Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Балерината Алесандра Фери се превъплъщава във Вирджиния Улф на 61 години

СВЕТОВНИ АРТИСТИ

Балерината Алесандра Фери се превъплъщава във Вирджиния Улф на 61 години

"Алесандра още танцува толкова красиво", казва художественият директор на Американския балетен театър Сузан Джафи

Алесандра Фери по време на репетиция в Ню Йорк (Снимка: АП/БТА)

Още Балерината Алесандра Фери поема ръководството на балета във Виена

Балерината Алесандра Фери поема ръководството на балета във Виена

Когато Алесандра Фери, една от най-прочутите драматични балерини, излезе на сцената на "Метрополитън опера", за да се превъплъти във Вирджиния Улф, логиката подсказва, че това ще бъде последната й изява, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Причината не е само в това, че тя вече е на 61 години - макар и да танцува изящно.

Предстои да започне нова вълнуващ период като художествен директор на Виенския държавен балет и планира да се посвети "200 процента" на тази задача.

Алесандра Фери по време на репетиция в Ню Йорк (Снимка: АП/БТА)

Логиката обаче не е играла особена роля в изумителната кариера на Фери. Тя се е пенсионирала и преди - през 2007 г. от Американския балетен театър (АБТ) , с фанфари, блестящи конфети и безброй букети. Според логиката щеше да остане в пенсия, но през 2015 г. тя създаде ролята на Улф в "Улф работи" на Уейн Макгрегър, която тази седмица ще повтори с АБТ.

А през 2016 г. тя танцува Жулиета - нейната характерна роля, за една вечер, като някак си направи влюбената тийнейджърка достоверна на 53-годишна възраст.

Още "Усещам в пръстите на ръцете си тежестта на всяка дума", пише Вирджиния Улф за разказите си (откъс)

"Усещам в пръстите на ръцете си тежестта на всяка дума", пише Вирджиния Улф за разказите си (откъс)

Затова е разбираемо, че Фери и сега не иска да каже "никога повече".

"Няма да мисля за това!" - каза през смях балерината в интервю миналата седмица, в почивка между репетициите. "Искам да кажа, че си мисля как това е всичко, защото знам какво ще последва". Но животът, добави тя, може да бъде много изненадващ.

Алесандра Фери по време на репетиция в Ню Йорк (Снимка: АП/БТА)

"Алесандра още танцува толкова красиво", каза художественият директор на АБТ Сузан Джафи. "А имайте предвид и невероятната й способност за драматизъм - тя знае как да направи момента толкова жив, толкова автентичен, да го наелектризира".

Още Американската балерина Кира Никълс ще обучава младежи в танцова работилница в София

Американската балерина Кира Никълс ще обучава младежи в танцова работилница в София

Още Световноизвестната примабалерина Сабрина Боско: Най-същественото в хореографията е чувството

Световноизвестната примабалерина Сабрина Боско: Най-същественото в хореографията е чувството

Още Балерина танцува върху лед при минус 15 градуса Целзий

Балерина танцува върху лед при минус 15 градуса Целзий

Още Балерина и кинорежисьор - между любовта и изкуството във "Всички ние сме мечти" (откъс)

Балерина и кинорежисьор - между любовта и изкуството във "Всички ние сме мечти" (откъс)

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Премиера на "Сако от велур" от Станислав Стратиев в Драматичен театър - Габрово

Спектакълът на режисьора Боил Банов ще се играе за първи път пред габровската публика на 10 и 19 май.

С "Жестове на съпротива" - 18-ото издание на "Антистатик" завзема София през май

Артистичната програма на международния фестивал за съвременен танц и пърформанс води в страната едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена

Премиера на танцовия спектакъл "VERTIGO" на 14 май в Yalta Art Room

Хореографите Васил Зелямов и Изабел Миткова създават движенчески пърформанс на сцената на Yalta Art Room

Юън Макгрегър се завърна на театрална сцена в съвременна пиеса по Хенрик Ибсен

Това е първото му участие в театрална постановка на лондонския Уест Енд от 17 години насам

"Театрални искри" отличи млади таланти от цяла България

Отличията бяха присъдени от жури с председател Димитър Стефанов и членове Милена Мавродиева и Юлиян Петров и бяха връчени на официална церемония по закриване на форума

Режисьорката Диана Добрева: "Сън в лятна нощ" е празнуване на театъра

Най-често поставяната пиеса на Шекспир за първи път излиза на сцената на Младежкия театър