КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Находки от Втората етнографска експедиция в Добърско
Любопитни факти за храмове, издигнати върху стари оброчища
Автор : / 2377 Прочита 0 Коментара
Добърски баби, сн. Архив на НИМЗавърши Втората етнографска съвместна експедиция на НИМ и БАН в с. Добърско, община Разлог.
Целта на екипа от етнографи и фолклористи бе да проучи цялостното културно наследство на селото, в което се намира и храмът "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" - филиал на НИМ.
Храмът „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат”, сн. Архив на НИМ
Фокус на изследването бе обрядът "Водица", празнуван на Йордановден. Документиран е и празникът "Успение Богородично" - от църковната служба до курбана.
Този празник традиционно е бил празнуван в селото винаги в неделя и в местно оброчище.
Богородичен курбан, сн. Архив на НИМ
Село Добърско е известно с оброчищата си. Едно от тях е посветено на Св. Петър и се намира в местността "Петрово въже". Там е открита любопитна керамика с фрагментни рисунки.
В местността "Богородица" пък, на мястото на някогашен некропол, е издигнат съвременен параклис.
Изглед от Добърско, сн. Архив на НИМ
Интерес представляват и оброчните места в местностите "Атанасова църква", "Гергева църква" и "Копаната църква", където ясно личат основи на сгради, за които се предполага, че са храмове от Късното Средновековие.
"Копаната църква", сн. Архив на НИМ
Екипът на експедицията направи цялостно проучване на местния народен календар, семейната обрядност, народните вярвания, облеклото, музикалния фолклор и др. аспекти на духовната култура на местното население.
Сватбено знаме Феруглица, сн. Архив на НИМ
Еми МАРИЯНСКА