ЗНАМЕНИТОСТИТЕ НА ЕВРОПА
Карл Фридрих Шинкел - Леонардото на неокласицизма
Навършиха се 180 години от смъртта на забележителния архитект, художник и дизайнер
Автор : / 2127 Прочита 0 Коментара
Портрет на Карл Фридрих Шинкел / Снимка: Getty ImagesПрез септември т.г. българското MP-STUDIO преобрази фасадите на 12 от най-емблематичните забележителности в Берлин със зрелищни 3D мапинг проекции, по време на Седемнадесетото издание на най-големия фестивал за светлинно изкуство в света - "Фестивал на светлините". Сред забележителните сгради бе, естествено, Бранденбургската врата.
С нея и с построената преди 200 години - през 1821-ва година - Konzerthaus - Концертната зала на Берлин, свързваме името на един забележителен архитект, художник и дизайнер - Карл Фридрих Шинкел.
Той е считан за най-изявения архитект на неокласицизма в Прусия. Умира на 9 октомври 1841-ва година в Берлин, на 60-годишна възраст. Навършиха се 180 години от смъртта на Леонардото на неокласицизма.
Карл Фридрих Шинкел, гравюра / Снимка: Getty Images
Карл Шинкел е роден на 13 март 1781-ва година в Нойрупин, Бранденбург, Германия /б.а. старо Кралство Прусия/, в семейството на свещеник. Малкият Карл е едва на 6, когато остава полусирак - баща му загива при пожар.
За историческия факт в биографията на Карл Шинкел, че е роден в Прусия, но е считан за германски архитект, е добре да отбележим следното: Кралство Прусия съществува от 1701-ва година до включването му в Германската империя през 1871-ва година, в който период кралят на Прусия е и германски император. Карл Шинкел твори точно в този период. По-късно, по време на Третия райх, Прусия загубва своето значение, а след края на Втората световна война и капитулацията на Хитлер, изчезва като държава и географско понятие.
Концертната зала в Берлин, дело на архитекта К.Фр. Шинкел, построена в периода 1819-1821 г.
Историята и значимостта на Пруската държава, обаче, и най-вече нейната роля в общогерманската и общоевропейската история, е огромно. Държавните символи на Прусия са три: Кьонигсебргският замък, около който възниква държавността, Кьонигсбергската катедрала, която е главният християнски храм на лютеранската конфесия и в чийто двор е погребан Имануел Кант, и Бранденбургската врата, известна като "Портата на света".
Купол на църквата "Св. Николай" в Потсдам, 1830 г. / Снимка: Getty Images
Благодарение на модерната си армия, Прусия зиграва огромна роля и през втората половина на 19-и век, и взема надмощие над останалите германски държави. До голяма степен тя стои в основата на Германския съюз, а по-късно и на Германската империя.
Историческа столица на Прусия е Кьонигсберг, а държавна - след образуването на кралство Прусия - Берлин. В Берлин са основните сгради на Карл Шинкел, като архитект.
Пощенска марка, издадена в чест на Карл Фридрих Шинкел
Това са уникалните архитектурни и исторически паметници, като театъра Schauspielhaus на пл. "Жандарменмаркт", Нойе Вахе (Neue Wache) на бул. "Унтер ден линден", Старият музей (Altes Museum) и мн. др.
Освен с проектирането на сгради, Шинкел се е занимавал, както вече споменахме, и с вътрешна архитектура.
Интериор, дело на К.Фр. Шинкел
Още като момче, той рисува като професионален художник и е пратен да учи архитектура при великия Фридрих Гили и в Берлинската архитектурна академия, която завършва през 1802-ра година. Едно пътуване до Италия го вдъхновява за "паралелно" творчество - все повече го привлича работата с четката, както и изработването на архитектурни скици с молив. Въображението му ражда уникални пейзажи, портрети, ескизи на сгради и сценични декори.
"Готическа църква на скала над морето", 1813 г. / худ. К.Фр. Шинкел
Вроденото му чувство за перфекционизъм го държи здраво на земята и Карл Шинкел до края на живота си не гледал на себе си като на добър художник, макар оценката на специалистите за картините му да е много висока.
"Утро", 1813 г. / худ. К.Фр. Шинкел
Шинкел претворява образите и "картините" си в архитектурата и дизайна, и постига такава висота на творческото въображение, че може да бъде считан за гений на неокласицизма. Шинкел, по многостранните си таланти и интереси, съвсем заслужено може да бъде сравнен с великия Леонардо да Винчи.
Пощенска марка, издадена в чест на Карл Фридрих Шинкел
Талантът на Шинкел е забелязан и през 1815-а година той е назначен от крал Фридрих Вилхелм III за кралски архитект, а през 1830-а година оглавява Пруската служба за обществени строежи. На този пост той ръководи реконструирането на Берлин в модерна столица, както и различни проекти в пруските територии, достигащи от Рейн до Кьонигсберг.
Прочутата Rheinstein Castle, Germany-Крепостта Райнщайн, спомената за пръв път през 1323-та година, в ранния XIX век била застрашена от срутване. Пруският принц Фридрих я купува по молба именно на Карл Фридрих Шинкел, който впоследствие я подлага на основен ремонт.
Rheinstein Castle, Germany-Крепостта Райнщайн, реновирана от К. Фр. Шинкел
През всичкото това време на своята активна деятелност, Шинкел написва и няколко теоретични труда. Известно е, че мечтаел да направи реконструкции на Акропола в Атина и на двореца Орианда в Крим.
Същевременно, Карл Шинкел е автор на монети, на медала Железен кръст, както и на мебели в стила, който става основополагащ за известния по-късно стил "бидермайер".
Железният кръст, изработен по проект на Карл Фридрих Шинкел
Удивително е, какъв неуморен дух за творчество е притежавал този човек. Наред с всичките си построени сгради, реконструкции, трудове и картини, той се вълнувал и от сценичните изкуства, и е сценограф на много представления, сред които и на няколко пиеси на Гьоте.
Сценография на К. Фр. Шинкел за постановка на "Вълшебната флейта" на Моцарт, 1830 г.
Творчеството на Шинкел е представяно у нас. Експозицията "Карл Фридрих Шинкел. История и поезия" представя с над 300 експоната архитекта, художника, графика, сценографа и дизайнера Карл Шинкел на много места по света.
Портрет на дъщерята на архитекта - Мари, 1816 г. / худ. К.Фр. Шинкел
Малцина знаят, че името на Шинкел е свързано и с по-късната реконструкция на Бранденбургската врата (Brandenburger Tor) - историческият символ на Германия и Берлин. Триумфалната арка е изградена през периода 1789 - 1791-ва. Проектът е на известния Карл Ланганс. По време на наполеоновите войни, Наполеон пренася в Париж триумфалната корона на богинята Виктория, която стои на върха на арката. След краха на императора, тя е върната и реконструирана именно от Карл Шинкел.
Бранденбургската порта - исторически символ на Берлин и на Германия
Днес Бранденбургската врата триумфално символизира обединена Германия.
Стилът на Шинкел е определян от експертите като романтично-класически, или неокласицизъм.
Фридрихсвердерска църква /Хоринско абатство /, 1824-1831 г. / Снимка: Getty Images
Като художник и дизайнер, едновременно, Шинкел проектира не само сгради, но и мебели за кралица Луиза през 1809-а година. Като държавен архитект на Прусия през 1815-а година, изпълнява много поръчки за крал Фридрих Уилям III и други членове на кралското семейство.
През 1824-та година Шинкел отново посещава Италия, а през 1826-а пътува през Шотландия и Англия. Назначен за директор (1830 г.) на пруската служба за благоустройство, той украсява апартаментите на престолонаследника Фридрих Вилхелм и на принц Август. Като влиятелна личност в градоустройството на Берлин, Карл Шинкел има големи заслуги за израждането на много булеварди и площади в града.
Уникални по артистичното си изпълнение са и сценичните му декори от желязо, които проектира специално за постановки по пиесите на Гьоте.
Този светъл ум, отдаден на творчеството във всичките му аспекти, си отива от този свят в разцвета на таланта си - на 60. Всичко, което е сътворил, обаче, остава вечно.
Еми МАРИЯНСКА