АРХИТЕКТУРА И МУЗИКА
Валерий Гергиев: Поставянето на паметник на Чайковски в Мариинския театър изисква цял нов ансамбъл
Директорът на Мариинския театър припомни и за идеята да се издигне паметник на Мариус Петипа
Редактор : Impressio / 1157 Прочита 1 Коментара

Проектът за издигане на паметник на композитора Пьотър Илич Чайковски в Концертната зала на Мариинския театър в Санкт Петербург, който беше обявен през 2019 г., ще изисква формирането на цял ансамбъл по отношение на архитектурата и озеленяването на пространството. Това споделя пред ТАСС художественият директор на театъра Валерий Гергиев.
"Не се притеснявам от скоростта, с която се напредва по този проект, а в крайна сметка какво ще оставим за поколенията. Няма как да го преправяме на всеки пет години. Това не е само един паметник, а цял ансамбъл", казва Гергиев."
Според него, времето за изпълнение и възможностите за финансиране на проекта са били значително повлияни от пандемията, заради която театърът е бил принуден да затвори напълно вратите си за няколко месеца, да отмени турнето си и впоследствие работата си при условията на количествени ограничения при продажбата на билети.
Гергиев припомни и старата идея за издигане на паметник на Мариус Петипа в Мариинския театър.
"Споделихме идеята за паметник на Петипа. Това е най-великият хореограф на всички времена, французин, но точно тук той беше наричан с огромна любов Мариус Иванович. Той за нас не е чужденец, това е нашият Петипа", каза той, припомняйки, че Петипа няколко десетилетия е заемал поста главен хореограф на балетната трупа в Санкт Петербург.
"Това е много отговорно решение, което ще изисква големи средства", каза още Гергиев.
Триизмерният проект на Виктор Гаврилов - един от двата финалиста в конкурса
През септември 2019 г. беше обявен международен архитектурен конкурс за проектиране на паметник на Чайковски, организиран от Градския комитет по градоустройство и архитектура.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
През септември миналата година бяха обявени двама победители: в проекта на младата скулпторка Екатерина Пилникова композиторът е в пълен ръст, държейки партитурата в ръка; проектът на Виктор Гаврилов и неговите колеги е триизмерен модел на главата на Чайковски, направен от успоредно разположени хоризонтални пластини. Тогава Гергиев изрази надежда, че и двата проекта ще бъдат реализирани в Санкт Петербург.
"Всъщност изборът беше между два паметника: единият беше класически, а вторият изглеждаше по-модерен. Но все едно", каза Семьон Михайловски, член на журито на конкурса и ректор на Академията по изкуства в Санкт Петербург. Скулптурата на Пилникова, по негово мнение, е "в класически дух, направена с голямо умение и усещане".
"Горещо подкрепям това решение - не само защото Пилникова е ученичка в Академията по изкуствата в Санкт Петербург. Възлагам ѝ големи надежди, защото тя представлява новото поколение класически скулптори", каза още той.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.