ЗВЕЗДИТЕ И ИЗКУСТВАТА
Виждали ли сте картините на Пол Макартни?
Кого най-често рисува знаменитият бийтълс?
Редактор : / 3660 Прочита 0 Коментара
Едва ли има човек на земята, който да не знае кой е Пол Макартни. Той е сър Пол Макартни. Творец, заслужил своята титла като музикант от легендарната група "Бийтълс". Малко ни е трудно да си го представим като художник, кротко застанал с четка в ръка пред платното за рисуване.
Но много критици не са на това мнение, и името на Макартни вече 30 годиини от първата му самостоятелна изложба, се коментира от познавачи на изобразителното изкуство.
Самият той е преодолял амбициите и суетата с в тазии посока, и не гледа сериозно на критиките.
Далеч не така е мислел на 40.
"Аз не искам да остана в паметта на хората само като музикант и певец. Интересувам се от много неща. И в това е проблемът!...", казва тогава в интервю Макартни. Зад фразата не е трудно да заподозрем нотка на неудовлетвореност от оценката на другите за художествените му творби, или пък самооценка, която не е достатъчно висока?...
Макартни всъщност рисува още от детските си години. На 11 дава всичките си спестени пари за енциклопедия по съвременна живопис. На 14 печели награда в конкурс за рисунки на храма "St Aidan"s Churcа", който се намирал недалеч от дома му.
Заради тежкото материално положение на семейството си, момчето няма възможност да учи в колеж по изобразителни изкуства. Остава си самоук художник, който предпочита да се затвори с любимото изкуство и да не споделя с останалите пристрастието си.
"Мислех си, че само тези, които учат в колеж, могат да рисуват. Срамувах се, че се уча сам на рисуване. Рисувах по интуиция и не съзнавах, че това е най-хубавото в това изкуство!", споделя вече като възрастен Пол.
"Като дете ми харесваше самата идея да бъда художник, а като възрастен просто ми харесва да правя това, което обичам - да рисувам", казва в друго интервю легендарният бийтълс.
През 60-те години на миналия век, когато групата е на върха на славата и Макартни вече не изпитва материални затруднения, той се обръща към един художествен критик - Джон Данберъм, и към един собственик на галерия - Робърт Фрайзър, да се произнесат върху нарисуваните от него картини. Те от своя страна му помогнали да научи повече за живописта и историята на изобразителното изкуство. Пол става фен на творчеството на сюрреалиста Рене Магрит.
На 40 Макартни вече не се срамува да каже, че рисува.
През 80-те години на миналия век, когато вече има собствено студио и е богат човек, отделя много средства за обучението си по живопис и за популяризирането на това изкуство. По онова време вече има 500 собствени творби.
Съпругата му Линда, с която ма 29-годишен сполучлив брак, до смъртта й, го поддържа във всички начнания, включително и за рисуването. След смъртта й, Пол излива безутешната си мъка по нея, като вписва образа на Линда в почти всяко свое платно.
"Живописта е нещо, което те кара да извадиш от себе си всичко, натрупано в душата. Картините с Линда, които рисувах и продължавам да рисувам, ми помагат да извадя от себе си болката по нейната липса в живота ми! Рисувам Линда може би не много умело, но така, както излива образа й душата ми!", признава Макартни.
През 1995-а той събира платната си на едно място и поканва един експерт - Волфганг Сатнър, да ги види. Последният настоял Макартни да направи изложба, и лично подбрал творбите, които да попаднат в експозицията. Изложбата е организирана през 1999 г. в Германия, по време на художествения форум "Lyz".
Макартни придобива смелост и прави още изложби в Европа и Щатите.
Критиката се отнася леко снизходително, но и твърде ласкаво за творбите му. Оценяват тяхната "жизненост и неподправеност". Както и неприкритата любов и страст в картините, в които продължава да живее втори живот в платната на Пол неговата Линда.
Дали Пол Макартни се интересува от тези критики?
"Не особено, чистосърдечно казва той. Рисуването ми не е демонстрация, че мога да правя и друго, освен музика. Аз просто харесвам да рисувам. Не искам да "поразявам" никого с таланта си. Светът ме познава достатъчно. Рисувам повече за себе си!", казва легендарният музикант.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Според експертите, като художник Макартни може да бъде причислен към американската живописна школа по живопис. Т.е., в творбите му се забелязват характерн елементи на абстракционизъм, експресионизъм и нотки на френски сюрреализъм.
"Не знаех това?!?", казва веднъж на шега самият Пол Макартни.
Това кратко изречение ясно говори, че той е преодолял амбициите си да направи впечатление като художник, и е честен със себе си и с другите - рисува по емоционални причини, и това напълно го удовлетворява.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Пол Макартни не продава и не дарява творбите си. По думите му рисуването е "интимен и вълшебен процес", който внася хармония в душата му.
Всъщност, Пол Макартни не е единственият артист, който търси баланс в рисуването - в списъка са Пиърс Броснан, Силвестър Сталоун, Боб Дилън и още много други световни звезди.