Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Рангел Вълчанов: Да обичаме веригите си - те са нашата свобода

ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА В БЪЛГАРСКОТО КИНО

Рангел Вълчанов: Да обичаме веригите си - те са нашата свобода

Режисьорът откри "формулата" на нашето вечно недоволство

2008 г. Рангел Вълчанов на фона на плаката от филма "А днес накъде", продължение на култовия "А сега накъде" (Снимка: BulFoto)

Има филми, които се преръщат във визитна картичка на режисьорите, които са ги създали. Ако трябва да напишем визитната картичка на режисьора Рангел Вълчанов, то сред десетките заглавия ще ни бъде трудно да изберем две-три, но там със сигурност ще попаднат филмите "Лачените обувки на незнайния воин" / 1989/, "Следователят и гората" /1976/ и "А сега накъде?" /1988/.

"А сега накъде?" (1985)

Последният би по популярност едни от най-култовите български ленти. Премиерата на филма се състоява на 17 октомври 1988 г. - преди 30 години. Филмът веднага взима Специалната награда на кинофестивала във Варна и още две награди на кинофестивала в Карлови вари. Но най-голямата награда бе тази, че филмът "А сега накъде" вече 30 години е в сърцата на публиката. Именно тази емоция провокира режисьора през 2006 г. да направи филма "А днес накъде?", като резонанс на първия му филм - с болката, че очевидно съдбата на нас, българите, е постоянната безпътица, пред която сме драматично изправени поколения наред.

1995 г. (Снимка: Иван Григоров)

Рангел Вълчанов беше полемичен човек с нежна душа. Веднъж един режисьор, негов колега, каза че по заглавията на филмите му може да характеризираш различни "ракурси от душата на Рангел". И действително е така: Рангел Вълчанов беше и "Немирната птица любов" и "Фатална нежност"; "Рапсодия в бяло" и "Откраднати очи"; "Любов и нежност" и "Лице под маска". Може да се продължи това изреждане, защото в този човек имаше много "цвят" - различни нюанси, които долавяха и най-тънката чувственост на живота и психологията на хората.

Иван Кондов, Стефан Пейчев и Константин Коцев във филма на Рангел Вълчанов "На малкия остров" (1958)

С кариерата на Рангел Вълчанов са свързани съдбите на много наши актьори. Илка Зафирова напр. стана известна във филма му "Вълчицата", в който актрисата създаде незабравим образ.

Илка Зафирова във филма "Вълчицата" (1965)

Рангел Вълчанов работеше с най-добрите сценаристи, композитори и актьори, и в същото време обичаше да експериментира с непознати лица.

2 май 1995 г. С Евгений Станчев и Вежди Рашидов на купон на предаването "Панорама" (Снимка: Иван Григоров)

Филмът "А сега накъде" бе създаден от звезден снимачен екип: - сценарист бе Георги Данаилов, автор на музиката - Кирил Дончев, оператор - Радослав Спасов. Във филма изгряха имената на Албена Ставрева, Ани Вълчанова, Антоанета Станчева, Георги Енчев, Николай Урумов и др.

2006 г. Дълбок поклон за режисьора Рангел Вълчанов за края на снимките на "А днес накъде" (Снимка: BulFoto)

През миналия месец - на 12 октомври се навършиха 90 години от рождението на Рангел Вълчанов. Този изключително буден човек е роден в софийското село Кривина. Имаше невероятно "тъжно чувство за хумор", както сам се изразяваше, и здраво чувство за обективна преценка. Завършва театрална режисура при професор Боян Дановски и започва работа като асистент-режисьор в СИФ "Бояна".

Рангел Вълчанов с актьори от филма му "А днес накъде" (Снимка: BulFoto)

Режисьорът бе носител на ордените "Стара планина", "Св.св. Кирил и Методий" и държавната награда "Св. Паисий Хилендарски". Рангел Вълчанов бе член на Европейската филмова академия и на Българската академия на науките.

Година преди да почине - през октомври 2012 г., единодушно бе обявен от критиката за филмов режисьор номер 1 на България на XX век.

"А сега накъде"... 20 години по-късно (Снимка: BulFoto)

Рангел Вълчанов почина на 30 септември 2013 г., след като в продължение на много време трябваше да се бори с мъчителна болест. Намираше сили да се шегува с неравната си битка с тялото си и с "главоблъсканиците на живота" в главата си.

С Анета Сотирова (Снимка: BulFoto)

Природно беше мъдрец. Режисьорът бе открил формулата на нашето вечно недоволство - че то се корени в това, че ние, българите, обичаме веригите си. Страхуваме се от свободата, защото тя е отговорност.

Рангел Вълчанов и Чочо Попйорданов през 2007 г. (Снимка: BulFoto)

Своеобразният юбилей на Вълчанов - 90 години от рождението му и 30 години от премиерата на филма "А сега накъде" ще бъде отбелязан тържествено тази вечер в Дома на киното в София.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Светът празнува 135 години от рождението на Чарли Чаплин

София, Пловдив и Варна се включват в честванията с концерта - спектакъл CHAPLIN Pianissimo

Рок симфонията Simply The Best празнува Тина Търнър на 3 юни в зала 1 на НДК

Ексклузивният концерт, обиколил почти целия свят, най-накрая гостува в България

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Днес отбелязваме 125 години от рождението на именития ни художник и интелектуалец

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите