МОДА И МИНАЛО
Изложба в Музея на изкуството "Метрополитън" изследва американската мода кадър по кадър
Изложбата "В Америка: Антология на модата" е продължение на септемврийската "В Америка: Лексикон на модата", като и двете са част от по мащабно шоу по случай 75-годишнината на Института по костюми
Редактор : / 610 Прочита 0 Коментара

Изложба в Музея на изкуството "Метрополитън" изследва американската мода кадър по кадър, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Дори за легендарен режисьор като Мартин Скорсезе подобна задача е предизвикателство, макар и интригуващо - с една от прочутите стаи в нюйоркския музей на разположение да направи по същество еднокадров филм без камера: картина, не филм, но с помощта на кинематографичния си усет. Актьорите са манекени, а костюмите вече са избрани.
Изложбата "В Америка: Антология на модата" е продължение на септемврийската "В Америка: Лексикон на модата", като и двете са част от по мащабно шоу по случай 75-годишнината на Института по костюми.
За експозицията пред подобно предизвикателство - да изследват модата кадър по кадър, освен Скорсезе се изправят още осем режисьори: Отъм де Уайлд, Реджина Кинг, Рада Бланк, Клои Чжао, Том Форд, Джули Даш, Яница Браво и София Копола.
Според куратора Андрю Болтън творците създават индивидуални сцени, които живеят в рамките на изложбата и имат за цел да подсилят "интимния аспект на стаите и тяхната история по завладяващ и неочакван начин".
"Режисьорите са избрани въз основа на темите на историите и всеки от тях е подходил към тях чрез свои собствени, много различни творчески визии", казва Болтън. "Те са използвали кинематографични техники, за да предадат динамиката и движението на иначе статични експозиции и докато всяка сцена е представена като отделен късометражен филм, самата изложба се преживява като игрален филм с взаимосвързани истории", допълва кураторът.
"Да създадеш еднокадров филм в историческа стая? Голяма възможност и интригуващо предизвикателство", споделя Скорсезе. Творението на именития кинодеец в стаята "Франк Лойд Райт" на музея представлява мистериозна смесица от герои, емоции и мода.
Сред разгледалите предварително изложбата преди официалното й откриване на 7 май е първата дама на САЩ Джил Байдън. Тя сподели как настоящата й работа я е научила, че езикът не е единственото средство за комуникация и че подобна роля играе и модата. "Със символите и формите, цветовете и кройките, както и с това кой ги създава, разкриваме и скриваме кои сме", каза Джил Байдън.