КУЛТУРНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
Арките на Болоня са световно културно наследство на ЮНЕСКО
В списъка на ЮНЕСКО влязоха още шистовите райони в северозападната част на Уелс, петроглифите от Карелия, сградите на Йоже Плечник в центъра на Любляна
Редактор : / 3495 Прочита 0 Коментара

Арките на Болоня бяха обявени за световно културно наследство на ЮНЕСКО, съобщи АФП.
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
Всички арки имат дължина повече от 38 километра само в историческия център на италианския град и обща дължина от 53 километра, ако се вземат предвид и тези извън градските стени, уточни посолството на Италия в България на страницата си във Фейсбук.
Арките са на повече от 900 години.
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
Аркадата на Св. Лука се счита за най-дългата в света - тя се простира на 3 796 метра и се състои от 666 арки.
Арките на Болоня (Снимка: АР/БТА)
ЮНЕСКО обяви за част от световното културно наследство и шистовите райони в северозападната част на Уелс, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Решението е добра новина за британското правителство, след като Ливърпул беше изключен от списъка на световното наследство. Районът бе номиниран от правителството през 2020 г., за да се почете ролята му на лидер в производството и износа на шисти през осемнадесети век.
В Северен Уелс добивът на шисти е с над 1800 г. история, шисти са използвани при изграждането на римската крепост край Национален парк Сноудония. Уелски шисти са използвани в много сгради по света, сред които Градския съвет в Копенхаген, изложбената зала в Мелбърн, през 1830 г. покривите на половината сгради в Ню Йорк са направени от тях.
Скални рисунки от неолита в Карелия също бяха включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, съобщи ТАСС.
Петроглифите от Карелия са уникални образци на първобитното монументално изкуство, открити през 1926 г. в района на Бяло море, а друга голяма група петроглифи е разположена на източния бряг на Онежкото езеро.
Комплексът сгради в центъра на Любляна, дело на словенския архитект Йоже Плечник (1872-1957) също бяха включени в списъка на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО.
Тройният мост в Любляна на словенския архитект Йоже Плечник (Снимка: iStock by Getty Images)
Сред тях са конструкциите по протежение на река Любляница, Тройният мост, покритият пазар, архитектурният ансамбъл на централния площад на Любляна, парк "Звезда", сградата на словенската национална и университетска библиотека, входът на гробищния парк "Жале" и църквите "Св.Михаил" и "Св.Франциск от Асизи".