Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Създадоха цифров шрифт въз основа на почерка на Георги Раковски

БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО НАСЛЕДСТВО

Създадоха цифров шрифт въз основа на почерка на Георги Раковски

"Създаването на дигитален шрифт, вдъхновен от запазените ръкописи на Раковски, дава възможност на всеки българин да се докосне до неговия несломим дух и воля", посочват инициаторите

"Създаването на дигитален шрифт, вдъхновен от запазените ръкописи на Раковски, дава възможност на всеки българин да се докосне до неговия несломим дух и воля." Снимка: Инициаторите на проекта

Общодостъпен цифров шрифт е създаден въз основа на почерка на Георги Сава Раковски. Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски", съобщават инициаторите, цитирани от БТА.

По думите им водещата цел е стремежът съвременният човек да се доближи до личността на Раковски - национален герой, просветител и идеолог на българската свобода.

Това е третият проект на Националната картова и платежна схема (НКПС) след дигитализирането на почерците на Васил Левски и Христо Ботев.

"Освен сериозен принос в познаването на личността на Георги С. Раковски, шрифтът, базиран на почерка на революционера, е и инструмент, който обогатява възможностите за създаване на нови съвременни графични оформления в музейното дело, дигиталния свят и книжната практика у нас и навсякъде, където има необходимост от това." Снимка: Инициаторите на проекта

Още Георги С. Раковски - тук мъдрец замислен, там луда глава, мисъл и желязо, лира и тръба

Георги С. Раковски - тук мъдрец замислен, там луда глава, мисъл и желязо, лира и тръба

"Създаването на дигитален шрифт, вдъхновен от запазените ръкописи на Раковски, дава възможност на всеки българин да се докосне до неговия несломим дух и воля", посочват инициаторите.

По думите им този проект насочва общественото внимание към съхранението и популяризирането на българското национално наследство, стремейки се да запази неговото обаяние живо и достъпно за всеки в съвременната дигитална ера.

Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски". Снимка: Инициаторите на проекта

По създаването на шрифта са работили от студио "Пункт". Тяхната работа започва със задълбочено изследване на десетки образци на букви, цифри и символи, извлечени от запазени ръкописи, съхранявани в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Осъществявали са срещи и преглед на източници в експозицията "Котленски възрожденци с Пантеон на Георги Стойков Раковски" в Котел.

Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски". Снимка: Инициаторите на проекта

Тези материали служат за основа на новия шрифт. Пред неговите създатели остава предизвикателството да запазят уникалните черти и едновременно с това осигурят неговата лесна четимост за съвременния потребител, допълват от екипа на проекта.

Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски". Снимка: Инициаторите на проекта

Още Оригинален портрет на Георги Раковски от 1864 г. гостува в Историческия музей в Бургас

Оригинален портрет на Георги Раковски от 1864 г. гостува в Историческия музей в Бургас

По време на представянето авторите са разкрили част от детайлите от спецификата на ръкописите. Сред тях са по-силният натиск при изписването на буквата "х", "експресивните" по думите на дизайнерите завършеци на "а", "и" и "е", както и изписване на малкото "ъ" с две отделни движения на перото.

"В шрифта "Раковски" има много интересни и неочаквани буквени форми, които предпоставят експресивен и динамичен силует на редовете. Това само подчертава яркия характер на Раковски, пренасяйки енергията му в наши дни.

Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски". Снимка: Инициаторите на проекта

Още Петър Богдан - първият Паисий и първият Раковски

Петър Богдан - първият Паисий и първият Раковски

Специално внимание заслужават дестилираните от автентичните оригинали главни форми на Д, К, Б, Х и Ф, като формата на К е особено оригинална - Раковски я е изписвал с две отделни движения, а не по обичайния начин, с едно.

Личността на Раковски е сложна и динамична, животът и дейността му включват невероятно богата ежедневна писмена практика", отбелязва художникът илюстратор и типограф Кирил Златков, цитиран от инициаторите на проекта.

Проектът е бил представен във Военната академия "Георги Сава Раковски". Снимка: Инициаторите на проекта

По думите му създаденият шрифт маркира ново, изключително високо ниво в областта на съхраняването и съживяването на историческата и културната памет.

"Освен сериозен принос в познаването на личността на Георги С. Раковски, шрифтът, базиран на почерка на революционера, е и инструмент, който обогатява възможностите за създаване на нови съвременни графични оформления в музейното дело, дигиталния свят и книжната практика у нас и навсякъде, където има необходимост от това", допълва Златков.

Новият дигитален шрифт на Раковски е безвъзмездно достъпен за всички желаещи.

Още "Азбуки" е най-новият шрифт с българска кирилица

"Азбуки" е най-новият шрифт с българска кирилица

Още Българската телеграфна агенция и Художествената академия създават оригинален шрифт, озаглавен "БТА"

Българската телеграфна агенция и Художествената академия създават оригинален шрифт, озаглавен "БТА"

Още Международна плакатна изложба  "Буквите на България - азбука на Европа"

Международна плакатна изложба "Буквите на България - азбука на Европа"

Още Защо е създадена азбуката? Строго научно изследване на вестник "Щурец"

Защо е създадена азбуката? Строго научно изследване на вестник "Щурец"

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Писателят Мигел Бонфоа ще разговаря с българската публика във Френския институт

Днес авторът ще участва в Софийския международен литературен фестивал в НДК

Софийският международен панаир на книгата ще бъде открит днес

Паралелно с 51-ия панаир, в НДК ще се състоят още 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал и първия фестивал на нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура"

"Бен и аз" от Ерик Уайнър, за гения на Бенджамин Франклин и неговата феноменална роля, вече и на български

Последната книга на световноизвестния писател и журналист Ерик Уайнър излиза на българския книжен пазар в превод на Нейко Генчев

115 години от рождението на Никола Й. Вапцаров в експозицията "Чака ме светът"

Временната експозиция се открива навръх Никулден в къщата музей на поета в София

Четем историята на военоморския тюлен Дейвид Гогинс вече и на български (откъс)

"Не може да ме нарани" е завладяваща история, която отвежда читателите на диво приключение по стъпките на Гогинс от кошмарното детство с алкохолизиран баща, през неуверен депресиран младеж с наднормено тегло до превръщането му в икона на американските въоръжени сили

Текла Алексиева представя авторска приказка в нова книжна поредица "Сто приказки"

Приказките в цялата поредица са подбрани от Текла Алексиева, преведени са от нея и са обработвани заедно с нейния съпруг Жеко Алексиев