Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Пътища на балканските зографи" или богатството на църковните стенописи в региона

НОВА КНИГА

"Пътища на балканските зографи" или богатството на църковните стенописи в региона

В книгата са описани и проучени 29 църкви от България, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Албания от поствизантийския период

Мисловщички манастир, Църква "Успение Богородично"

В новото си издание "Пътища на балканските зографи \ Roads of Balkan Icon-Painters" Институтът за изследване на изкуствата на БАН ще покаже богатството на балканските църковни стенописи от поствизантийския период.

Представянето ще се състои на 13 октомври от 17.00 часа в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. В книгата са описани и проучени 29 църкви и техните стенописи от България, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Албания.

Включените в него стенописни ансамбли са избрани целенасочено. Те формират няколко групи, всяка от които очертава определено направление в динамичното взаимодействие на изкуството по нашите земи с основните художествени центрове на Балканите в периода от последната четвърт на XV до началото на XVII в.

Акцентът в текстовете е поставен върху връзките на стенописите с други балкански паметници, показани чрез примери и паралели, които, от своя страна, позволяват да се проследи движението на художествените влияния по някои от пътищата на зографските екипи.

Корица на монографията

Сборникът излезе от печат през месец април в дните на извънредно положение и социална изолация. Той се реализира в рамките на Национална научна програма "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие" на Министерството на образованието и науката от екип от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките с ръководител проф. д-р Бисерка Пенкова.

Членове на авторския колектив са доц. д-р Маргарита Куюмджиева, доц. д-р Иван Ванев, гл. ас. д-р Цвета Кунева, гл. ас. д-р Майя Захариева, гл. ас. д-р Мария Колушева и гл. ас. д-р Цветан Василев от СУ "Климент Охридски". За осъществяването на научните задачи на авторите от съществено значение е и ролята на чуждестранните консултанти.

Това двуезично издание си поставя за цел да допринесе за популяризирането на тези паметници не само в България, но и в чужбина. По този начин то ще привлече вниманието към тяхното проучване и опазване, което също така би допринесло за укрепването на интеграционните процеси в научното и културното пространство на Балканите.

С част от книгата можете да се запознаете ТУК.

Още Икони и стенописи, свързани с последните земни дни на Христос

Икони и стенописи, свързани с последните земни дни на Христос

Още  Направете своята 3D виртуална разходка в галерията с икони в Пловдив

Направете своята 3D виртуална разходка в галерията с икони в Пловдив

Още 10 икони от фонда на Бургаския музей "очакват" своите благодетели

10 икони от фонда на Бургаския музей "очакват" своите благодетели

Още Ватикана представя руско изкуство и икони от Третяковската галерия

Ватикана представя руско изкуство и икони от Третяковската галерия

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Поетична среща с женската сила е част от програмата на Cinelibri

“ВИЖ МЕ: Силна и Свободна” обединява значими имена от изкуството в обществено значима кауза за живот без насилие

100 години Труман Капоти и нестихващия стремеж към свободата (откъс)

"Закуска в Тифани" е един от най-емблематичните романи на Капоти, той сега излиза в ново издание

Първи издания на всички книги на Джейн Остин се изложени в дома й

Първи издания на всички книги на Джейн Остин бяха изложени в дома на писателката в Хемпшър, съобщи "Гардиън", цитиран от БТА.

Рабат ще бъде Световна столица на книгата през 2026 г.

Столицата на Мароко има ангажимент към развитието на литературата, обучението на жените и младежите чрез четене и борбата с неграмотността, особено сред някои от общностите, живеещи на територията на страната

Нобеловите награди за литература в цифри и имена

Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.

Ще бъде ли тазгодишната Нобелова награда за литература признание за незападен автор?

Лауреатът на Нобеловата награда за литература за 2024 г. ще бъде обявен днес