МУЗИКАЛНО-ДРАМАТИЧЕН И ВИЗУАЛЕН ПЪРФОРМАНС
"Кастор. Портрети на неизвестното" се завръща в "Топлоцентрала" на 6 и 7 април
В първата вечер е предвидено представлението да бъде последвано от дебат на тема "Утопиите и антиутопиите за човешкото бъдеще"
Редактор : / 385 Прочита 0 Коментара
Спектакълът "Кастор. Портрети на неизвестното" се завръща на сцената в регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" на 6 и 7 април, съобщават от сдружение "Антракт".
В първата вечер е предвидено представлението да бъде последвано от дебат на тема "Утопиите и антиутопиите за човешкото бъдеще". Дискусията е с участието на екипа на спектакъла. Модератор е Камелия Николова.
Софийската премиера на представлението бе в края на миналата година. Автори на "Кастор. Портрети на неизвестното" са композиторът Петър Дундаков, сценографът Венелин Шурелов и режисьорът Явор Гърдев, който получи номинация за "Икар" за текста на представлението.
В основата на сюжета е Кастор Пек, обитател на пуста колония на екзопланета в най-близкия космос. Той започва да получава съобщения от самия себе си с указания как да предотврати предстоящата си смърт и постепенно пътуването му в космоса се превръща в пътуване из дебрите на собствената му личност.
В ролята на Кастор влиза актьорът Иван Бърнев. В спектакъла участват още музикантите Пламена Гиргинова (сопрано), Божана Юрганджиева (маримба и перкусии) и Маргарита Илиева (роял).
Продукцията се разпространява от сдружение "Антракт" с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Едногодишен грант-2022".
"Времевият период, който нашият сюжет обхваща, е от 231 години, а изходното му събитие е онази пресконференция през 2016 г., на която Стивън Хокинг, Марк Зукърбърг и Юрий Милнер обявиха, че ще инвестират огромни средства в изработването на нова технология за скоростно придвижване на космически кораб, който да успее да преодолее "скромното" разстояние от около четири светлинни години до една близка до Земята екзопланета в съседното съзвездие Алфа Кентавър.
Мисълта на какво невероятно изпитание би бил подложен човекът, за да постигне дори тази неимоверно скромна мечта, застана в центъра на историята на Кастор Пек.", коментира Явор Гърдев.
"Светът започва да изглежда все повече контролируем, а това, което започва да липсва в него, е непознатото, неизвестното. Все по-малко сме изкушени от него, независимо че то непрекъснато ни напомня за себе си. Това беше първичният ми размисъл и вдъхновение за създаването на музикалното произведение - диалектиката между прогреса и непознатото", допълва Петър Дундаков.
Билети онлайн можете да вземете - ТУК