Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложба събира на едно място знакови български печатни книги

КУЛТУРНИ СЪКРОВИЩНИЦИ

Изложба събира на едно място знакови български печатни книги

Изложба събира на едно място знакови български печатни книги

Диян Павлов-Джими направи демонстративна възстановка на Гутенберговата машина през миналата година /Снимка: BulFoto/

На 14-и юни, петък в 16,00 часа в Регионалния исторически музей на Бургас ще бъде открита гостуващата изложба "Гутенберг и славянският свят". Тя ще остане в експозицията на музея до края на месец септември. Изложбата разказва за началото на печатното дело в Европа, и в частност - в България.

"Гутенберг и Славянския свят" е резултат от съвместните усилия на Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към СУ "Св. Климент Охридски", Фондация "Елена и Иван Дуйчеви", и Държавния културен институт към МВнР на Р България. Посветена е на едно от най-великите човешки открития - изобретяването на книгопечатната машина преди 560 години от Йохан Гутенберг.

Снимка: burgasmuseums.bg

Изложбата проследява основните моменти от развитието на кирилското книгопечатане от ХV в. до ХІХ в., като се акцентира на хронологията на българското книгопечатане. Представени са илюстративни табла и предмети, фотоси на редки и ценни книги, запазени в българските фондохранилища.

Това са екземпляри от първите печатни кирилски книги от края на ХV в. (от Краков и Цетина), венецианските издания на Божидар и Винченцо Вукович от първата половина и средата на XVI в., както и изданията на първия български печатар Яков Крайков от 1566-1571 г. Показани са кадри на знакови за българската книжнина печатни книги: "Абагар" на Филип Станиславов от 1651 г., "Стематографията" на Христофор Жефарович от 1741 г. и първата новобългарска печатна книга "Кириакодромион" на Софроний Врачански от 1806 г. - копие, от която се съхранява в експозицията на бургаския музей и също ще бъде експонирано.

Още Йоханес Гутенберг в София

Йоханес Гутенберг в София

Посетителите ще имат възможност да разгледат фотографии на образците на славянското и българското книгопечатане, които трудно могат да се видят заедно в оригинал, експонирани в хронологическата последователност на една единствена изложба.

Заснетите оригинални печатни издания са от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София (НБКМ), Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив (НБИВ), Национален исторически музей в София (НИМ), Църковноисторически и архивен институт в София (ЦИАИ) Исторически музей в Самоков (ИМ-Самоков) и Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" (ЦСВП-СУ).

"Гутенберг и Славянския свят" е резултат от съвместните усилия на Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към СУ "Св. Климент Охридски", Фондация "Елена и Иван Дуйчеви" и Държавния културен институт към МВнР на Р България. Посветена на едно от великите човешки открития - изобретяването на книгопечатната машина преди 560 години от Йохан Гутенберг и значение му за славянския свят.

Още Пишеща машина на ноти - хит на пазара за антики

Пишеща машина на ноти - хит на пазара за антики

Изложбата се състои от илюстративни табла и предмети, в които се проследяват основните моменти от развитието на кирилското книгопечатане от ХV в. до ХІХ в., като се акцентира на хронологията на българското книгопечатане. Представени са фотоси на редки и ценни книги, запазени в българските фондохранилища. Това са екземпляри от първите печатни кирилски книги от края на ХV в. (от Краков и Цетина), венецианските издания на Божидар и Винченцо Вукович от първата половина и средата на XVI в., както и изданията на първия български печатар Яков Крайков от 1566-1571 г. Показани са кадри на знакови за българската книжнина печатни книги: "Абагар" на Филип Станиславов от 1651 г., "Стематографията" на Христофор Жефарович от 1741 г. и първата новобългарска печатна книга "Кириакодромион" на Софроний Врачански от 1806 г. - копие, от която се съхранява в експозицията на бургаския музей и също ще бъде експонирано.

Посетителите ще имат възможност да разгледат фотографии на образците на славянското и българското книгопечатане, които трудно могат да се видят заедно в оригинал, експонирани в хронологическата последователност на една единствена изложба. Заснетите оригинални печатни издания са от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София (НБКМ), Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив (НБИВ), Национален исторически музей в София (НИМ), Църковноисторически и архивен институт в София (ЦИАИ) Исторически музей в Самоков (ИМ-Самоков) и Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" (ЦСВП-СУ).

Рядка възможност да се видят знакови за българската книжнина печатни книги.

Еми МАРИЯНСКА

Снимка: burgasmuseums.bg

Още Кои са най-тиражните книги в света

Кои са най-тиражните книги в света

Още Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

Още Книгите им предсказаха бъдещето

Книгите им предсказаха бъдещето

Още Художничка създава живописни платна върху стари книги

Художничка създава живописни платна върху стари книги

Още Тръгва Походът на книгите

Тръгва Походът на книгите

Още Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

Уникални ръкописи и ценни старопечатни книги показва изложба в Габрово

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Националният политехнически музей предлага пътуване във времето

По думите им пътуването във времето минава и през 310-годишната история на пишещите машини

Премиера на танцовия спектакъл "Пианото" ще има тази вечер в Зала 2 на НДК

"За нас е изключителна гордост, че именно ние представяме това заглавие на българската аудитория - спектакълът "Пианото", каза Мариана Крънчева - ръководител на балета в Пловдивската опера

Премиерата на "Обадете се по-късно - в кома съм" на Теди Москов е на 20 декември в Сатирата

"Дали дошлите роднини са разтревожени или тайно се надяват пациентът да се спомине? Хуморът ще спаси тази случка от черните краски. Ще видите една почти черна комедия", пита Теди Москов

Националната галерия представя графики на Пикасо

Изложбата е от 20 декември 2024 г. до 18 май 2025. Официалното откриване ще бъде на 8 януари 2025

Галерия "Слон" показва "Изкуство за Коледа"

Експозицията ще бъде открита на 19 декември и ще продължи до 31 януари 2025