Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Peace by peace" на Константин Златев дава старт на новия сезон в галерия "Структура"

СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО

"Peace by peace" на Константин Златев дава старт на новия сезон в галерия "Структура"

Откриването е на 17 септември от 18:00 часа, а куратор на изложбата е Мария Василева

Създадени от части, наподобяващи на военен арсенал, произведенията коментират проблема с въоръженото насилие в обществото и заплетената сложност на световната оръжейна индустрия и търговия (Източник: Галерия "Структура")

Още Вижте преносим музей за непокорно изкуство "W(e) A(re) R(ebellious)"

Вижте преносим музей за непокорно изкуство "W(e) A(re) R(ebellious)"

С изложбата на Константин Златев - "Peace by peace", Галерия Структура започва новия сезон.

Тя е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. В нея са включени кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз "piece by piece" (в превод - част по част, стъпка по стъпка). То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа.

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва различните му проявления през епохите. Представената колекция е създавана в периода след 2010 г. и носи общото название "Ахимса (Не наранявай)".

Изложбата е първото самостоятелно представяне на Константин Златев след завръщането му в България през 2022 г. (Източник: Галерия "Структура")

"Основната концепция произтича от наблюдението, че човечеството влага най-добрите си технологични ресурси и научни усилия в изобретяването на оръжия и методи на агресия, които неизбежно водят до самоунищожение", според авторът.

Още Валентина Шарра и "Органична формула"

Валентина Шарра и "Органична формула"

Създадени от части, наподобяващи на военен арсенал, произведенията коментират проблема с въоръженото насилие в обществото и заплетената сложност на световната оръжейна индустрия и търговия.

За изложбата Константин Златев се вдъхновява и от серията творби "Търговски мъниста", занимаващи се с историческото минало и като че ли с неизбежната повторяемост на събитията. Броеницата от железни бомби "Prayer Beads" ("Молитвени мъниста"), 2016, най-добре илюстрира посланието на изложбата и се превръща в знак на разрушената вяра, изгубените илюзии и напразните молитви. 

"The Last Gun" ("Последното оръжие"), 2012, е механо-роботична флейта, създадена от деактивирана пушка и промишлени компоненти.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Цевите на пушката са превърнати в двойна флейта, на която се свири със сгъстен въздух. Инсталацията представя графично, а след това и музикално възхода и падението на световни военни конфликти в периода от 1989 до 2022.

Още "Риби, птици, пеперуди и отново риби" - новата изложба на Надежда Олег Ляхова

"Риби, птици, пеперуди и отново риби" - новата изложба на Надежда Олег Ляхова

Флейтата е програмирана да свири мрачна мелодия за всяко увеличение на въоръжени конфликти и оптимистична мелодия за всяка година, в която конфликтите намаляват. Работата е изпълнена със съдействието на Костадин Илов и Велина Русева.

Замисълът на серията "Trade Beads" ("Търговски мъниста") се основава на историческото значение на мънистата и използването им като мощен инструмент по време на търговията с роби и колонизацията на Новия свят. Скулптурите правят паралел към търговията с оръжия днес, като съвременен инструмент за влияние върху политическите и икономическите доктрини.

Произведени в Европа, декоративните стъклени мъниста са използвани между 16-ти и 20-ти век, за да осигурят безопасното преминаване на изследователи и търговци, главно през Африка и Америка. Те са разменяни за хора, слонова кост, злато и други стоки, желани в Европа. Едни от най-скъпите са мънистата Millefiori - уникални, красиви и търсени по целия свят.

"Аристократът" на търговските мъниста е венецианската розета, изобретена през 1480 г. от Мариета Баровие. Получава се от куха стъклена пръчка, която има модел на звезда с дванадесет лъча и обикновено е бяла, синя и керемидено червена. Това мънисто е изпратено до френските западноафрикански колонии, до Индия и Америка и оттогава се е разпространило по целия свят. Розетите са желани в продължение на много векове поради тяхното разнообразие и интензитет на цветовете, нито едно от които не може да бъде намерено в материалите, достъпни за местното население на колонизираните нации.

Още Кураторът Йохан Густавсон събира четирима български творци в проект за щастието

Кураторът Йохан Густавсон събира четирима български творци в проект за щастието

В "Trade Beads" Константин Златев търси корените и най-ранните примери за търговия с оръжие. Той поставя антични мъниста от венецианско муранско стъкло в патрондаши или имитира бомби и гранати, създавайки скулптури, напомнящи формите на съвременните оръжия. Творбите повдигат въпроси за степента, в която аспектите на търговията с оръжия поддържат неоколониалните структури в днешната епоха.

Изложбата може да бъде видяна от 17 септември до 12 октомври.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".

Още "Блясъкът на възможността" от Красимира Буцева

"Блясъкът на възможността" от Красимира Буцева

Още Галерия "Структура" представя съвременно изкуство от Северна Македония

Галерия "Структура" представя съвременно изкуство от Северна Македония

Още "Отрязъци" от Юлий Таков в Галерия "Ракурси"

"Отрязъци" от Юлий Таков в Галерия "Ракурси"

Още Директорът на Kunsthalle в Дюселдорф Грегор Янсен курира изложба в галерия "Структура"

Директорът на Kunsthalle в Дюселдорф Грегор Янсен курира изложба в галерия "Структура"

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Емблематична картина на Джоузеф Търнър отива в родния му град за юбилейна изложба

"Вълни, разбиващи се върху брега в Маргейт" ще бъде изложена в Turner Contemporary от вторник, като е взета назаем от Tate Britain до април 2026 г.

Майсторът на сюрреалистичното и абстрактно изкуство Албино Питти в галерия "ЛИК"

Самостоятелната изложба живопис "Движението на цветовете. Енергията на абстрактното" е от 9 до 29 април 2025 г.

Британска галерия "Тейт Бритън" връща картина, заграбена от нацистите

Творбата "Еней и семейството му бягат от горящата Троя" на художника Хенри Гибс от 1654 г. е била "плячкосана като акт на преследване на расова основа"

"Понякога вали през април" от Валентин Ангелов

Изложбата може да се разгледа от 1 до 17 април 2025 в Галерия "Ракурси"