Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

ЮНЕСКО призна високото пеене от селата Долен и Сатовча за нематериално културно наследство на света (видео)

БЪЛГАРСКА ГОРДОСТ

ЮНЕСКО призна високото пеене от селата Долен и Сатовча за нематериално културно наследство на света (видео)

Това е шестото вписване на България в Представителния списък

Снимка: ИЕФЕМ-БАН

Кандидатурата за високото пеене от селата Долен и Сатовча беше вписано в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството. Това съобщиха от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН /ИЕФЕМ-БАН/.

Още

Втори Гинес от българска народна певица

Втори Гинес от българска народна певица

Решението е било взето на заседание в рамките на 16 сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда присъствено в Париж и онлайн. Кандидатурата за високото пеене е подготвена от експертите от ИЕФЕМ-БАН проф. д.изк. Лозанка Пейчева, доц. д-р Николай Вуков и гл.ас. д-р Лина Гергова.

Високото пеене или пеенето на високо е традиционно многогласно пеене, уникално за селата Долен и Сатовча, Благоевградска област. В миналото песните "на високо" са били известни като летни песни, изпълнявани на открито от жените по време на полската им работа. Докато копаели или жънели, между другото пеене жените се "извикват" - от една нива една група "ика", от друга нива друга група отвръща. Днес основните изпълнителки на високо са жените и момичетата от певческите групи в двете села, като традицията в с. Долен е силно застрашена и повлияна от обезлюдяването му.

Високото пеене се нарича от местните певици "пеене на високо", "рукане", "викане", "икане". Характерни са три типа многогласни песни: на ниско, на високо, комбинирани между ниско и високо. Комбинирането между ниско и високо многогласно пеене е четиригласно. То съчетава бурдонираща двугласна песен и песен на високо. На територията на България подобна особена комбинация между бурдонна полифония и афективни провиквания е уникално локално музикално явление. Пеенето на високо не за пръв път получава международно признание - през 1988 г. певиците от Сатовча стават лауреати на престижната Хердерова награда.

Това е шестото вписване на България в Представителния списък след Бистришките баби (2008), нестинарството (2009), традицията на чипровското килимарство (2014), народния празник Сурова в Пернишко (2015) и първомартенските културни практики (съвместна кандидатура със Северна Македония, Румъния и Молдова, 2017).

Още

5-те  емблеми на България, признати от ЮНЕСКО

5-те емблеми на България, признати от ЮНЕСКО

Още

Ирландската арфа влезе в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО

Ирландската арфа влезе в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО

Още

Арките на Болоня са световно културно наследство на ЮНЕСКО

Арките на Болоня са световно културно наследство на ЮНЕСКО

Още

Дунавският римски лимес получи статут на световно културно наследство на ЮНЕСКО

Дунавският римски лимес получи статут на световно културно наследство на ЮНЕСКО

 

 

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Днес е грандиозната премиера на музикалната поема "Рилският пустинник" пред "Св. Александър Невски"

Спектаклите ще бъдат на 26, 27 и 28 юли от 21 часа и са посветени на 100 години от освещаването на Патриаршеската катедрала

Kонцерт, посветен на любовта, с Un amore grande в събота

Тенорът Яни Николов, Сергей Султанов - пиано, и Наталия Султанова - цигулка, ще изпълнят известни музикални пиеси в Експо център "Флора" от 20:00 ч. в Бургас

Адам Ламбърт и Аули'и Кравальо ще дебютират в "Кабаре" на Бродуей тази есен

Адам и Кравальо ще заместят английските актьори Еди Редмейн и Гейл Ранкин, които получиха номинации за наградата "Тони" за ролите си в спектакъла. Новите актьори ще започнат на 16 септември и ще играят до края на март 2025 г.

Френското сопрано Ема Шаплен идва в София

Тя ще се срещне с българската публика на 11 октомври в зала 1 на НДК

Почина вдъхновителят на Ерик Клептън: Легендарният блус музикант Джон Мейъл

"Никога не съм имал хит, никога не съм печелил награда "Грами" и сп. "Ролинг стоун" никога не са писали за мен", казва той в интервю през 2013 г. и допълва: "Все още съм ъндърграунд изпълнител."