Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

760 години от обновяването на Боянската църква

КУЛТУРНИ СИМВОЛИ НА БЪЛГАРИЯ

760 години от обновяването на Боянската църква

Националният исторически музей и неговият филиал "Боянска църква" организират международна конференция, посветена на емблематичния паметник

Снимка: Булфото

През 2019 г. се навършват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

На 31 октомври и 1 ноември 2019 г. Националният исторически музей и неговият филиал "Боянска църква" ще отбележат двете годишни с международна научна конференция. Темата на конференцията е "Боянската църква между Изтока и Запада в културно-историческия контекст на XIII век". Конференцията е със свободен достъп за широката публика. Всеки, който желае да научи повече за загадъчният произход на ктиторите на Боянска църква (севастократор Калоян и съпругата му Десислава), за новооткритият средновековен кирилски надпис-графит в олтара на храма или се интересува каква е била храната и културата на хранене в София в периода X-XVI век, както и други интересни и любопитни факти за културно-историческия паметник може да го направи в Пленарна зала на НИМ.

Най-известният стенопис в църквата - на севастократор Калоян и съпругата му Десислава (Снимка: Булфото)

Боянската църква "Св. Никола и св. Панталеймон" е един от културните символи на България. Тя е обект не само от международно, но и от национално значение. Притегателен център за археолози и изследователи, както и туристи от цял свят. За богатата многовековна история на църквата, преминала през изпитанията на времето говорят дългогодишните проучвания, които дават светлина на различни загадки от Средновековието, пред-християнската култура, както и за заобикалящата я среда. В рамките на международната конференция ще бъдат представени доклади, които предлагат различни и нови хипотези за историята на Боянска църква.

Снимка: НИМ

Във връзка с двете годишнини в предверието на храма е разположена изложбата "Боянската църква: знаци на паметта". Посетителите могат да видят откритият при консервационно-реставрационни работи през 1977 г. Боянски псалтир от втората половина на XIII в. Изключително впечатление прави и монета на византийския император Мануил І Комнин (1143-1180), открита при археологическо проучване на стар некропол под първия етаж на Боянската църква през 1985 г., както и кавалерийска плетена ризница с къс ръкав (хаубержон) от XI-XIII в.

Международната научна конференция ще се проведе в Пленарна зала на Националния исторически музей в периода 31 октомври - 1 ноември, с начален час на 9:30 ч.

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години

Експерти: Не бива да се бърза с реставрацията на изгорялата сграда на борсата в Копенхаген

Кметът на Копенхаген Софи Хесторп Андерсен ще посети Париж този уикенд, за да проучи как е била възстановена катедралата "Нотр Дам"

Катедралата "Нотр Дам" е пред отваряне пет години след пожара

"Проектът досега е струвал 550 млн. евро, финансиран отчасти с огромни дарения, включително от милиардерите от луксозния сектор Франсоа-Анри Пино и семейство Арно", пясни ръководителят на строителния проект - Филип Жост