Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Психопат или гений е авторът на тези фотографии?

ОТ ДРУГАТА СТРАНА НА ЖИВОТА

Психопат или гений е авторът на тези фотографии?

Наричат творчеството на Джоел-Питър Уиткин "естетика на Отвратителното"

Ако в изкуствознанието съществуваше категория като "естетика на Отвратителното", то работите на фотографа Джоел-Питър Уиткин /Joel-Peter Witkin/ несъмнено щяха да заемат едно от първите места в класацията. Някои критици наричат творчеството му "уродливо изкуство", него самия - "психично болен човек", но други го окачествяват като гениален творец.

В социалните мрежи характеристиката му е пълна с епитети като "психопат", "безумец", "мизантроп" и дори "сатанист", но има и коментари като "талантлив злодей".

Още Окултно: Реещите се глави на Матяйс Висерс

Окултно: Реещите се глави на Матяйс Висерс

Всъщност, интереса си към този род фотографии Уиткин обяснява с една случка, когато още като дете станал свидетел на жестока сцена - при една авария, взрив откъсва главата на малко момиченце. Тази сцена, по думите му, оставила дълбок отпечатък в подсъзнанието му и до такава степен го наранила, че променила целия му по-нататъшен живот.

Още  Седемте смъртни гряха на фотографа Ник Найт

Седемте смъртни гряха на фотографа Ник Найт

Уиткин е бил военен фотограф. Това също си казва думата. Според него, смъртта и уродството го накарали да прониква "болезнено в болката" на онези, които повечето от нас не биха желали да срещнат. И нека се запитаме дали не трябва да възприемем творчеството му като упрек към здравите и нормалните, че обръщат гръб на "другата реалност". Повечето хора несъзнателно отвръщат глава от уродливото и го игнорират. А това не е проява на съчувствие!..

"Нима това не е егоизъм, някаква форма на себепредпазване от грозната страна на живота, сякаш тя не съществува?!", пита реторично Уиткин, и по този начин право в целта нанася удар върху претенциите ни за хуманност.

Персонажите на Уиткин са трупове, части от мъртви човешки тела, хермафродити и инвалиди, които той издирва в моргите, старческите домове и гетата. Подлага се мазохистично на срещата си с грозното в живота, за да му даде шанс да се "изяви" по начин, който да въздейства върху останалия "привилегирован" свят.

Още Изкривеното огледало на сънищата в творбите на Сет Сиро Антон

Изкривеното огледало на сънищата в творбите на Сет Сиро Антон

Философията на фотографиите си, Уиткин изразява с думите:"Животът и смъртта вървят ръка за ръка и във всеки един момент могат да сменят "ролите" си!

Съществува една много тънка граница между тези две състояния, която плаши само хората, които гледат с "розови очила"на живота!", казва той.

Всъщност, взаимоотношенията между живия и неживия свят, винаги са били предмет на размисъл за много философи и езотерици. В тази връзка, фотографът смело хвърля ръкавица и на фанатичната религиозност, като прави недвусмислени визуални подигравки с каноничните схващания на Църквата.

Уиткин търси болката във всичките й проявления, за да я заснеме. Прави това някак постановъчно, като влага собствената си философия за Живота и Смъртта във фотографиите си.

Нека се запитаме, дали творчеството му е психично "нездрав" интерес към уродливото и отвратителното, или фотографът иска да ни каже нещо по-дълбоко от видимото на пръв поглед?!

Еми МАРИЯНСКА

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

BECA Foundatio открива дебютната фотографска изложба "Сапунено цвете" на Рослана Дамянова

Изложбата ще се открие на 22 ноември в Cafe Synthesis на бул. Васил Левски 57

Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия

Прочутата фотография е озаглавена "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш

Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия представят: "Хелга Парис. Фотографии"

Официалното откриване ще е в четвъртък от 18:00 часа, в присъствието на кураторката Инка Шубе

Незабравените читалища на София

Една изложба на Програмата

Хелга Парис - палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години

Изложбата ще бъде представена в периода 19 септември - 24 ноември в Софийската градска художествена галерия

Визуалната история на Миколаив: Татуировки на войната

Изложбата, реализирана с подкрепата на Посолството на Украйна в България, отбелязва Деня на независимостта на Украйна и може да бъде разгледана от 23 август до 23 септември 2024 г.