СЕРИЯ ДИСКУСИОННИ СЪБИТИЯ
Артисти говорят открито за провала
Сдружение "Стайна температура" дава начало на панел от разговори за неуспеха на 25 февруари, воден от международния артист Тийен Лоутън
Редактор : / 816 Прочита 0 Коментара
На 25 февруари в Движенческа лаборатория ХОД ще се открие серията от дискусионни събития с фокус провала - Артисти говорят за провала. Инициативата за ежемесечните срещи, които ще се провеждат регулярно до началото на есента е на Сдружение "Стайна температура", основано от артистите и изследователи на движенческото изкуство Цвета Дойчева и Силвия Чернева.
Първият гост, който ще разговаря пред публика за своя опит и уроците от провала е международния артист Тийен Лоутън, танцьор, соматичен и двигателен фасилитатор, чиято работа е концентрирана в изпълнение, преподаване, режисура и изследване в полето на артистичната и академична дейност.
Методът й на преподаване стъпва върху комбиниране на соматични и технически средства, импровизация и поддържане на постоянно творчество чрез движение.
STEAM ROOM: Работейки с тези деликатни материи танц, хореография, културна среда и хора, кипене винаги има
Тийен Лоутън ще бъде в България по специалната покана на "Стайна температура", като гостуването й ще бъде, както в рамките на дискусията, така и по повод новооснованата от същия екип резидентска програма "Интензивен ход". В нея професионалисти и студенти от танцовите, театралните и перформативни изкуства ще провеждат няколкодневна практика на обмен с гостуващия резидент.
Така на 25.02 (събота) всеки изкушен от работата на Тийен Лоутън с българските участници ще може да разбере повече за обмена им на работа, когато между 16:00 - 17:00 ч. ще бъдат представени резултатите от хореографското изследване като част от резиденция "Интензивен ход".
А след това от 17.00 до 19.00 ще се проведе и откритата дискусия с разговор за провала, за която входът е свободен с желателна предварителна регистрация на [email protected].
По думите на организаторите на проекта разговор за провала само по себе си вече е събитие. Особено, когато е представен от първо лице на артист със сериозен обществен, творчески и професионален статут. Затова и публичните срещи, посветени на провала открито с покана за диалог в група вече са заявка за сериозен отзвук в средата.
Отзвук на една, дълго, добре прикривана нужда от приласкаване на участници по темата за неуспеха. На участници, всеки от които с вече сериозен и утвърден публично професионален път, в който водещият акцент винаги е бил просперитетът. Колко лесно е да се говори за успех и колко нужда има от спокойно говорене за неуспеха, за провала?
Проектът на Сдружение "Стайна температура" цели също така да запознае артистичната гилдия с различните възможности, които дава независимото пространство ХОД Движенческа лаборатория, както за резидентски програми, така и за класове по практически дейности между творци, уъркшоп обмени или дискусионни срещи.
Повече за Тийен Лоутън:
От години в практиката на Тийен Лоутън е да се ангажира в подкрепата на млади танцови артисти с различни кариерни интереси и натрупан опит. Ключовите думи, с които Тийен описва подхода си са диалог, движение, приобщаване, свобода на изразяване и продължаващ интерес към развиващото се, движещо се човешко тяло.
"Моята цел е да продължа да се движа, да споделям и да предизвиквам себе си, да определям и предефинирам движението и гласа, за да намеря красотата, освобождението, въпреки опасностите и страха.
Разкриването на голата енергия е моята мотивация и поставянето под съмнение на вътрешната граница на мисленето, вдъхновено от чистотата и сложността на тялото и живота, който живее," разкрива своите гледни точки върху работата си Тийен Лоутън.
Българските артисти, които успеят да се запишат в резидентската програма на Тийен Лоутън, ще изградят заедно с нея опити върху преживяването на усещания чрез тялото. Чрез звуци, думи, чрез движение, време, пространство, ще подредят поезия в движение. Защото времето също вирее в тялото, така, както и отвъд него.
Реалното време е и времето на сетивата и образите, а тялото ни носи всички тези образи в паметта си. И накрая - тялото може да направи чуваемо и видимо необяснимото.
Проектът, част от който са серията дискусии "Разговор за провалите" е част от по-мащабната инициатива "Културен календар в Ход", осъществена със съдействието на Програма "Култура" на Столична община.