Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Живопис от 20 век в Летни акценти 2022

БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

Живопис от 20 век в Летни акценти 2022

Изложбата е от 22 юни до 15 септември в Арт галерия "Нюанс"

Марио Жеков "Залив" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

Още

Нина Петрова, Иво Петров  и "Посока" в Галерия "Нюанс"

Нина Петрова, Иво Петров и "Посока" в Галерия "Нюанс"

Галерия "Нюанс" има удоволствието да ви представи ежегодната си изложба от прецизно селектирани от екипа ни произведения на стари майстори, утвърдени автори от близкото минало и настоящи такива.

Изложбата "Летни акценти 2022" може да разгледате от 22 юни до 15 септември.

И тази година в селекцията ни присъстват много сериозни имена от българската живописна сцена, с които ще имате възможност да се срещнете отново или пък да откриете за първи път.

Както всеки път експозицията е "жива" и в двумесечния си престой в галерията ще бъде постоянно обновявана и допълвана.

Заглавието на изложбата - "Летни акценти" не случайно ни навежда на мисълта, че "акцент" ще бъде именно лятото, морето и пищните на цветове пейзажи и композиции.

Източник: Арт галерия "Нюанс"

В настоящата експозиция с две свои творби, изобразяващи безбрежната шир на морето по много фин начин, ще бъде представен един от най-големите ни маринисти - Марио Жеков. В неговия творчески път морето не е просто пейзаж, а начин на живот. Роден е през 1898г. в Стара Загора, където прави и първите си стъпки в света на изкуството. Наставник е вуйчо му - художникът Васил Маринов.

Марио Жеков "Калиакра" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

През 1917г. е мобилизиран и изпратен на фронта. Случайността го изправя пред един френски офицер, който го съветва да учи живопис във Франция. В края на пролетта на 1924 г.

Марио Жеков пристига във Франция. През есента започва да посещава Рисувалното училище в Париж. Там той открива живописната магия на Матис и фовистите. Целият му живот е изпълнен с пътувания, чиято крайна дестинация почти винаги се оказва любимото му море - обект на значителна част от творчеството му.

Още

Атанас Хранов и "Изход" в Арт Галерия Le Papillon

Атанас Хранов и "Изход" в Арт Галерия Le Papillon

От морските брегове се "пренасяме" в планината с няколко пейзажа от Стоян Василев и Константин Трингов. И двамата са завършили Националната художествена академия в София в класа на проф. Цено Тодоров. Отдаден на пейзажа през цялото си творчество, Стоян Василев живее и твори повече от 10 години във Велико Търново и голяма част от картините му пресъздават възхищението му от природните дадености на този регион.

Стоян Василев "Манастир" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

В изложбата са включени и пейзаж от Трявна и манастир от околностите. Той е художник със силно чувство за колорит и импресионистичен вкус. Константин Трингов вижда и рисува красотата в живота и природата.

Зимни, летни, пролетни, интимни моменти фокусират погледа на твореца, съхраняват и предават момента. Запомнящ се колорит, артистичната, категорична мазка и струяща светлина привличат ценителите на изобразителното изкуство.

Стоян Василев "Трявна" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

Не за първи път в галерия "Нюанс" Ви срещаме с неоспоримия и повече утвърден в чужбина талант на още един ученик на проф. Цено Тодоров - Борис Стефчев. Незаслужено не много познат в България, той е един от малкото представители на символизма в страната. Сюжетната характеристика на ранното символистично творчество на Борис Стефчев включва няколко теми - митологични, библейски, мистични, психологически. Една от неговите картини, които ще видите в изложбата, представя митологичен сюжет с кентавър. В него се преплитат фантазия и реалност, натуралистични детайли и мистична символика.

Борис Стефчев "Кентавър" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

В изложбата ще видите и произведения от художниците Атанас Михов, Бенчо Обрешков, Бинка Златарева, Борис Георгиев, Илия Петров, Христо Йончев - Крискарец, както и на авторите от близкото минало и настояще Димитър Казаков - Нерон, Димитър Лалев, Едмонд Демирджиян, Енчо Пиронков и др.

Енчо Пиронков "Композиция" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

Едмонд Демирджиян "Композиция" (Източник: Арт галерия "Нюанс")

Арт галерия "Нюанс"

Още

"Сакрално" - Даниела Русева в Галерия "Неси"

"Сакрално" - Даниела Русева в Галерия "Неси"

Още

Галерия "Аросита" представя "Елементи", живопис от Николай Петков

Галерия "Аросита" представя "Елементи", живопис от Николай Петков

Още

 "Цветогледи" от Александър Хофарт в Галерия "ЛИК"

"Цветогледи" от Александър Хофарт в Галерия "ЛИК"

Още

Станимир Видев и "Архитектоника" в Арт Галерия Le Papillon

Станимир Видев и "Архитектоника" в Арт Галерия Le Papillon

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн

Турция забрани изложба, посветена на транссексуалната общност

"Обърни се и виж назад" беше поставена в пространството Depo Istanbul, създадено от Осман Кавала, турски арт мениджър, който беше арестуван през 2017 г.

Феминистки проект, провокиран от Симон дьо Бовоар, представи визуалната артистка Дора Славова

В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете