АРХЕОЛОГИЯ
Сребърен обол на Месамбрия открит в Хераклея Синтика
Ще научим ли нещо за мистериозното тракийско племе на синтите покрай новата находка на археолозите?
Редактор : Impressio / 21 октомври 2018 / 11:00 5268 Прочита 0 Коментара
Изненадващо откритие зарадва екипа на доц. д-р Людмил Вагалински (НАИМ) при разкопките на Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко. Археолозите се натъкнаха на сребърен обол на Месамбрия Понтика (днешен Несебър) в сондаж с дълбочина над 5 м в границите на форума, съобщи сайтът Archaeologia Bulgarica. Монетата е много интересна не само защото е изминала дълъг път, а и защото е най-ранната, намирана на този обект.
Снимка: Archaeologia Bulgarica
Тя е достатъчно добре запазена, за да се види изображението на коринтски шлем от лицевата страна - такива оболи са циркулирали активно в периода 450 г. пр. Хр. - 350 г. пр. Хр., тоест преди основаването на Хераклея Синтика от Филип II или от неговия син Александър Македонски през втората половина на IV в. пр. Хр. "Открихме я сред масивни камъни над избила подпочвена вода, отгоре има горял пласт. Засега не сме сигурни как да тълкуваме находката, но една от възможностите е тя да свидетелства за активността на синтите и евентуално за съществуването на тяхно селище на това място преди идването на македоните", коментира доц. Вагалински.
Синтите са тракийско племе, за което има много оскъдни данни в изворите. Дори прочутият древногръцки историк Тукидид ги споменава мимоходом - като вероятно независимо племе, останало встрани от похода на одриския цар Ситалк срещу македонския цар Пердика II през 429 г. пр. Хр. А какво се случва с тях при настъплението на Филип II по-късно? Най-много информация е събрана в книгата на проф. д-р Петър Делев от СУ "Св. Климент Охридски". В неговата "История на племената в Югозападна Тракия през I хилядолетие пр. Хр." (2014) е коментиран и фактът, че земите на синтите със сигурност са сред присъединените към Македонското царство, но науката не разполага с подробен разказ как е станало това. Все пак е запазен един интересен античен текст - стратегема на Полиен. Там се казва, че когато Филип II нахлул с армията си в осеяната с пропасти и гори страна на "орбелийците" (от Орбелос, най-вероятно сгашна Беласица), пуснал ловджийски кучета, за да излови изпокрилите се в горите и храсталаците "варвари". Възможно е това да означава, че макар да не са били силен и организиран противник, синтите са се били яростно срещу македоните, затова са били преследвани и избивани в планинските им убежища. "Тяхната съдба със сигурност е била различна от тази на южните им съседи - бисалтите: докато последните са били интегрирани в Македонското царство като съюзници и отчетливо се запазват като етническа и политическа общност до края на неговото съществуване, синтите трайно слизат от историческата сцена в средата на IV в. пр. Хр.", пише проф. д-р Делев.
Паметта за непокорното племе все пак се запазва през вековете - като част от наименованието на най-важния град, основан през втората половина на IV в. пр. Хр. по Средна Струма: Хераклея Синтика.Може би покрай разкопките там скоро ще имаме нова информация за тях.