Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Националният военноисторически музей отбелязва края на Първата световна война

БГ ИСТОРИЯ

Националният военноисторически музей отбелязва края на Първата световна война

НВИМ с гостуваща изложба във Варшава

Откриването на изложбата „Малкият човек в Голямата война“ в Българския културен институт във Варшава (Снимка: НВИМ)

На 8 ноември в Българския културен институт във Варшава бе открита изложбата "Малкият човек в Голямата война", с която Националният военноисторически музей (НВИМ) отбелязва 100-годишнината от края на Първата световна война. На събитието присъстваха посланикът на България в Полша Н. Пр. Емил Ялнъзов, военни аташета, представители на българската диаспора във Варшава и на полски музеи, както и членове на ръководството на Националната телевизия на Полша TVP, граждани и други.

Снимка: НВИМ

В своето приветствено слово посланик Ялнъзов изрази удовлетворението си да открие тази уникална и много интересна изложба, посветена на Първата световна война и отпечатъка, който тя оставя върху съдбата на обикновения човек. Той подчерта, че за него това е особена чест, тъй като събитието се случва в дните, когато се отбелязва 100-годишнината от Независимостта на Полша и в навечерието на вековния юбилей от установяване на българо-полските дипломатически отношения.

Снимка: НВИМ

Директорът на Българския културен институт Калина Станчева благодари на екипа на НВИМ за възможността изложбата да бъде част от календара на Българския културен институт във Варшава и подчерта, че нейното официално откриване не е на случайна дата, а в деня, когато честваме св. Архангел Михаил - покровител на небесното войнство и водач на душите на мъртвите.

Снимка: НВИМ

"Тази изложба разказва историята, която се случва в сърцата, душите и домовете на хората. Тя представя тихия героизъм на фронта и изпитанията на хората в тила", това обясни директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова. Тя подчерта, че загиналите във войната са само една малка част от хилядите пострадали. Многобройни са физически и емоционално осакатените, стотици хиляди губят и последната надежда, че от фронта ще се завърнат техните бащи, съпрузи и синове. Доц. Пенкова изрази своята увереност, че тази изложба ще докосне душата и на полската публика и благодари на посланик Ялнъзов и Калина Станчева за тази възможност.

Изложбата може да бъде разгледана до края на 2018 г. в Българския културен институт във Варшава.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Концерт на "Фондацията" закри фестивала "Аполония"

Със спектакъла "Вкусът на времето" Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатър в Созопол до краен предел

"Открий театъра": Победителите в кампанията на Народния театър ще бъдат изтеглени на 10 септември

Кампанията се провежда по случай 120 години от основаването на първата ни сцена

Държавна опера Варна представи "Летящият холандец" на "Сцена на вековете" във Велико Търново

Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева

С концерт ще бъде отбелязана 90-годишнина на Райна Кабаиванска

Събитието е на 15 септември в Античния театър в Провдив диригентството на маестро Найден Тодоров

Шести четения, посветени на Захарий Стоянов, ще се състоят на 5 септември в родното му село Медвен

По традиция ще бъдат наградени и учениците, участвали в конкурса за есе "Захарий Стоянов - летописецът на националната революция"