Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дидо от D2 влезе "В час по интелектуална собственост"

ЗА АВТОРСКИТЕ И СРОДНИТЕ ИМ ПРАВА

Дидо от D2 влезе "В час по интелектуална собственост"

Творецът е наистина успешен, когато защитава идеята си, сподели фронтменът пред ученици от Националната гимназия по приложни изкуства

Дидо от D2, влезе „В час по интелектуална собственост“ с възпитаници на Националната гимназия по приложни изкуства „Свети Лука“ (Снимка: Българска асоциация на музикалните продуценти)

Каква е разликата между кавър и адаптация на песен? Трябва ли да уредим авторските си права, ако искаме да направим YouTube пародия на хит? Защо музиката на U2 никога не звучи в реклами? Това бяха част от въпросите, на които възпитаниците от Националната гимназия по приложни изкуства "Свети Лука" получиха отговори "В час по интелектуална собственост".

Дидо от D2, влезе „В час по интелектуална собственост“ с възпитаници на Националната гимназия по приложни изкуства „Свети Лука“ (Снимка: Българска асоциация на музикалните продуценти)

Образователният проект на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) срещна бъдещите творци с музикалния продуцент Станислава Армутлиева, фронтменът на една от най-обичаните бг банди - Деян Каменов-Дидо от D2, и юристът Десислава Матева. След събитието Дидо отдели време за снимки, автографи и разговор с дванадесетокласниците, част от които се подвизават в училищната пънк банда "Фройд".

Още

Любо Киров и Jeremy? влизат "В час по интелектуална собственост"

Любо Киров и Jeremy? влизат "В час по интелектуална собственост"

Седнали удобно на пода над 70 деца посрещнаха с аплодисменти Дидо, а часът започна с кратка презентация, разясняваща що е то авторското право и кои са основните сегменти в музикалния бизнес. "Всичко в днешния свят става много визуално и това, което вие произвеждате като графични дизайнери, художници или скулптори, ще се реализира на много полета. Пазете творбите си, мислете на кой ги давате и при какви условия. И най-важното - не се отказвайте от правата си, дори да е трудно, да ви изглежда административно досадно, или да изисква юридически разход. Правата са плътта на вашето творческо бъдеще.", апелира Саня. Като модератор на срещата тя се обърна към присъстващите и като към ползватели на защитено съдържание. "Скоро вие ще навлезете в един турбулентен бизнес контекст като творци и със сигурност ще ви заболи, ако някой снима с телефона си ваша картина и я използва за обложка, без да ви попита. Дигиталният свят е направил всичко толкова достъпно - месечният абонамент за Spotify е по-евтин от два билета за кино.", обясни Армутлиева.

Още

Искрен Тончев-Искрата влезе "В час по интелектуална собственост" с фотографи

Искрен Тончев-Искрата влезе "В час по интелектуална собственост" с фотографи

Дидо от D2 посъветва учениците да бъдат внимателни с разпространението на творбите си. "Докато не завърша един проект, не го показвам на никой друг. Да речем, че имам песен на диктофона, и я пусна на приятел по мейл да я чуе. След седмица той реши да я издаде и казва "Аз съм автор!". После снима видео, което започва да трупа гледания, и на практика си гарантира приход за моя сметка. Какво правим тогава? Бъдете внимателни, регистрирайте навреме репертоара си в дружества като Музикаутор и Профон. Те следят пазара за лицензиране на музика и се грижат да получите достойно възнаграждение за труда си, независимо дали парчето ви е звучало по телевизията или в търговски обект.", обясни музикантът. "Творецът е наистина успешен, когато защитава идеята си. Когато я реализираш, никой няма право да ти я пипа или променя.", категоричен е Дидо.

Още

"В час по интелектуална собственост" стартира в 5 училища в София

"В час по интелектуална собственост" стартира в 5 училища в София

Адвокат Деси Матева акцентира върху подписа като признак за авторско право върху художественото произведение. "Морално право на всеки автор е да бъде кредитиран. Подписвайте картините си и знайте, че никой няма право да използва дори фрагмент от тях с търговска цел, без да е поискал разрешението ви.", каза Матева.

Във вторият си етап кампанията на БАМП "В час по интелектуална собственост" ще обхване и музикалните училища в страната.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Честит световен ден на театъра!

Христо Мутафчиев, председател на Съюза на българските артисти, отправи специален поздрав към колегите си

"Момичето и смъртта" - Градска фантазия от Балет "Арабеск"

Премиерата на новия им спектакъл е на 31 март 2023 г., от 19.00 ч. и 2 април 2023 г., от 17.00 ч. на сцената на Музикалния театър

Михаил Билалов и Мая Бежанска с премиера на комедията „Моето мъжко момиче“ на 7 април в София

Режисьор е Димитър Стефанов, а актьорският състав допълват Асен Данков и Теона Димова

Френският спектакъл "Спомням си, че Небесата са далеч и Земята също" гостува в Народния театър

Това е визуален театър, без текст. Автори са френският сценограф, режисьор и хореограф Орелиен Бори и на роденият в Сараево режисьор Младен Материч. Събитието е на 5 и 6 април

Съни Сънински ще режисира пиесата, носител на наградата "Славка Славова"

"Кулата" на Борис Кръстев е последният засега носител на наградата на името на актрисата Славка Славова (1924-2002), която се дава от екипа на "Театър 199". Участват Йоана Буковска, Свежен Младенов и Йордан Ръсин

„Шърли Валънтайн“ ще има 100-тно представление в Народния театър

Едноименният моноспектакъл на Албена Колева е режисиран от нейния баща Тодор Колев