МАЙЧИН ЕЗИК
8 паралелки в Царибродската гимназия учат на български
Директорката на училището е с диплома от СУ
Автор : / 2414 Прочита 6 Коментара
Гимназията отвътре. Снимка: Галерия на сайта на училищетоИсторическите превратности не един път са изправяли много народности пред избор. Имало е периоди, в които им е бил запрещаван и майчиният език. Малкото градче Цариброд е нагледен пример за това, как от основаването на тамошната гимназия, на няколко пъти обучението на майчин език е било поставяно в зависимост от политическите промени. Днес, обаче, 8 паралелки с ученици на гимназията учат на български.
Гимназия "Св.св. Кирил и Методий", Цариброд. Снимка: Галерия на сайта на училището
Гимназията "Св. св. Кирил и Методий" в Цариброд, Сърбия, е основана през 1891 г., когато градът е в българските граници. До 1920 г. там обучението се води по законите на българската просвета.
В периода от 1920 до 1941 г. - времето след Първата световна война, Цариброд и неговата околия са присъединени към сърбохърватското кралство и условията на обучение са променени. Учебният процес протича на сръбски език.
Една от учебните зали. Снимка: Галерия на сайта на училището
От 1941 до 1944 г. идват нови промени.
След разпадането на Кралството в Царибродския край се установява повторно българска власт и обучението на български език отново се връща.
Кът от интериора на училището. Снимка: Галерия на сайта на училището
В т.нар. период на Нова Югославия нещата отново се променят. Децата учат на сръбски.
До 2009-а година, когато е възстановено обучението на майчин език.
Част от учителския състав на гимназията. Снимка: Галерия на сайта на училището
Оттогава българският език отново се изучава в гимназията, чийто директор - Снежана Симеонова е завършила Българска филология в Софийския университет.
Директорката на гимназията - Снежана Симеонова
Тя е директор на гимназия "Св. св. Кирил и Методий" в Цариброд от 2003 г. От 15-те паралелки в училището 8 учат на български език.
Еми МАРИЯНСКА