БЕЗГРАНИЧНО ВЪОБРАЖЕНИЕ И СМЕЛИ ИДЕИ
Най-даровитият шапкар на света излага колекцията си в Санкт Петербург
Мащабната експозиция на прочутия дизайнер Филип Трийси е подарък за 10-тата годишнина на най-големия частен музей за съвременно изкуство в Русия "Ерарта"
Редактор : Impressio / 1645 Прочита 0 Коментара

Най-прочутият шапкар на света, ирландецът Филип Трийси, който живее и твори в Лондон, ще открие експозиция в Санкт Петербург, напук на пандемията.
"Точно сега е времето да направим нещо, което да ни подобри настроението и да ни отклони от проблемите, които ни налегнаха с пандемията", заяви пред журналистите Трийси в музея за съвременно изкуство "Ерарта" в бившата императорска столица на Русия.
Музеят, който тази година чества своя 10-годишен юбилей, ще покаже изложбата с творения на Трийси от 20 ноември до 21 март 2021 г.
"Радвам се, че съм отново тук, като си спомня предишното ми радушно посрещане в този град", заяви модният ас, позовавайки се на изложбата си отпреди 5 години.
Част от експозицията "Маестро Филип Трийси" (Снимка: © Erarta Museum)
Част от експозицията "Маестро Филип Трийси" (Снимка: © Erarta Museum)
Сред 46-те изложени шапки в експозицията "Маестро Филип Трийси" фигурират модели, създадени за колекциите на Александър Маккуин и за клиповете на Лейди Гага.
Списание "Вог" определя 53-годишния Филип Трийси като най-великия жив дизайнер. Той е известен и с шапките, специално сътворени за кралица Елизабет Втора. Негови модели са изложени в лондонския музей "Виктория и Албърт" и в "Метрополитън" в Ню Йорк.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Част от експозицията "Маестро Филип Трийси" (Снимка: © Erarta Museum)
Формулата му за успех е проста: безгранично въображение и смели идеи. Лебед, конска глава, омар, телефон, ръка, пепелник - Филип Трийси може да бъде вдъхновен от всяко едно от тези и много други неща.
Дизайнерът постоянно експериментира с палитри и форми в непрекъснато разширяващата се гама от материали: пера, изкуствени и естествени растения, пластмаса, метал, козина, текстил и дори електрически устройства.
Част от експозицията "Маестро Филип Трийси" (Снимка: © Erarta Museum)
"Не знам какво ни очаква в бъдеще, но докато хората имат глави, те със сигурност ще имат нужда и от шапки", шеговито подхвърля Трийси в Санкт Петербург, цитиран от Франс прес.
Рицар от Ордена на Британската империя, Филип Трийси е петкратен носител на титлата Дизайнер на годината на аксесоарите на британските модни награди и дузина други престижни награди. Творбите му са не само изящни облекла, но и ценни музейни предмети.
Изложбите от шапките на Трийси се организират от най-известните галерии в света.
Модели на Филип Трийси (Снимка: Getty Images)
Модели на Филип Трийси (Снимка: Getty Images)
Първата изложба на неговите шедьоври беше в известния музей Метрополитън в Ню Йорк. В същото време той продължава сътрудничеството си с такива водещи модни къщи като Armani, Ralph Lauren и Givenchy, и никога не забравя любимите си красавици: Сара Джесика Паркър, Лейди Гага и неустоимата Грейс Джоунс. Той дори се включва и като сценограф за световнине турнета на черната поп дива.
Част от експозицията "Маестро Филип Трийси" (Снимка: © Erarta Museum)
Ето още мисли на прочутия дизайнер:
На всяка шапка отделям толкова време, колкото е необходимо, за да стана необикновен.
Хората, идващи в ателието ми, често питат: "Но къде са шевните машини?", А аз винаги отговарям: "Ето моите ръце, това е всичко, от което се нуждая".
Модели на Филип Трийси (Снимка: Getty Images)
Сутрин се чувствам облечен само след като си сложа напръстника на пръста.
Обичам, когато шапките карат сърцето ти да бие по-бързо и да се чувстваш като милион долари.
"Ерарта" е най-големият частен музей за съвременно изкуство в Русия и е задължителна част от всяка програма, предназначена да изследва културата на Санкт Петербург или Русия.
Музеят отворя врати на 30 септември 2010 г. и оттогава насам зад неговите стени винаги се случва нещо интересно.
Понастоящем музейната колекция се състои от 2800 произведения на съвременното изкуство, създадени от над 300 художници от над 20 региона на Русия. Това го прави най-големия руски музей на изкуството, който се фокусира върху съвременното изкуство в цялата страна.
"Ерарта" непрекъснато допълва колекцията си, която съдържа живопис, графика, скулптура, предмети, инсталации и други форми на изкуство и работи с художници, живеещи в различни региони на Русия, представляващи различни поколения и тенденции.
Музейните дейности включват също временни изложби, публикуване на каталози, обиколки с екскурзовод и образователни програми. На 30 юни 2015 г. колекцията на "Ерарта" стана достъпна в цифров вид чрез Google Cultural Institute"s Art Project.
Музеят "Ерарта" е нещо повече от традиционен музей на изобразителното изкуство. Той е иновативен руски музей, чиито дейности не се ограничават до гореспоменатите. Освен подкрепата към съвременното руско изкуство, музеят участва активно в свои собствени творчески проекти.
Зад неговите стени се раждат много уникални проекти, които се оживяват чрез работа с художници, публика или някой друг, който желае да участва в творческия процес - сред тях са инсталациите "U-Space", "Театър без актьори", мултимедийни пиеси с герои от картини, Аудио инсталации,"Арт-анимация" и "Арт-литература". Проектите на "Ерарта" имат за цел да доближат съвременното изкуство до хората, като позволяват на всеки да намери нещо свое в него.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.