Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Нотр Дам - с градина на покрива за съзерцание и медитация

ВЪЗРАЖДАНЕ

Нотр Дам - с градина на покрива за съзерцание и медитация

Основната идея на проекта е "сграда, носеща положителна енергия, която повече произвежда, отколкото потребява".

Представяме ви проекта на Архитектурното бюро Vincent Callebaut Architectures Paris за реставрация на Нотр Дам под названието "PALINGENESIS" ("възраждане", "регенерация")

Предлага се да се направи покрив от стъкло, дъб и въглеродни влакна, и да се инсталира петела на камбанарията, който по чудо оцелява при пожара.

Основната идея на проекта е превръщането на катедралата в "сграда, носеща положителна енергия, която повече произвежда, отколкото потребява".

Новата дървената рамка на покрива ще бъде покрита с нарязани ромбовидни елементи от кристал. Тези кристали се състоят от органичен активен слой, състоящ се от въглерод, водород, азот и кислород, който абсорбира светлината и я превръща в енергия. Тази енергия ще бъде преразпределена директно в цялата катедрала и така ще осигурява на сградата електричество, топлина и вентилация.

Предлага се също да се създадат градина и зеленчукова градина на покрива на катедралата, които ще бъдат поддържани от доброволци и благотворителни организации.

Градината ще предразполага към съзерцание и медитация, а така също според изчисленията на авторите на проекта ще бъде възможно да се събират до 21 тона плодове и зеленчуци и да се разпределят между най-бедните и бездомни парижани. За целта на площада пред катедралата Нотр Дам всяка седмица ще се организира пазар на земеделските производители.

Както авторите заявяват, проектът за реконструкция ще заложи на възможностите на кръговата икономика, възобновяемите енергийни източници, инклузивните социални иновации, градското земеделие, защитата на биологичното разнообразие, и не на последно място - на красотата и духовното издигане. Проектът съответства на времето си и избягва стилистичната архитектура, която превръща града в музей на открито.

Валерия КАЛЧЕВА

Още "Нотр дам" ни припомни зловещо Пътя към храма

"Нотр дам" ни припомни зловещо Пътя към храма

Още Свалиха статуите от покрива на "Нотр Дам" за първи път от 100 години

Свалиха статуите от покрива на "Нотр Дам" за първи път от 100 години

Още Голяма неизвестна пред съкровищата на "Нотр Дам"

Голяма неизвестна пред съкровищата на "Нотр Дам"

Още От "Нотр Дам" до музея в Рио: Реликвите, на които посегна огненият език на унищожението

От "Нотр Дам" до музея в Рио: Реликвите, на които посегна огненият език на унищожението

Коментирай12

Календар

Препоръчваме ви

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо