NEW WAVE
Дани Ганчев от Тангра II - оловният войник на българския ню уейв
С новото си авторско парче "Ще повторя", легендарният пианист на култовата група поднася на публиката "нова вълна" на "старата класика"
Автор : Валерия Калчева / 11 октомври 2018 / 12:09 5947 Прочита 8 Коментара
Легендарният пианист на Тангра II Дани Ганчев, любимец на поколения фенове на New Wave - културата у нас, се завръща с ново авторско парче - "Ще повторя".
Такива събития са знаменателни, тъй като свързват днешния ден с най-силните и вълнуващи години на родната рок сцена, и работят и сега срещу масовите, примитивни критерии.
Това веднъж вече се е случило с пробива на българския ню уейв в началото на 80-те, при това в най-непрогледните и догматични времена на социалистическа България, и е дало посока на цяло едно поколение.
"Ще повторя", композирано, аранжирано, и продуцирано от Дани Ганчев, е жадуваното от всички фенове на групата продължение на "културата Тангра II". Авторският сингъл на Дани, който на всичкото отгоре е и в негово вокално изпълнение, носи характерните белези на този емблематичен стил.
Но, по-важното е, че със съвременния прочит на това нееднозначно явление, той отново поднася на публиката една "нова вълна" на "старата класика".
Дани Ганчев (Снимка: Мариета Ценова)
И това е логично, понеже именно Дани изгражда композиционния стил на групата и стои зад нейните най-големи ню уейв химни - "Бъди какъвто си", "Жулиета", "Така стоят нещата", "Неделя", "На 35". За мнозина той е прототип на героите от "Бъди какъвто си" и "Оловният войник".
Пак Дани стои зад авангардната тогава визия на групата. Той въвежда модата на късите, по пънкарски стърчащи прически, стилизираните вталени костюми, всякакви вратовръзки, като ги съчетава понякога с широки, фриволни ризи и с нашенските потури и цървули.
В България звездата на Дани Ганчев изгрява експлозивно през 1984 година, след като 14 години наред той се радва на огромна популярност в Словения.
1980 г. Група "Хазард" (Снимка: Личен архив)
Там се движи в средите на интересни личности и музиканти, сред авангардни художници и интелектуалци. Успешните му изяви на поп, рок и джаз сцената като кийбордист и басист на легендарните групи Ютро (Jutro), Септембер (September), Хазард (Hazard) и Слънчев път (Soncna pot), както и студийните му записи с почти всички местни артисти, го правят много популярен и обичан в страната и до днес.
Завръщането на "Хазард" след 30 години с голям концерт в Любляна (Снимка: Личен архив)
Завръщането на "Хазард" след 30 години с голям концерт в Любляна (Снимка: Личен архив)
Следен от сръбските тайни служби (УДБА), през август 1983-а, Дани Ганчев е арестуван и насилствено изгонен от страната, след категоричния му отказ да доносничи срещу свои сънародници, живеещи в Титова Югославия.
Прищявката на съдбата да го върне в родината против волята му лесно може да бъде осмислена от позицията на днешния ден. С мисията на Дани - като част от Тангра II, да се превърне в едно от авангардните лица на рока; да промени вкуса на своите съвременници за музика, визия, облекло, прически, сценично поведение; да стане един от създателите на култовия "Кравай", както и да бъде в основата на музикалната среда, която по-късно ще роди Милена и разпознаваемите групи на ню уейв-а у нас: "Ревю", "Клас", "Атлас", "Нова Генерация"...
Пред култовото заведение през 80-те "Кравай" (Снимка: Нели Недева - Воева)
След като през 1984 година Дани разбунва духовете с появата си, участва в създаването на "Тангра II" и едва за няколко месеца успява да вдъхне живот на новата ъндърграунд сцена, през 1987 година заминава заедно с групата в чужбина.
Разочарован от несъстоялата се демокрация в България, по-късно, през 90-те, той отново емигрира, както постъпва и по-голямата част от най-верните фенове на групата.
Днес вечният бунтар е отново "готов на бой" за своята естетика и се завръща след повече от 30 години на сцената у нас.
С амбициозния си авторски проект "Ще повторя" той устойчиво върви по избрания път и заявява своята готовност да започне всичко отначало, ако трябва да защити духовната си свобода и творческите си идеи. До него застава, както винаги, старият му боен другар от детинство - поетът Александър Петров, който по готовата музика написва текста на парчето.
В хармонична симбиоза с музиката, текстът е с ръка на пулса на неспокойния и непримирим дух на Дани, който не се отказва от нещата, в които вярва и никога не изменя на своята максима: "Бъди, какъвто си!"
Видеото към парчето е дело на Мариета Ценова, друга култова личност за българската естетика и модерност и легенда за всички, които помнят списание "Егоист". Стилист, арт директор на печатни и дигитални медии, фотограф и графичен дизайнер, тя създава облика на легендарното списание през всичките години на съществуването му. С подкрепата на филмовата компания "aсtivist38", Мариета прави впечатляващо видео, кореспондиращо безпогрешно с музиката и посланието на "Ще повторя".
Очаква се парчето да бъде включено и в предстоящия нов албум на "Тангра", а Дани вече работи усилено по следващата си композиция.
Любимец на публиката и гуру на музикантите от съвременната българска ъндърграунд сцена, Дани Ганчев неизменно върви с младите и безпогрешно разпознава "най-добрите" между тях.
С магнетичната си личност на модерен пънкар, той продължава да обединява около проектите си талантливите творци на своето време и успява да им внуши, че за да бъдат истински щастливи, трябва да бъдат винаги верни на любимата музика и най-вече на себе си.
Завръщане на група Тангра II (Снимка: Личен архив)
Валерия КАЛЧЕВА