Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Психопат или гений е авторът на тези фотографии?

ОТ ДРУГАТА СТРАНА НА ЖИВОТА

Психопат или гений е авторът на тези фотографии?

Наричат творчеството на Джоел-Питър Уиткин "естетика на Отвратителното"

Ако в изкуствознанието съществуваше категория като "естетика на Отвратителното", то работите на фотографа Джоел-Питър Уиткин /Joel-Peter Witkin/ несъмнено щяха да заемат едно от първите места в класацията. Някои критици наричат творчеството му "уродливо изкуство", него самия - "психично болен човек", но други го окачествяват като гениален творец.

В социалните мрежи характеристиката му е пълна с епитети като "психопат", "безумец", "мизантроп" и дори "сатанист", но има и коментари като "талантлив злодей".

Още

Окултно: Реещите се глави на Матяйс Висерс

Окултно: Реещите се глави на Матяйс Висерс

Всъщност, интереса си към този род фотографии Уиткин обяснява с една случка, когато още като дете станал свидетел на жестока сцена - при една авария, взрив откъсва главата на малко момиченце. Тази сцена, по думите му, оставила дълбок отпечатък в подсъзнанието му и до такава степен го наранила, че променила целия му по-нататъшен живот.

Още

 Седемте смъртни гряха на фотографа Ник Найт

Седемте смъртни гряха на фотографа Ник Найт

Уиткин е бил военен фотограф. Това също си казва думата. Според него, смъртта и уродството го накарали да прониква "болезнено в болката" на онези, които повечето от нас не биха желали да срещнат. И нека се запитаме дали не трябва да възприемем творчеството му като упрек към здравите и нормалните, че обръщат гръб на "другата реалност". Повечето хора несъзнателно отвръщат глава от уродливото и го игнорират. А това не е проява на съчувствие!..

"Нима това не е егоизъм, някаква форма на себепредпазване от грозната страна на живота, сякаш тя не съществува?!", пита реторично Уиткин, и по този начин право в целта нанася удар върху претенциите ни за хуманност.

Персонажите на Уиткин са трупове, части от мъртви човешки тела, хермафродити и инвалиди, които той издирва в моргите, старческите домове и гетата. Подлага се мазохистично на срещата си с грозното в живота, за да му даде шанс да се "изяви" по начин, който да въздейства върху останалия "привилегирован" свят.

Още

Изкривеното огледало на сънищата в творбите на Сет Сиро Антон

Изкривеното огледало на сънищата в творбите на Сет Сиро Антон

Философията на фотографиите си, Уиткин изразява с думите:"Животът и смъртта вървят ръка за ръка и във всеки един момент могат да сменят "ролите" си!

Съществува една много тънка граница между тези две състояния, която плаши само хората, които гледат с "розови очила"на живота!", казва той.

Всъщност, взаимоотношенията между живия и неживия свят, винаги са били предмет на размисъл за много философи и езотерици. В тази връзка, фотографът смело хвърля ръкавица и на фанатичната религиозност, като прави недвусмислени визуални подигравки с каноничните схващания на Църквата.

Уиткин търси болката във всичките й проявления, за да я заснеме. Прави това някак постановъчно, като влага собствената си философия за Живота и Смъртта във фотографиите си.

Нека се запитаме, дали творчеството му е психично "нездрав" интерес към уродливото и отвратителното, или фотографът иска да ни каже нещо по-дълбоко от видимото на пръв поглед?!

Еми МАРИЯНСКА

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Магнолии" - дебютна фотографска изложба на Валентина Владимирова

Официалното откриване ще бъде на 8 март от 19:00 ч. в BECA Center of Visual Storytelling /Café Synthesis

Испанското посолство представя в Пловдив фотографска изложба "Испания и България. Заедно в Европейския Съюз"

Откриването е на 7 февруари 2024 г. в 12.00 часа в Дом на културата "Борис Христов". Изложбата може да бъде разгледана до 23 февруари.

"Пътуване до Азербайджан" - част от фестивала Sofia MENAR

"Тези кратки пътешествия из труднодостъпните кътчета на Азербайджан ме принудиха да се обърна към документалната същност на фотографията", споделя Арслан Ахмедов

Фотографът Симон Варсано отваря ново пространство за култура

"Като фотограф, снимал еднакво дълго аналогово и дигитално, смятам, че е важно да не развиваме консуматорство в начина, по който снимаме.", казва фотографът

Световноизвестната фотографка Кристина де Мидел гостува в София

На 25 януари, в Националната художествена галерия - Двореца, се открива изложбата "По ръба на реалността"

Конкурс за фотография и рисунка "Божурът среща розата"

Поводът на конкурса е годишнината от установяването на българо-китайските отношения