ГОРЕЩИ НОВИНИ ОТ ТЕАТЪР 199
"Най-бързият часовник във вселената" - представление-ексцесия за злото, маскирано с пъстрите дрехи на поетичното бленуване
"Това не е истина, това е задъхан разказ за жадуването, за неистовото желание, за изгарянето по другия", казва режисьорът Стайко Мурджев за най-новото си заглавие
Редактор : / 1856 Прочита 0 Коментара

На 26 май (неделя) от 19.30 часа Театър 199 "Валентин Стойчев" ще представи новата си премиера "Най-бързият часовник във вселената" от Филип Ридли в интерпретацията на Стайко Мурджев. Постановката се поставя за първи път в България.
Стая, напомняща огромно напукано яйце, пълна с чудати предмети. Това необикновено жилище се намира над изоставена фабрика за кожи в почти постоянно мъгливия Източен Лондон. Около капандурите на помещението красиви, мистични птици кръжат. А обитателите на дома са готови за специално празненство. Всичко е планирано до последния детайл. Със сигурност нищо не би могло да се обърка. Има питиета - портокалов сок и водка. Има и голяма торта с деветнайсет свещи. Има специален нож, с който тя да се разреже. И още много други изненади.
Очаква се единствено пристигането на почетния гост! Той се появява и нещата неизбежно се объркват. Играта динамично променя своите правила. Неочаквани обрати се редуват с темпото на най-бързия часовник във вселената. До мига, в който се разкрива жестоката тежест на кожуха на смразяващото ни съвремие, но и тайната как е възможно над мъглата да се полети...
В традицията на съвременния британски театър комичният абсурдизъм на текста на именития Филип Ридли не спестява бруталното си откровение: "Всички сме малки гладни канибалчета на собственото си канибалско парти!".
Постановката на Стайко Мурджев не се стреми да шокира, а да събуди сетивата ни именно за факта, че сякаш сме привикнали да приемаме такова отношение към живота. В неговото изследване го подкрепят със зловеща вещина актьорите Малин Кръстев, Явор Бахаров, Станка Калчева, както и съвсем младите, но подсказващи безспорен потенциал - Виттория Николова, Румен Михайлов, Александър Тонев. Допълвани от сценичната картина на Петя Боюкова, звуковата атмосфера на Емилиян Гацов-Елби и майсторският превод на Деница Димитрова.
Режисьорът Стайко Мурджев:
"Голямата любов деца не ражда,
а аз сънувам всяка вечер люлка,
голямата любов е за прокажените,
те нямат сватби, нямат бели булки..."
"Това не е истина, това е приказка, тъмна приказка за отсъствието на любовта. Това е представление-ексцесия, това е спектакъл за злото, маскирано с пъстрите дрехи на поетичното бленуване. Това е свят без любов. Най-страшният свят, защото всяко докосване без любов е извращение, всяка целувка без любов е порнография, всяка песен без любов е крясък в бездната.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Това не е истина, това е порочна фантазия за избора, за категоричното решение, за отказа да чувстваш, да усещаш, да живееш любовта. Да я ампутираш от себе си. Да си създадеш антитела срещу нея. И да смазваш с лице от лед всеки, който се опита да те връхлети отново с нея.
Това не е истина, а невротичен психологически комикс, в който си осъден да пораснеш за една нощ, в който погребваш Слънцето, за да попаднеш в капана на Луната, в който звездите са се подредили така, че накрая камбаната да бие за теб, в който си предназначен за блудство, докато мечтаеш за милувка. Контрастен пъзел от сложни взаимоотношения, зависимости и садомазохистични игри, след които да останеш жив е най-голямото наказание.
Това не е истина, това е задъхан разказ за жадуването, за неистовото желание, за изгарянето по другия. Това е камерен епос за разнищването на сърцето, за принасянето на душата в жертва, за разтварянето по другия, за патологичното надяване, че някой ден или някоя нощ, в някоя гора, под някое небе, ще намерим заедно най-бързия часовник във Вселената и годините ще прелитат край нас, и ще се превръщат в часове, а часовете в секунди и ще заживеем щастливо. Завинаги. Защото най-бързият часовник във Вселената е..."
"... Голямата любов е смях през сълзи,
попитайте загиналите рицари.
Разбрах го преди да се удавя в бързея -
голямата любов е мъртва птица."
Филип Ридли е английски творец, роден в Източен Лондон през 1964 г. Влиянието му върху културната сцена на острова има изключително широк обхват. Като фотограф и живописец е причислен към "Младите британски художници", движение, в което редом с него изгряват имената на Деймиън Хърст и Марк Копишо. В една от ранните им изложби картината му "Еякулация от дроздове" е скрита зад параван, на входа на който е поставено предупреждение за "скандалния характер на произведението". В киното той е известен със сценарии на дълбоко смущаващи филмови сюжети (някои от които режисира сам).
Най-известният сред тях е "Близнаците Крей". Автор е и на три романа за възрастни. Като драматург Филип Ридли е един от основателите на значимото движение в британския театър "Право в лицето", към което се числят имена като Сара Кейн, Патрик Марбър, Джо Пенхол.
Пиесата му "Дисни трилър" (поставена в Театър 199 през 1997 г.) е обявена за "ключов текст" в новата посока на английската драматургия на нашето съвремие. Други негови знакови заглавия за сцената, освен "Най-бързият часовник във вселената", са: "Призракът от идеалното място", "Река Винсънт", "Стръкчета стъкло", "Нежният напалм", "Тъмната ванилова джунгла", "Привлекателният паразит", "Карагула". Носител е на редица награди, но бива пренебрегван за най-престижните призове, поради привидно бруталния характер на своя светоглед.
Въпреки тази негова репутация Ридли пише седем приказни пиеси за деца, едно либрето за опера за млада публика и няколко стихосбирки. Да, той може би е автор, който напомня за страстта на братя Грим или пък на Дейвид Линч към тъмното ни подсъзнание, но като тях, неговата цел е то да се пречисти, да накара зрителя или читателя да се смае, да потръпне, но и да прогледне в мрака за да види в него светлината.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 18 годишна възраст.
НАЙ-БЪРЗИЯТ ЧАСОВНИК ВЪВ ВСЕЛЕНАТА
от ФИЛИП РИДЛИ
Превод ДЕНИЦА ДИМИТРОВА
Постановка СТАЙКО МУРДЖЕВ
Сценография ПЕТЯ БОЮКОВА
Музика ЕМИЛИЯН ГАЦОВ-ЕЛБИ
в ролите:
ЯВОР БАХАРОВ Кугър Глас
МАЛИН КРЪСТЕВ Капитан Так
АЛЕКСАНДЪР ТОНЕВ, РУМЕН МИХАЙЛОВ - Фокстрот Дарлинг
ВИТТОРИЯ НИКОЛОВА Шърбет Гравъл
СТАНКА КАЛЧЕВА Чийта Бий
Следващите представления на "Най-бързият часовник във вселената" са на 8 и 14 юни на сцената на Театър 199.