Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

КУЛТУРНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

Николай Рьорих (Снимка: Getty Images)

Още Да си Рьорих е божествен печат

Да си Рьорих е божествен печат

На 15 април честваме Световния ден на културата и изкуството. Началото е поставено с т.нар. Пакт Рьорих или Вашингтонски пакт - на 15 април 1935 г.

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих (1874-1947) в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници.

Пактът се отнася както за мирно, така и за военно време. Подписите си в Овалния кабинет на Белия ден полагат представители на държави от Северна и Южна Америка, членове на Панамериканския съюз. Договорът влиза в сила на 26 август същата година.

Николай Рьорих (Снимка: Getty Images)

В него се съдържа клауза, предвиждаща възможност за присъединяване на държавите, които не са имали свой представител на подписването, но желаят да се присъединят.

Основната идея, заложена в договора, е, че защитата на културните обекти е по-важна от постигането на военни цели. Николай Рьорих създава Знамето на мира - три алени кръга на бял фон.

Правят се паралели между знака, предложен от художника, който е силно повлиян от културата на Изтока, и Червения кръст. Според договора обектите, над които има Знаме на мира - музеи, университети, паметници, ще бъдат смятани за защитени от военни атаки.

Това знаме е символ на целия свят, коментира Рьорих по повод инициативата за подписване и графичната си идея. "Не символ на една държава, а на целия цивилизован свят."

Още 30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

От 1998 г. в чест на Пакта от Вашингтон се отбелязва Международният ден на културата. Инициативата е на Международната лига за защита на културата.

Първата страна, в която Международният ден на културата се чества на държавно ниво, е Литва. Годината е 2006-а.

На 17-ата Генерална асамблея на Международната асоциация за изкуство в Гуадалахара датата 15 април е утвърдена като Световен ден на изкуството. Годината е 2012 г. Седем години по-късно - през 2019 г., 40-ата Генерална конференциа на ЮНЕСКО обявява 15 април за ден, в който се честват свободата на артистична изява, връзките между произведенията на изкуствата и общностите, окуражава се образованието по изкуства в училищата.

Датата не е избрана случайно - на 15 април е роден Леонардо да Винчи (1452-1519). Личността на италианския ренесансов художник е възприета за символ на свободата в изкуството, толерантността към идеите и културното разнообразие. В същото време Да Винчи е обединяваща фигура - не е имало исторически период, в който той да не е бил смятан за един от най-великите творци на човечеството, а разнообразните му интереси и постижения в редица области го превръщат в универсален образец за търсещия дух, любопитството и изобретателността на свободната личност.

Още Разкриха още една тайна на "Мона Лиза" от Леонардо да Винчи

Разкриха още една тайна на "Мона Лиза" от Леонардо да Винчи

Още Редки скици на "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи ще бъдат предложени на търг на "Сотбис"

Редки скици на "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи ще бъдат предложени на търг на "Сотбис"

Още Механичният лъв на Леонардо да Винчи се върна към живот

Механичният лъв на Леонардо да Винчи се върна към живот

Още Леонардо да Винчи стана символ на сложните отношения между Италия и Франция

Леонардо да Винчи стана символ на сложните отношения между Италия и Франция

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Откриха забележителна гробница на древноегипетски принц на повече от 4000 години

Намерена е гробницата на принц Уосер-иб-Ра, син на основателя на Петата династия на Древен Египет цар Усеркаф, в некропола Сакара край Кайро

В Перу откриха гробница на жена, датираща отпреди 5000 години

Жената вероятно е принадлежала към елита на древната цивилизация Карал - най-старата в Америка

350 хиляди лева целева помощ ще бъде отпусната за разкопките в Хераклея Синтика

"Малко са обектите с целево финансиране", коментира професор Людмил Вагалински

Ценно писмо на Наполеон относно ареста на папа Пий Седми излиза на търг

Писмото е датирано от 23 юли 1809 г. и е подписано с "Napole", вероятно съкратено от Napoleone. Оценено е между 12 000 и 15 000 евро, уточнява пред АФП Жан-Кристоф Шатайние, съдружник и директор на отдел в аукционната къща

От Египет до Голгота: Пътят на великденското агне

Защо агнето е централна фигура както в юдейската Пасха, така и в християнския Великден

10 факта за символите на Страстите Христови

Реликви и легенди, древни култове и съвременни поклонения - символите на Страстите Христови са неразделна част от тържествеността на християнския Великден