СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО
Кураторът Йохан Густавсон събира четирима български творци в проект за щастието
Организаторите уточняват, че експозицията изследва с необходимата доза хумор стремежа към щастие и усилията, които се полагат за постигането му
Редактор : Impressio / 636 Прочита 1 Коментара

Happy е заглавието на проекта, в който професор Йохан Густавсон, куратор и преподавател, живеещ в Хага, включва творби на четирима български творци.
Експозицията ще бъде показана пред публика от 21 до 28 октомври в галерията на ул. "Кузман Шапкарев" 9 в София, съобщават от галерия "Структура".
Творба на Коста Тонев (Снимка: Галерия „Структура“)
Професор Йохан Густавсон е съдиректор на Експерименталното арт пространство "1646" и дългогодишен преподавател в Кралската академия за изкуствата. "Той е следващото популярно име в областта на съвременното изкуство, което се включва в поредицата на галерия "Структура" - "Гореща линия".
Нейната основна цел е да отвори България към света, привличайки вниманието на утвърдени международни куратори към местната художествена сцена с огромния й потенциал, който обаче остава нереализиран извън пределите на страната", казват от галерията.
Творба на Искра Благоева (Снимка: Галерия „Структура“)
"Приели сме за своя мисия да държим българската съвременна визуална сцена на пулса на световните тенденции. Полагаме огромни усилия да каним в България световни имена - и куратори, и артисти - които да взаимодействат с българската среда и да създават проекти, чрез които всички ние да се видим с други очи", казва Мария Василева, собственик на галерия "Структура".
Кураторът избира четиримата творци Искра Благоева, Спартак Дерменджиев, Недко Солаков, Коста Тонев след проучване и многобройни срещи и посещения на ателиета на художници в София и Пловдив.
Творба на Недко Солаков (Снимка: Галерия „Структура“)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Организаторите уточняват, че експозицията изследва с необходимата доза хумор стремежа към щастие и усилията, които се полагат за постигането му. Те, за съжаление, често водят до разочарование, копнеж по нещата, които не са се сбъднали, и много въпросителни дали са могли да бъдат различни.
"Установена е пряка връзка между чувството за сигурност и щастието. Според последните доклади на Програмата на ООН за развитие шест от всеки седем души в света се чувстват несигурни. Парадоксално, колкото по-развита е една страна, толкова по-несигурни се чувстват хората, живеещи в нея. През 2023 г. за пръв път в историята младите хора ще растат с мисълта, че положението им е по-лошо от това на предишното поколение", казват от "Структура".
Йохан Густавсон (р. 1978 г. В Стокхолм) е куратор и преподавател, живеещ в Хага, Нидерландия. Той е съдиректор/куратор на Експерименталното арт пространство 1646 (www.1646.nl), както и преподавател в Кралската академия за изкуства в Хага. Съосновател на Alternative Art Guide, The Hague Contemporary и ръководител на управителния съвет на Page Not Found. Густавсон е куратор на мащабните изложби Prospects на фондация на Мондриян от 2020-2024 г., които се организират във фабриката Van Nelle в Ротердам и съвместно с Art Rotterdam. Работил е като културен посланик на град Хага и е бил куратор на над сто изложби.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.