Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Поетът Иван Цанев е носителят на наградата "Перото" за цялостен принос за 2018 г.

СЛОВО

Поетът Иван Цанев е носителят на наградата "Перото" за цялостен принос за 2018 г.

Мирела Иванова, Кристин Димитрова, Хайри Хамди, Наталия Делева и Сотир Гелев грабнаха отличието в своите категории

Поетът Иван Цанев получава наградата от Владимир Попов за цялостен принос на "Перото" за 2018 г.(Снимка: НДК)

"Тази награда ме успокои, че десетилетните ми усили не са били напразни и че алтруизмът не е порок. Не е тайна, че моите поетични книги не са много на брой. Малко повече са стихосбирките ми за деца. Най-многобройни обаче са книгите на други по-млади от мен автори, които съм редактирал, подреждал или предговарял, на които съм измислял заглавия, които съм подкрепял с отзиви в печата или на литературни обсъждания", сподели развълнувано големият български поет Иван Цанев.  Той получи Наградата "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст на стилна церемония в едноименния Литературен клуб в НДК. Статуетката му бе връчена от миналогодишния носител на наградата "Перото" за цялостен принос - Владимир Попов. Иван Цанев благодари на "хората на перото", присъдили му отличието, а те, на свой ред, го аплодираха на крака.

Председателят на УС на НДК Борислав Велков на литературните награди "Перото4 (Снимка: НДК)

Наградата "Перото" в категория "Детска литература" отиде при Сотир Гелев и книгата "Как Лора се научи да брои до десет". В категорията "Поезия" отличие взе Мирела Иванова за "Седем стихотворения (с) биографии". За чудесния си превод на арабски на 60 съвременни разказа от 46 автори в антологията "В началото бе епилогът" приз в категория "Превод" получи Хайри Хамдан, а Кристин Димитрова заслужено грабна наградата в категория "Проза" за сборника с разкази "Като пристигнеш, обади се". "Невидими" на Наталия Делева стана победител в категорията "Дебют".

Носителите на наградите за литература "Перото" за 2018 г.(Снимка: НДК)

Статуетките, които получиха всички наградени, са дело на скулптора проф. Емил Попов.

"Радвам се, че днес тук в "Перото" са всички, които участват в процеса литература - издатели, автори, преводачи, защото наградите "Перото" са празник на литературата и всички свързани с нея". С тези думи председателя на Съвета на директорите на НДК - Борислав Велков приветства присъстващите в Литературен клуб "Перото". Той подчерта, че НДК ще продължава да засвидетелства своето уважение към цялата литературна общност, защото значението на институциите в литературния процес е изключително важно. Велков сподели още, че съвсем скоро Литературен клуб "Перото" ще се превърне в още по-голямо пространство за книги с нов кът за четене и обособена книжарница. "Това е нашата първа малка стъпка. Предстои ни още много ползотворна работа с Национален център за книгата", допълни още той.

На наградите присъства и доц. д-р Тодор Чобанов - заместник-кмет по направление "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости", който сподели, че след години на колебание и затишие словото е заживяло в НДК по един уникален начин. Зам.-кметът благодари на хората, направили това възможно, така че и българските писатели да са на световната литературна сцена.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

„Нощ на литературата": Откъси от 21 европейски заглавия ще се четат в 16 населени места в България

Целта на инициативата на Чешките центрове по света е да запознае публиката със съвременната европейска поезия и проза чрез четения на откъси от известни личности на нестандартни за литературата места - "читателски гнезда"

"Цветя на злото" от Шарл Бодлер в ново издание

Ново издание на „Цветя на злото“ излезе в елегантно библиотечно оформление, дело на Иво Рафаилов

Бърни Топин: Човекът в сянка, написал най-големите хитове на Елтън Джон

Бърни Топин така и не става част от британските артистични среди

Разказ на Труман Капоти от началото на 50-те години бе публикуван за първи път

Капоти е в средата на двадесетте си години, изгряваща звезда, когато се мести от Ню Йорк в Таормина, Сицилия през 1950 г. и се настанява в живописната вила Фонтана Векия, обитавана някога от Д.Х.Лорънс

Знаменити, забравени, забранени - хрониките на България в 10 книги

Трудно обозрима, многопластова и противоречива е историята ни, пред която "всички сме малки по ръст и заслуги!"

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

Цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април