Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Скалният манастир "Св. Архангел Михаил" пази тайни на 800 години

БЪЛГАРСКИТЕ СВЕТИ МЕСТА

Скалният манастир "Св. Архангел Михаил" пази тайни на 800 години

"Такъв разкош на скални църкви на друго място в България няма", казва историкът Евгени Георгиев за Ивановските скални църкви в живописното Русенско Поломие

Скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви (Снимка: iStock by Getty Images)

Осемстотин години навърши скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви. Основан през 20-те години на 13 век от монаха Йоаким днес той привлича хиляди туристи и е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

"В Русе, в България, както и в чужбина се опитваме да организираме големи чествания по повод на 800 години от създаването на скалния манастир-лавра "Св. Архангел Михаил" - Ивановските скални църкви, и да отделим внимание на неговия основател - монаха Йоаким, който по-късно става първият търновски патриарх", разказа пред БТА историкът към Русенския музей Евгени Георгиев.

Скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви (Снимка: iStock by Getty Images)

Ивановските скални църкви са разположени в живописното Русенско Поломие, на двайсетина километра от Русе и близо до село Иваново.

"2021-ва година ще бъде посветена на събитието. Началото ще бъде поставено на 18 януари, тъй като от проложното житие на светеца разбираме, че това е датата на неговото успение - тогава православната църква почита Свети Йоаким", обясни Георгиев.

Той каза, че информацията за идването на монаха в Русенския край е от неговото житие. Това е единственият източник, който посочва присъствието му в тази част на българските земи.

"В житието му е посочено, че след като се замонашва в Света гора и се превръща в уважаван отец, се завръща в родните си земи - в България, като се заселва близо до река Дунав, край днешното русенско село Красен", разказа Георгиев.

Там издълбава малка църква и пребивава с трима свои ученици дълго време.

Скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви (Снимка: iStock by Getty Images)

В началото на управлението си Цар Йоан Асен Втори /1218 г. - 1241 г./, след като научил за тези му подвизи, дарява на Йоаким много злато. Отецът го използва за богоугодно дело и поставя началото на големия манастир, посветен на Св. Архангел Михаил.

Още Аладжа манастир е най-посещаваният от музеите във Варна за 2019-та

Аладжа манастир е най-посещаваният от музеите във Варна за 2019-та

Негови дарители са също Йоан Александър (1331-1371), както и други представители на царския двор, на които са запазени ктиторски портрети.

Манастирът има сложно устройство и обединява няколко комплекса от скални помещения. В шест негови храма са запазени стенописи, разкриващи характерните черти на българското изкуство през 13 и 14 век. По време на Второто българско царство манастирът се утвърждава като голям духовен и книжовен център, с дейността на който се свързва т. нар. "Висарионов патерик". По стените на манастирските помещения се разчитат графити и надписи с важни исторически сведения.

В църквата "Света Богородица" от Скалния манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви

В църквата "Света Богородица" от Скалния манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви

Стенописите в църквата "Св. Богородица" се нареждат сред най-представителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите. Техните високи художествени качества са причина за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство през 1979 година. Година по-рано - през 1978 г., Ивановските скални църкви са обявени за Национален археологически резерват.

В църквата "Света Богородица" от Скалния манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви

"На 18 януари т.г. ще поставим началото на честването на годишнината с архиерейски литургии в Русе и във Велико Търново, където Йоаким е престоял в днешна България", обясни Евгени Георгиев.

Програмата през годината включва научна конференция с международно участие, издаване на сборник с докладите от форума, както и изложба. Обмисля се през лятото веднъж месечно да има достъп до местността Писмата край Иваново, която сега е извън полезрението на посещаващите манастира.

"Именно там започва основаването на манастира, там е пребивавал Свети Йоаким", обяснява Георгиев.

Скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви (Снимка: iStock by Getty Images)

Още Образът на Свети Георги сам се изписал в Зографския манастир

Образът на Свети Георги сам се изписал в Зографския манастир

Ще има и семинар на открито, посветен на стенописното богатство на Ивановската лавра, която Русенският музей организира съвместно с Великотърновския университет. Предвиждат се традиционните вече исторически възстановки на крепостта Червен, която е в близост до Ивановските скални църкви.

Програмата включва и занимания с деца, като музейните педагози ще ги запознаят не само с манастира, но и със забележителната личност на основателя му. Ще бъде подготвена и малка детска книжка, посветена на Свети Йоаким. Край манастира ще се състои и празник "Децата на Поломието".

По повод на годишнината ще бъдат издадени и две пощенски марки.

"Опитваме се да отбележим събитието и извън страната. Обърнали сме се към монашеското братство на българския Зографски манастир в Света гора. Имаме идея да направим събитие и в Париж, тъй като там е Главният щаб на ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви е от първите паметници на България, включени в списъка на световното културно наследство на международната организация", обяснява Георгиев.

По думите му Ивановските скални църкви е един от най-посещаваните музейни обекти в Русенско, като годишно манастирът-лавра бива разглеждан от около 20 000 туристи.

Скалният манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви (Снимка: iStock by Getty Images)

"При социализация и на останалите части от манастира може да търсим и по-висока посещаемост. Такъв разкош на скални църкви на друго място в България няма. Те са повече от 10, с толкова много стенописи, със запазени три ктиторски портрета на представители на царските фамилии на Средновековна България - т.е. това е царски манастир, обдаряван от българските владетели. На друго място няма такова нещо у нас", казва Евгени Георгиев.

Още Осоговският манастир - величествен монумент на Православието

Осоговският манастир - величествен монумент на Православието

Още Пречистване на душите през Свещената дупка на Св. Иван Рилски

Пречистване на душите през Свещената дупка на Св. Иван Рилски

Още Виртуална разходка на Големия празник в Рилския манастир (ВИДЕО)

Виртуална разходка на Големия празник в Рилския манастир (ВИДЕО)

Още Ремонтират и укрепват т.нар. Потопена църква край язовир "Жребчево"

Ремонтират и укрепват т.нар. Потопена църква край язовир "Жребчево"

Още Италианска църква, вградена в скала

Италианска църква, вградена в скала

Още 760 години от обновяването на Боянската църква

760 години от обновяването на Боянската църква

Още Атон е земя на Божията майка, друга жена не стъпва там

Атон е земя на Божията майка, друга жена не стъпва там

Още "Северният Атон" - културно средище на православието на езерото Ладога

"Северният Атон" - културно средище на православието на езерото Ладога

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Д-р Татяна Илиева: Форумът ни е среща на различни изкуства и концепция за единство

Директорът на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" и д-р Красимир Желязков, преподавател в НБУ и инструктор по Шинкиокушинкай си подадоха ръка, за да създадат една нова традиция на един от най-обичаните музикални фестивали

Създателите на фестивала "Квартал": Връщаме духа на стара София от преди 1944 г.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни

Древният римски път Виа Апия вече е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Виа Апия се свързва и с въстанието на Спартак, защото след потушаването му, 6000 воини са разпънати на кръст по протежението на пътя

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство

Пехливани и кукери: Вековни традиции в Турция и България оживяват с европроект

И двете традиции са вписани в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

Наричани "безсмъртните", членовете на Бразилската литературна академия се опитват да поправят имиджа си

Само петима от 40-те настоящи членове на Академията са жени и само двама от тези членове, мъже, са потомци на африканци в страна, в която 56% от населението се определя като чернокожи или метиси