Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

760 години от обновяването на Боянската църква

КУЛТУРНИ СИМВОЛИ НА БЪЛГАРИЯ

760 години от обновяването на Боянската църква

Националният исторически музей и неговият филиал "Боянска църква" организират международна конференция, посветена на емблематичния паметник

Снимка: Булфото

През 2019 г. се навършват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

На 31 октомври и 1 ноември 2019 г. Националният исторически музей и неговият филиал "Боянска църква" ще отбележат двете годишни с международна научна конференция. Темата на конференцията е "Боянската църква между Изтока и Запада в културно-историческия контекст на XIII век". Конференцията е със свободен достъп за широката публика. Всеки, който желае да научи повече за загадъчният произход на ктиторите на Боянска църква (севастократор Калоян и съпругата му Десислава), за новооткритият средновековен кирилски надпис-графит в олтара на храма или се интересува каква е била храната и културата на хранене в София в периода X-XVI век, както и други интересни и любопитни факти за културно-историческия паметник може да го направи в Пленарна зала на НИМ.

Най-известният стенопис в църквата - на севастократор Калоян и съпругата му Десислава (Снимка: Булфото)

Боянската църква "Св. Никола и св. Панталеймон" е един от културните символи на България. Тя е обект не само от международно, но и от национално значение. Притегателен център за археолози и изследователи, както и туристи от цял свят. За богатата многовековна история на църквата, преминала през изпитанията на времето говорят дългогодишните проучвания, които дават светлина на различни загадки от Средновековието, пред-християнската култура, както и за заобикалящата я среда. В рамките на международната конференция ще бъдат представени доклади, които предлагат различни и нови хипотези за историята на Боянска църква.

Снимка: НИМ

Във връзка с двете годишнини в предверието на храма е разположена изложбата "Боянската църква: знаци на паметта". Посетителите могат да видят откритият при консервационно-реставрационни работи през 1977 г. Боянски псалтир от втората половина на XIII в. Изключително впечатление прави и монета на византийския император Мануил І Комнин (1143-1180), открита при археологическо проучване на стар некропол под първия етаж на Боянската църква през 1985 г., както и кавалерийска плетена ризница с къс ръкав (хаубержон) от XI-XIII в.

Международната научна конференция ще се проведе в Пленарна зала на Националния исторически музей в периода 31 октомври - 1 ноември, с начален час на 9:30 ч.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Компютърна томография разкрива тайните на "златна" мумия, съхранявана в Египетския музей над сто години

След удивителните разкрития древният артефакт предстои да бъде показан на публиката за първи път над сто години след откритието му

Международен център на френския език ще бъде открит през юни във Франция

Международното седалище на френския език ще се помещава в стара кралска резиденция

Домът на Ветий в Помпей - изключителен поглед върху живота на римското общество (галерия)

Един от най-известните и най-богатите домове на Помпей, който пази изключителни произведения на изкуството и разказва за социалния възход на двама бивши роби, отвори вратите си за посетители след 20 години реставрация

Египетските власти задържаха трима души при опит за кражба на 10-тонна статуя на фараона Рамзес Втори

Според изявлението полицията е съобщила, че "трима души са арестувани за притежание на ръчни инструменти за копаене и тежко оборудване - кран, които са използвали в опит да вдигнат статуята и да разкопаят антиките в района"

Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона

Източници от гръцкото министерство на културата и спорта опровергаха публикацията

В Камбоджа започна издигането на най-високата статуя на Буда в света

Изграждането на 108-метрова статуя на Буда започна на върха на планината Бокор в югозападната крайбрежна част на Камбоджа