Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Балетът "Дон Кихот" на Старозагорската опера с гастрол в Античния театър в Пловдив

ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019

Балетът "Дон Кихот" на Старозагорската опера с гастрол в Античния театър в Пловдив

Постановката гостува в "Европейската столица на културата 2019" на 12 септември от 20:00 часа

Снимка: Държавна опера - Стара Загора

На 12 септември от 20.00 часа Държавна опера - Стара Загора ще представи за първи път на сцената на Античен театър в Пловдив своята впечатляваща постановка на балета "Дон Кихот" от Лудвиг Минкус. Пищен спектакъл, създаден в духа на голямата балетна традиция, носещ в себе си пулса на новото време.

Снимка: Държавна опера - Стара Загора

Балетът "Дон Кихот" е сред върховите постижения на класическия танц. В постановката на Старозагорската опера Аршак Галумян - хореограф и премиер солист на Щатсбалет-Берлин, внася хореографска свежест и оригинален режисьорски прочит, като обогатява и визуалното възприятие с много театрални, дори кинематографиччни изразни средства. Художник на декора и великолепните костюми е италианецът Салваторе Русо.

Още

Фурор на софийска сцена (галерия)

Фурор на софийска сцена (галерия)

В спектакъла на балета "Дон Кихот" участва цялата многонационална балетна трупа на Държавна опера-Стара Загора, която през последния творчески сезон бележи изумителен скок в своето професионално израстване. Постиженията на младата трупа под ръководството на примабалерината и педагог Силвия Томова са високо оценени от професионалната критика, от познавачите и от зрителите във всички точки на България. На 12 септември в ролите на Китри и Базил пловдивчани и гостите на града ще имат възможността да аплодират примабалерината и носителка на "Кристална лира" Анелия Димитрова и очарователния виртуозен солист Томоки Ишиго, Александър Желев ще бъде в ролята на Дон Кихот, а Калин Любенов - Санчо Панса. В останалите колоритни роли ще танцуват Фредерико Пинто /Еспада/, Харука Суга /Мерседес/, Мартина Префетто /Повелителка на дриадите/, Марина Сороче /Амур/, Ромина Славова /циганка/, Ивайло Янев /циганин/, Фиорди Лоха и Сторм Норис /солисти фламенко/, Станко Танев /Гамаш/, Рио Сузуки и Джулия Рагуза /двойка приятелки/ и др.

Снимка: Държавна опера - Стара Загора

През 1869 г. Петипа замисля нов балет по мотиви от романа на Сервантес "Дон Кихот" - история, която неведнъж е оживявала на сцена. Още през 18 век в много европейски театри били поставяни балети под това заглавие по музика на различни композитори. Но в тях не се използвал сюжета на знаменития роман, а добавените новели, които разказват за сватбата на Камачо /във френските версии Гамаш/ и любовта на Китри и Базил. Петипа също се възползвал от този сюжет. Музиката била написана бързо от австрийския композитор от чешки произход Лудвиг Минкус и на 14 декември 1869 година се е състояла премиерата на комедийния балетен спектакъл на сцената на Московския Болшой театър. През 1871 година за постановката в столичния Каменен театър Петипа прави нова редакция.

Мариус Петипа е пътешествал много в различни градове на Испания, успял е да долови духа и традициите на танцовия фолклор на тази страна и след това да ги претвори на сцената в тяхното разнообразие и неповторимост. Големият майстор създава колоритен празничен спектакъл, изпълнен с радост и веселие и завинаги записва своя балет "Дон Кихот" в графата на шедьоврите на балетната класика.

Снимка: Държавна опера - Стара Загора

"За мен като хореограф "Дон Кихот" е първото голямо класическо заглавие, което поставям и съм щастлив, че това се случва точно в Стара Загора! Всеки голям оперен театър, какъвто в момента е и Старозагорската опера, разраснала се много в последните няколко години, трябва да има в репертоара си това заглавие.Танцьорите са страхотни и свършиха много и много добра работа. В хореографията си съм заложил много хумористични сцени, така че представлението да не е само за възрастни, а да е интересно и за деца и младежи. Много е важно спектакълът да бъде увлекателен за младата публика. "Дон Кихот" е първият балет, който съм гледал като дете и е първият балет, в който участвах още като ученик в балетното училище. Публиката ще види и ще преживее празник, който се случва на сцената. А самата постановката се надявам да се превърне в празник и за целия град.", споделя Аршак Галумян.

Аршак Галумян е роден в Армения. Завършва балетното си образование в Ереван и в балетното училище към Балета на Хамбург. Като танцьор е лауреат на престижния балетен конкурс в Лозана. Дългогодишен солист е на Щатсбалет, Берлин. В репертоара му влизат спектакли от почти всички световни колоси на хореографското майсторство като Джон Ноймайер, Иржи Килиян, Уилям Форсайт, Начо Дуато, Джером Робинс, Баланчин, Анжелин Прейокай, Орхад Нахарин, Джон КранкоЖан Кристоф Мейлот и др. През последните години Аршак Галумян работи и като хореограф. Неговата хореография "M.U.S.A." е създадена за Щатсбалет в Берлин през 2017 г.

Снимка: Държавна опера - Стара Загора

Блестящите костюми на Салваторе Русо са ушити от майсторите на шивашко ателие, ръководено от Мария Христова. Нека споменем само няколко цифри, само за костюмите, които грабнаха очите на зрителите: 147 са специално ушитите костюми за постановката на "Дон Кихот" - 91 от тях са дамски, а само за солистките са 12. Изработени са 10 костюма за фламенкото, 12 - за сегидиля, 16 - за Дриадите в съня на рицаря; 24 са пачките и 7 за придворните дами и кралицата.  56 са мъжките костюми: 12 са за солистите , 10 за фламенко, 12 - за сегидиля, по 10 -за тореадори и цигани, 2 за китаристи. 38 са направените шапки, 16 - корони, 12 диадеми. Използвани за изработване на костюмите са 1560 м плат - коприна, кадифе, тюл, трико, шифон и др., а 3300 м. за отишли за ресни, златни шевици, дантели, ширити и пр."

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Вдъхновения от случайността" - изложба живопис на Коста Павлов и Тодор Павлов

Живеещият в Германия Тодор Павлов чества 100-годишнината от рождението на баща си и своята 70-годишнина с изложбата, която ще бъде открита на 29 април в 18.00 часа в Дом на културата "Борис Христов"

Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Ще звучат творби от Карол Шимановски, Мориц Мошковски и Фредерик Шопен

Марко Ганчев представя десет тома с избрани свои произведения

Събитието е на 25 април в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Христо Йоцов представя най-новия си бендов проект

Програмата на концерта тази вечер е съставена изцяло от композиции на Йоцов, като най-старата е от 1982 г., а последната е писана през 2020 г.

Йорданка Христова с голям концерт в Античния театър

Певицата се завръща в Пловдив, за да празнува 60 години на сцената на 12 август

На 1-и май започва Националният фестивал на българското кино

Съюзът на българските филмови дейци ще покаже всички номинирани филми за наградите "Васил Гендов" 2024 с вход свободен до 16 май в "Дом на киното"