ДИГИТАЛНИ ИЗКУСТВА
Пет изложби на млади дигитални артисти в пет български града
През месец април ще бъдат представени новите проекти на млади дигитални артисти, продуцирани от Фондация ДА Лаб
Редактор : / 836 Прочита 0 Коментара

Представените проекти на младите дигитални артисти ше бъдат представени в рамките на проекта "Стойност-Ценност (E-valuation)".
Те бяха избрани след конкурс в края на миналата година и получиха стипендии за осъществяване на проектните си предложения. Графикът на изложбите е както следва:

Дигиталният художник Феликс Ернандес: Когато погледна сина си в очите, това разбива сърцето ми!...
- Варна - Градска художествена галерия "Борис Георгиев", Зала 4 - Марина Генова и проектът "Kunst - Art" от 6 до 20 април 2021 г.
- Велико Търново - Галерия Heerz Tooya - Аксиния Пейчева и проекта "Приказка за края" от 7 до 30 април 2021 г.
- Видин, Художествена Галерия "Никола Петров", зала 2 - Владислав Илиев и проекта "Aura" от 9 до 24 април 2021 г.
- Пловдив, Cu29 Coffee&Gallery - Вероника Табакова и Яна Меламед с проекта "DigiPhysics" от 14 до 30 април 2021 г.
- Бургас, Културен център "Морско Казино", зала Христо Фотев - Ивелина Иванова, Мартин Луканов с проекта "Топ куче" от 19 до 30 април 2021 г.
Проектите ще бъдат представени и в съвместна изложба в рамките на предстоящото 8-мо издание на международния фестивал за дигитални изкуства ДА Фест през октомври 2021 г. в София.
"Стойност-Ценност (E-valuation)" се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата и в партньорство с петте галерии, домакини на изложбите.
Следете страницата на Фондация "ДА Лаб" във фейсбук за повече информация за предстоящите изложби - тук.
В случай, че през месец април 2021 г. бъдат наложени противоепидемични мерки, които ще засегнат нормалната работа на галериите, изложбите ще бъдат преместени в друг времеви период.
ЗА СЕЛЕКТИРАНИТЕ АРТИСТИ:
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Аксиния Пейчева (www.aksiniyapeycheva.com) е художничка с интердисциплинарна практика, базирана в София, България, с участия в групови и самостоятелни изложби в България и чужбина, сред които АРС Електроника 2019 и две самостоятелни изложби в галерия ИСИ-София. Има докторска степен по "Стенопис" (2019) от НХА София, както и магистърска степен от същата специалност. Завършила е следдипломна програма за съвременно изкуство в Института за съвременно изкуство, София.
Фокусът на работата на Аксиния Пейчева е процесът на "визуален превод" или изследване на възможните начини за придвижване части от информация между различни области на знанието. Тя често си сътрудничи с учени, като нейните проекти са придружени от теоретична част и включват теми като визуалния превод на музиката или на болката. Използвайки научна методология, нейните творби поставят под въпрос проблема за редефиниране на областите на знанието и първоначалната необходимост от поставяне на техните граници.
Вероника Табакова завършва Звукорежисура, звуков и медиен дизайн в НМА "Панчо Владигеров" (2016) и Музикални технологии и Изпълнителско изкуство-Пиано в Кралската Консерватория в Бирмингам (2018). Професионалния й опит включва работа като Звукорежисьор в БНР, в Кралската консерватория в Бирмингам и в Драматичен театър Пловдив. От 2020 г. е звукорежисьор в Софийската опера и балет.
Като част от проекта Combino Project е участвала във фестивалите "Беглика" и "Събуди се", а през 2019 г. с интерактивната звукова инсталация SOULT - във фестивалите "Вода", "НОЩ на музеите и галериите" в Пловдив и DA Fest, София. През 2018 поставя като режисьор, продуцент и звуков дизайнер интерактивното звуково представление "Forest Labyrinth". Вероника е носител на множество награди от национални и международни конкурси по пиано, както и две награди на SSL и Audient за звукозапис, едитинг и миксиране.
Яна Меламед е с бакалавърска степен по "Сценография" от НХА, София (2013) и магистърска степен при проф. К. Вълканов по "Проектиране на авторски визуален спектакъл" от НХА, София (2015). Учи една година в Tonеel Academy, Мастрихт, Холандия (2012). Тя е автор на сценографията и костюмите на постановки като авторската "Преди началото, имало ли е край?", Сфумато, 2013г и "Хамелеонът на пастира", НАТФИЗ, 2014, както е била и художествен директор на фестивал "Беглика" 2009-2014 и автор на инсталации за частни клиенти.
Владислав Илиев (Vladzen) е интердисциплинарен визуален артист с фокус върху възприятието ни за светлина и пространство, сценичен дизайн и видео. Завършва НАТФИЗ (2010), специалност Сценичен и екранен дизайн, а от 2016 г. е гост лектор по Видео мапинг, специалност Дигитални Изкуства в НХА, София. През 2009 г. създава студио Phormatik с интерес към развиването на дигиталната култура в сферата на изкуството и създаването на преживявания чрез изкуство, технология и дизайн. През последните години работи в областта на интерактивният дизайн, 3Д мапинг и нови медии, и развива интегрирането им в театъра и перформативните изкуства.
Ивелина Иванова е мултидисциплинарен визуален артист, базиран в София. От 2014 до 2017 живее в Лондон и работи като експериментален аниматор, създавайки няколко късометражни филма, признати от редица международни фестивали. Понастоящем, основната й творческа дейност е в сферата на 3Д анимацията и видео мапинга. Работите на Ивелина са със смесена техника: рисувана анимация, 2D и 3Д дигитална анимация и филмов колаж.
Мартин Луканов е музикант и програмист роден в София, работи основно в сферата на разработването на мобилни и компютърни приложения. Заедно с това той е автор на множество проекти с добавена и виртуална реалност за клиенти като Coca Cola, Bayer, Absolute и Сердика Център, както и за музикални концерти "Американско турне на група Фондацията" (2018) и театрални постановки като "Променяне" (2019).
Марина Генова (www.vimeo.com/user51074164) е завършила Сценичен и екранен дизайн в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", както и Магистърска програма "Дигитални изкуства" в Националната художествена академия, София, България.
Нейни творби са показвани в изложби като "Особен импулс" (2020, FLUCA - Австрийски културен павилион в Пловдив), "Тук храната никога не се разваля" (2020, Галерия "Галерия", онлайн галерия, София), "Електронни сънища" (2019, +359 Gallery, София), Подаръкът (2018, ИСИ, София), "Критикувайки медиите" (2017, галерия Кредо Бонум, София) и "Играчкофилия и играчкофобия" (2016, ИСИ, София).
В работата си Марина Генова възприема технологията като инструмент с огромно въздействие върху идеологията, икономическите и политическите структури. В основата на художествените творби, които създава са парадокси като "виртуалното като реално", "нациите като бранд", "хората като данни", "културата като капитал".
ЗА E-VALUATION:
"Стойност-Ценност (e-valuation)" е насочен към насърчаване и развитие на млади автори в областта на дигиталните изкуства. Заглавието на проекта е препратка към смисъла на понятията "стойност" и "ценност", в техническия и естетически контекст на цифровите медии и изследва възможностите безличните стойности на средата да се трансформират в обществено значими ценности. Търси се какво има значение за авторите, избрали дигиталните форми за артистична изява и как те отговарят на темите и предизвикателствата в "новата нормалност", както наричаме настоящия период на пандемия.
ЗА "ДА ЛАБ"
Фондация ДА ЛАБ е основана през 2018 година в София като виртуална лаборатория за дигитални изкуства от съвременния художник, сценограф и преподавател доц. д-р Венелин Шурелов, куратора и културен мениджър д-р Галина Димитрова-Димова и медийния артист Антони Райжеков. Тя е свободна платформа за интердисциплинарен експеримент в територията на съвременното изкуство посредством взаимодействие между наука, нови технологии и различни дисциплини като визуални и пластични изкуства, звуково изкуство, съвременен театър, танц, пърформънс и интерактивни формати включващи публиката.
Фондация "ДА ЛАБ" е фокусирана върху общодостъпен обмен на знания, чрез работни семинари и презентации на успешни проекти на български и чуждестранни артисти, работещи в областта на дигиталните изкуства.
Сред най-популярните и успешни проекти на фондацията е Международният фестивал за дигитални изкуства "ДА ФЕСТ", организиран в партньорство с Националната художествена академия, както и Онлайн платформа "Речник - дигитално изкуство".