ХРИСТИЯНСКИ КАЛЕНДАР
Коя е истинската Св. Лидия, и това ли е било името й?
Според една от версиите тя е била съпруга на съветник на император Адриан
Редактор : / 10466 Прочита 1 Коментара
На 20-и май църквата ни почита Св. Лидия. Денят на мъченица Лидия всъщност е на 23 маpт, но се отбелязва на 20-и май, заради разликите между католическия и православния календар.
За Св. Лидия се твърди, че е първата християнска мъченица в Европа. Според по-широко разпространената версия за живота й, тя е живяла през I в. от н.е. - била бедна жена, която продавала платове, и пострадала заради вярата си в Христа. В друго житие на Лидия пък се казва, че е била съпруга на богат човек - съветник на император Адриан (117 - 138 г.), и двойката имала двама синове. Лидия посетила беседа на апостол Павел по време на негова мисия в града, в който живеели, поканила го в дома си, и после тя и мъжът й приели християнската вяра. Заради това семейството било подложено на репресии и заплатило за вярата си със смърт.
Лидия, съпругът й Филит и синовете им били изпратени на съд при военачалника Амфилохий, а след това - измъчвани и пратени в тъмница. Според преданието, през нощта ангел им вдъхнал надежда за вечен живот. На другия ден мъчениците били хвърлени в котел с кипящо масло и сяра. Преданието твърди, че щом ги хвърлили в котела, той се оказал... изпразнен от адската смес?... Цялото семейство останало невредимо, а на другия ден всички предали Богу дух.
Съществува предположение, че Лидия не се е казвала така, а я нарекли с това име като "лидийка" - жителка на Лидия.
Лидия се наричало едно кралство в древна Месопотамия, където е живял легендарно богатият крал Крез. Bъпреки че през 323 г. пр.н.е. кралството влиза в границите на персийската империя, хората продължили да наричат "лидийци" жителите му дълго време след това.
Топонимът "Лидия" от историческите хроники, свързани с житието на Св. Лидия, няма нищо общо със село Лидия в Северна Гърция, на 10 километра от Кавала, където християните са издигнали църква и манастир в чест на светицата. Според историческата справка, селото първоначално се казвало Маджар Чифлик и било населено с турци, които били изгонени от там от гръцките власти, а селото - преименувано.
Маджар чифлик е принадлежало към Саръшабанската кааза на Османската империя до Междусъюзническата война, а след 1913-а попада в границите на Гърция. Турското население е било прогонено, а селото е било прекръстено на Лидия - на христинската мъченица Св. Лидия, както се казва и до днес.
Църквата на името на Св. Лидия в едноименното село в Гърция
Превратностите на историята са повлиявали не само на битието на хората, но и на верския им живот. Любопитно е и това, че иконописите в църквата в гръцкото село Лидия, което някога е било турско, са дело на сръбски зограф.