КРАСОТАТА В ИЗКУСТВОТО
"Морски" съдове, но не за плаване
Един от най-талантливите им майстори завършил живота си в Бастилията
Автор : Еми Мариянска / 2145 Прочита 0 Коментара

Преди няколко столетия холандските ювелири, художници и пивовари - братята Адам и Паулюс Вианен се прославили с фантастично красиви сребърни чаши и гърнета. Според експерти, някои детайли в украсата на тези съдове, са станали ключов елемент към разпознаването на стила барок.
Особено вдъхновение за братята Вианен била седефената раковина, която присъства в много техни работи. Морската тематика на съдовете им се превръща в моден стил, предпочитан от най-големите богаташи.
Една от най-популярните работи на братята е позлатената мемориална чаша, поръчана от гилдията на ювелирите от Амстердам. Чашата е изработена от позлатено сребро.
Ескиз и оригинал на мемориалната чаша, чийто автор е Адам Вианен
Едно от съкровищата на руския "Ермитаж" пък е чиния, наричана от руснаците "Селские глины". Нейн автор е Бернар Палиси - един невероятен художник на керамика, живял във Франция през XVI век.
Техниката му дълго време била загадка за изследователите. Перфекционизмът на художника е наистина впечатляващ. Знае се, че Палиси е един от първите керамици, които се отказват от грънчарското колело и разработват своя собствена технология.
Едно от съкровищата на Ермитажа е творение на Бернар Палиси
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Палиси първо украсявал изделието си, след което го заливал с гипс, после го рисувал с цветни глазури, и накрая го изпичал. Сред клиентите му била самата Екатерина Медичи. За жалост, животът на този невероятен майстор завършил в Бастилията, където бил затворен заради религиозните си убеждения.
Ренесансът буквално бил завладян от морската тематика. Огромна популярност придобили чашите-наутилуси, пресъздаващи съвършената хармония на кръга. Морската раковина се превърнала в символ на тайнственост и Божествено съвършенство.
Купа-наутилус от времето на Ренесанса
Ренесансът продължил античната традиция на култа към бог Посейдон и раковините били част от този култ.
В композициите често били вплитани морски змейове, делфини и русалки, които екзотично допълвали фантасмагоричната символика на този вид "морска" посуда.
Чаши-наутилуси /Nautilidae, на гръцки: ναυτίλος - "моряк, мореплавател"/,XVII век, Аугсбург и Делфт
С началото на епохата на големите географски открития, на мода дошли чашите и купите-кораби. В тях не винаги се сипвало вино - някои например използвали за поставяне на приборите за хранене. Във вид на кораби се изработвали още вази, солници и други съдове от кухненския аксесоар.
Връх в майсторството на подобни съдове постигнали нюрнбергските майстори Волф и Линден, които изработвали творенията си от позлатено сребро.
Кораби-фруктиери и купи за ядки на майсторите Волф и Линден
В руския "Ермитаж" се съхранява чаша-кораб, подарена на Петър Велики от първото сребро, добито в Русия. Изобщо среброто и позлатеното сребро се превръщат в основен материал на т.нар. "морски" съдове за хранене.
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.