ПОРЕДИЦА РАЗГОВОРИ ЗА ПРОВАЛИТЕ
Фотожурналистът със световна кариера Николай Дойчинов - специален гост на дискусиите Артисти говорят за провала
Един от най-впечатляващите българи, майстори на обектива ще участва в публичен разговор на 24.06.2023 г.(събота), организиран от Сдружение "Стайна температура" и Движенческа лаборатория ХОД
Редактор : / 515 Прочита 0 Коментара
Фотожурналистът със световна кариера и професионален опит на места като Агенция Франс Прес, Ню Йорк Таймс, Шпигел, Либерасион, Вашингтон Пост и др. Николай Дойчинов е специалният гост на превърналите се в традиционни месечни срещи - Артисти говорят за провала.
Инициативата, зад която стои екипът на Сдружение "Стайна температура" и Движенческа лаборатория ХОД през настоящия месец юни отваря спектъра на участници и заявката си към публиката.
До този момент организаторите на тематичните публични дискусии с фокус върху провала като отправна точка за дисбут са били български и международни артисти, чийто творчески път е основно в полето на танца и хореографията.
С поканата към фотографа Николай Дойчинов, Цвета Дойчева и Силвия Чернева отварят нова територия за изследване на темата с участието на представител от друга професионална гилдия и по този начин заявяват, че както идеята им, така и мястото на нейната реализация - Движенческа лаборатория ХОД имат много по-голям потенциал за обществен отзвук.
Николай Дойчинов ще бъде петият гост от поредицата Артисти говорят за провала на 24.06.2023 г. (събота). Входът на събитието е свободен, за всеки, който желае да го посети с желателна предварителна регистрация на [email protected]. Началото е в 17.00. Адресът на Движенческа лаборатория ХОД е бул. "Черни връх" 43 (вход откъм бул. "Никола Вапцаров").
Артисти говорят за провала е част от културния календар за настоящата година на Сдружение "Стайна температура" и Движенческа лаборатория ХОД, като пространство домакин на събитията. Разгръщането на възможността да се създаде територия към диалогична среда от нов тип, която цели да обърне фокуса на внимание върху темата за неуспеха в изкуството като неочакван трамплин за развитие. Като практика с мултифункционално значение.
По думите на организаторите на проекта Артисти говорят за провала само по себе си вече е събитие. Особено, когато е представен от първо лице на артист или публична фигура като Николай Дойчинов със сериозен обществен, творчески и професионален статут.
Затова и срещите, посветени на провала, с покана за открит диалог в група вече са заявка за сериозен отзвук в средата. Отзвук на една, дълго, добре прикривана нужда от приласкаване на участници по темата за неуспеха. На участници, всеки от които с вече сериозен и утвърден публично професионален път, в който водещият акцент винаги е бил просперитетът. Колко лесно е да се говори за успех и колко нужда има от спокойно говорене за неуспеха, за провала?
Проектът на Сдружение "Стайна температура" цели също така да запознае артистичната гилдия с различните възможности, които дава независимото пространство ХОД Движенческа лаборатория, както за резидентски програми, така и за класове по практически дейности между творци, уъркшоп обмени или дискусионни срещи.
*****
Николай Дойчинов работи повече от 20 години като фотожурналист за български и международни издания. Във фотографиите му са влизали широк спектър от политически, спортни, социални и културни събития в България и на Балканите. По този начин той става реален свидетел на почти всички значими исторически свидетелства в страната за последните 20 години.
Постепенно натрупаният опит го кара да задълбочи интереса си повече към въздействието на тези процеси върху обикновенните хора и техните съдби. Началото на професионалния му път е във вестник "Седмичен труд", по-късно става щатен фотограф на вестник "Сега", след което близо година работи за Дневник. В периода 2005 - 2008 г. е част от екипа на агенция Ройтерс, след това е на свободна практика за международни медии и агенции.
Прави репортажи предимно за Агенция Франс Прес, Ню Йорк Таймс, Шпигел, Либерасион, Вашингтон Пост и др. На базата на опита си се стреми да спазва стил и стандарт, основаващи се на честност, безпристрастност и обективност. Сред по-значимите теми, които е документирал са емигрантските и бежански потоци преминаващи през Балканите; присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз; връзките на властта с организираната престъпност, завръщането на българските медицински сестри от Либия; животът на ромските малцинства на Балканите. Важна част от работата ми през годините са и репортажите от традиционни религиозни и културни събития на различните общности в България.
Ива Свещарова и Вили Прагер: Избираме теми, които са важни, дълбоки и провокират артистичния ни интерес
*****
Участници до този момент в срещите, разговори, посветени на провала са били международните артисти Тижен Лоутън и Дани Кърнс, също българската преподавателка, хореограф и танцьор Галина Борисова и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс Антистатик - Ива Свещарова и Вили Прагер.
*****
Проектът, част от който са серията дискусии "Разговор за провалите" е част от по-мащабната инициатива "Културен календар в Ход", осъществена с подкрепата на Столична община - Столична програма "Култура".