Getty ImagesГодина след като албанската носия джублета беше включена в ЮНЕСКО, Албания се включва към списъка на нематериалното културно наследство с традиция, която се среща в страната - трансхуманното пастирство, съобщава информационният портал "Шчиптаря", като се позовава на публикация на министъра на културата на Албания Елва Маргарити в социалните мрежи.
Трансхуманното пастирство е сезонно преместване на добитъка: през лятото - в планините, а през зимата - в равнините, припомнят от БТА.
Според тази древна традиция с настъпването на лятото овчарите извеждат добитъка си на паша из планините, като това действие бива съпровождано от овчарски песни, празнуване или готвене, отбелязва "Шчиптаря". Когато дойде зимата, овчарите връщат добитъка в оборите.
През 2019 г. Италия, Австрия и Гърция са обявени за страни, в които има трансхуманно пастирство. Албания е една от държавите, подали молба за присъединяване към страните, в които това явление също се среща, заедно с Испания, Андора, Хърватия, Франция, Люксембург и Румъния.