ЖИВОТ С ПИКАСО
Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило
Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка
Редактор : / 1084 Прочита 0 Коментара
31 октомври 1951 г. Пабло Пикасо и Франсоаз Жило вдигат тост по повод 70-ия рожден ден на художника в дома им във Валори, Южна Франция. Двамата не стигат до официален брак, но имат две деца - Клод и Палома (Снимка: Getty Images)Музеят, посветен на Пабло Пикасо в Париж, където се съхранява най-голямата публична колекция от творби на майстора, представя във вторник нова изложба, в която се почита и художничка Франсоаз Жило, предаде АФП, цитирана от БТА.
В последните години редица творби редовно са заемани, особено през 2023 г. - годината, в която беше петдесетата годишнина от смъртта на Пикасо. В известен смисъл това е "завръщането му у дома", както каза пред АФП директорката на музея Сесил Дьобре.
Новата постоянна колекция обединява 400 творби, разположени в 22 стаи на три етажа в частно имение, като едно от помещенията е изцяло посветено на френско-американската художничка Франсоаз Жило, която почина на 101-годишна възраст през юни.
Тя споделя живота на Пабло Пикасо в продължение на десет години - от 1943 до 1953 г., като има две деца от него - Клод (роден през 1947 г. и починал през 2023 г.) и Палома (родена през 1949 г.), припомня АФП.
Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка. Нейни творби има в музея "Метрополитън" и в Музея на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк.
Франсоаз Жило остава далеч от френската артистична сцена от 1965 г., след като издава книгата си "Живот с Пикасо", в която художникът е представен като тираничен, суеверен и егоистичен и предизвиква възмущение във Франция. През 1970 г. тя се премества в САЩ.
Син и розов период, кубизъм, сюрреализъм, колажи, скулптури, керамика... Новата изложба представя творчеството на Пикасо "от самото начало, преди пристигането му в Париж в началото на 20-и век, до 1973 г., годината на смъртта му, и ние сме единствените, които могат да се заемат с тази задача", подчертава пред АФП директорката на музея.
Липсват обаче два шедьовъра - "Герника" и "Госпожиците от Авиньон", които се намират съответно в Музея "Кралица София" в Мадрид и в МоМА в Ню Йорк.
Картон, метал, дърво и кутии за пури: безбройните скулптурни експерименти на Пикасо са представени в резонанс с рисунките и картините в секция, озаглавена "Лаборатория", отбелязва АФП.
Създател на кубизма, основен представител на сюрреализма и отдаден на фигуралното изкуство, Пикасо не спира да измисля нови форми и начини за представяне на реалността през целия си живот.
Присъствието на картини на Анри Матис или Пол Сезан, както и скулптури на анонимни творци от Африка или Океания, принадлежали на Пикасо, разкриват влиянието и постоянната връзка, която е поддържал с други творци.
През есента, в близост до музея, се очаква да бъде открит изследователски център, посветен на Пабло Пикасо, допълва АФП.
Творецът, чиято кариера продължава почти 80 години, съхранява в ателиетата си голяма част от своите 2000 картини, над 11 000 рисунки и хиляди скулптури, керамика и гравюри. Тези творби, повечето от които са добавени към колекцията през 1979 г., са ядрото на парижкия музей, открит през 1985 г., отбелязва АФП.