Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

КУЛТУРНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Честваме Международния ден на културата и Световния ден на изкуството

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници

Николай Рьорих (Снимка: Getty Images)

Още

Да си Рьорих е божествен печат

Да си Рьорих е божествен печат

На 15 април честваме Световния ден на културата и изкуството. Началото е поставено с т.нар. Пакт Рьорих или Вашингтонски пакт - на 15 април 1935 г.

По инициатива на живеещия в емиграция след революцията в Русия художник Николай Рьорих (1874-1947) в кабинета на президента на САЩ Франклин Рузвелт е подписан първият Международен договор за защита на институциите за наука и изкуство и историческите паметници.

Пактът се отнася както за мирно, така и за военно време. Подписите си в Овалния кабинет на Белия ден полагат представители на държави от Северна и Южна Америка, членове на Панамериканския съюз. Договорът влиза в сила на 26 август същата година.

Николай Рьорих (Снимка: Getty Images)

В него се съдържа клауза, предвиждаща възможност за присъединяване на държавите, които не са имали свой представител на подписването, но желаят да се присъединят.

Основната идея, заложена в договора, е, че защитата на културните обекти е по-важна от постигането на военни цели. Николай Рьорих създава Знамето на мира - три алени кръга на бял фон.

Правят се паралели между знака, предложен от художника, който е силно повлиян от културата на Изтока, и Червения кръст. Според договора обектите, над които има Знаме на мира - музеи, университети, паметници, ще бъдат смятани за защитени от военни атаки.

Това знаме е символ на целия свят, коментира Рьорих по повод инициативата за подписване и графичната си идея. "Не символ на една държава, а на целия цивилизован свят."

Още

30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

От 1998 г. в чест на Пакта от Вашингтон се отбелязва Международният ден на културата. Инициативата е на Международната лига за защита на културата.

Първата страна, в която Международният ден на културата се чества на държавно ниво, е Литва. Годината е 2006-а.

На 17-ата Генерална асамблея на Международната асоциация за изкуство в Гуадалахара датата 15 април е утвърдена като Световен ден на изкуството. Годината е 2012 г. Седем години по-късно - през 2019 г., 40-ата Генерална конференциа на ЮНЕСКО обявява 15 април за ден, в който се честват свободата на артистична изява, връзките между произведенията на изкуствата и общностите, окуражава се образованието по изкуства в училищата.

Датата не е избрана случайно - на 15 април е роден Леонардо да Винчи (1452-1519). Личността на италианския ренесансов художник е възприета за символ на свободата в изкуството, толерантността към идеите и културното разнообразие. В същото време Да Винчи е обединяваща фигура - не е имало исторически период, в който той да не е бил смятан за един от най-великите творци на човечеството, а разнообразните му интереси и постижения в редица области го превръщат в универсален образец за търсещия дух, любопитството и изобретателността на свободната личност.

Още

Разкриха още една тайна на "Мона Лиза" от Леонардо да Винчи

Разкриха още една тайна на "Мона Лиза" от Леонардо да Винчи

Още

Редки скици на "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи ще бъдат предложени на търг на "Сотбис"

Редки скици на "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи ще бъдат предложени на търг на "Сотбис"

Още

Механичният лъв на Леонардо да Винчи се върна към живот

Механичният лъв на Леонардо да Винчи се върна към живот

Още

Леонардо да Винчи стана символ на сложните отношения между Италия и Франция

Леонардо да Винчи стана символ на сложните отношения между Италия и Франция

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Mузеят Лувър планира да експонира по-добре "Мона Лиза"

Възможно е прочутата картина да бъде преместена и бъде изложена в отделна зала

Изложба показва "Скритите съкровища на Народния театър"

Работи се по платформа с дигитализиран архив на театъра

Спечели двойна покана за първия концерт на Дзукеро във Варна

Световноизвестният изпълнител стъпва в Двореца на културата и спорта на 27 април с 11 страхотни музиканти

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

Открадната глава от статуя на Рамзес Велики беше върната в Египет

Артефактът, който на над 3400 години, е откраднат от храм в древния град Абидос преди повече от тридесет години и е изнесен незаконно

Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Те са посветени на две важни годишнини – 80-ата годишнина от откриването на казанлъшката Тракийска гробница и 20-ата годишнина от откриването на гробницата на Севт III в могилата Голяма Косматка