ЧОВЕЧЕСТВО И НАУКА
"Хумболт Форум" в Берлин: Там, където науката среща изкуството
Едва ли има много места, които могат да се похвалят с тази история: мястото е било Доминикански манастир, дворец на Хоенцолерн, Дворец на републиката...
Автор : / 2746 Прочита 1 Коментара

Има много дебати около "Хумболт Форум". Освен архитектурните, доколко е трябвало да бъде построена сградата на този реставриран дворец, трябвало ли е да се разруши Дворецът на Републиката и защо, една от централните дискусии е около предметите от етнологичните колекции, които ще бъдат показани на публиката в Хумболтовия форум през следващата година.
Въпросите, които се задават са откъде са? Как и при какви обстоятелства те са попаднали в тези колекции в Берлин? Трябва ли още да са тук? Хумболтовият форум си поставя задача да работи интензивно, за да им отговори.
"Имам бяла рамка на разбиране и също така бял светоглед"(Снимка: Юлия Владимирова)

Музеят Хумболтов форум в Берлин е готов да води дебати за заграбените през колониалната епоха произведения
Колониализмът е основна тема в програмата на Хумболтовия форум. Взаимодействието с постколониалните гледни точки е централно, както и разработването на специална методологическа практика за устойчив и прозрачен процес върху отношението към колониализма и как днес би трябвало да гледаме обективно на него.
Ролята на Хумболтовия форум в Берлин е освен като пространство за изложби, образование и изследвания, също и за дискурсивни и перформативни събития. Той има за цел да представя една нова дефиниция за "музей". "Хумболт Форум" е повече от музей и в същото време е и музей в онзи традиционен смисъл.
Думата форум означава пространство, в което повече хора могат да бъдат представени и всички слоеве на обществото да се чувстват адресати и участници. Хумболтовият форум преди всички трябва да бъде гражданско пространство. Затова "Хумболт Форум" е напълно отворено и безплатно за посетители пространство, в което всеки един гражданин на света може да вземе участие в пленуми, ателиета, лекции или просто да разгледа изложба.
Снимка: iStock by Getty Images
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
"Хумболт Форум" обединява сбирките на берлинския Етнографски музей, Музея за азиатско изкуство и научните сбирки на Хумболтовия университет, както и библиотеки и културни центрове.
Берлинският градски дворец е бил сред забележителните сгради в централен Берлин, докато не е бил силно повреден през Втората световна война и по-късно съборен. Там после се издига Двореца на републиката, който стои на мястото между 1976 г. и 1990 г. След спорове и големи обществени дискусии, сградата бива съборена.
Новият Център за култура, наука и изкуство е на стойност 680 милиона евро и със сигурност най-амбициозният проект на германската държава в сферата на културата. Донякъде Хумболтовият форум може да се смята за немския еквивалент на Британския музей.
Новата сграда съчетава исторически екстериорни елементи на старата сграда на градския дворец с модерен интериор. "Хумболт Форум" ще използва колекциите на други берлински музеи и ще се превърне в световно известен музей, посветен на не-Западното изкуство.
Ето някои от любопитните експозиции в "Хумболт форум" в момента
След природата/ Nach der Natur/ After Nature
"Всичко е взаимодействие" - тази мисъл на Александър фон Хумболт вдъхновява изложбата "След природата". Сякаш тази негова мисъл е по-актуална от всякога. Днес е пределено ясно, че социалните и екологичните въпроси трябва да бъдат разглеждани единствено като взаимосвързани.
Посетител разглежда "След природата" (Снимка: Getty Images)
Природа, социални връзки и политика? Това е експозицията "След природата" (Снимка: Юлия Владимирова)
Изложбата е направена в съдействие с Berliner Exzellenzclustern, алианц на учените от Свободния университет на Берлин, които работят заедно извън дисциплинарните рамки на науката. Изложбата предлага богато разнообразие от материали и предмети, които показват връзката между природата и политиката, както и поставя въпроси за връзката между хората и природата.
Колкото е важно да се учим от "природата" , също е толкова важно, че няма такова нещо като "природа" - голяма част от нея е възникнала в намесата на човешкото.
"Хумболт Форум" поставя въпросите за постколониалното наследство (Снимка: Юлия Владимирова)
Природата в света ни днес е вече и развитието на екраните и новите технологии (Снимка: Getty Images)
Нови колекции в Етнологическия музей и Музея за азиатско изкуство
Дърворезба от Океания, японски чаени къщи и звуци от различни краища на земното кълбо. Колекциите от тези музеи на Берлин представят еклектичен поглед към миналото и настоящето на различни култури и цивилизации от Африка, Америка, Азия, Океания. В колекциите има около 20 000 археологически, етнологически и арт-исторически предмети, които представят различни и удивителни погледи към темата за човечеството. В пространствата можем да видим невероятни звукови инсталации, както и въвеждащи думи и гидове към всяка една от изложбите.
Част от изложбата "Ужасно красиви слонове. Хора и слонова кост" (Снимка: Getty Images)
От маски, идващи от различни епохи на Западна Африка до потайностите на Пасифика и някои острови на Океания, които изглеждат миниатюрни и изолирани, в крайна сметка обаче за местното население морето никога не е било разделящо, а единствено обединител.
Звуците на света?
Защо хората правят музика и кога? Какво е това музика и как тя се учи и изучава? "Звуците на света" се занимава с универсалния език на човечеството - с 3D звукови инсталации, с фонограми и музикални инструменти от целия свят.